po 13.10.2008 | Michal Luňák

Hradec neměl dostatek sil, aby Ústí více potrápil

V pondělní dohrávce čtvrtého kola prvné ligy nestačil Hradec na dobře a zkušeně hrající Ústecké lvy. Východočeši sice vedli 1:0 a měl několik šancí dát druhou branku, ale Severočeši postupem času ovládli hru a otočili stav utkání. ,,Ústí bylo nejlepším soupeřem se kterým jsme zatím hráli," ocenil výkon soupeře hradecký trenér Pavel Pazourek. Hradecký obránce Milan Karlíček viděl příčinu porážky také v náročném programu svého týmu. ,,Je nás málo a dneska jsme vyloženě tahali nohy, ale tím nechci sňižovat kvalitu Ústí." Ústeckým dnes hodně pomohl zkušený útočník Jan Čaloun, který dal dvě branky. Po utkání si uvědomoval důležitost vítězství svého týmu. ,,Chceme se tabulkou šplhat nahoru a tyhle tři body z dohrávky jsou hodně důležité."

Pavel Pazourek: Ústí bylo nejlepším soupeřem

Pondělní dohrávka hradeckých hokejistů byla hodně podobná minulému domácímu utkání s Chomutovem. Výborná první třetina, vedení a pak soupeř přebral otěže utkání a otočil skóre. Trenér hradeckého týmu Pavel Pazourek však nehledal mezi těmito duely souvislost. ,,Tak takto bych to já neviděl a nesrovnával to. Dneska jsme hráli proti nejlepšímu soupeři, proti kterému jsme hráli. Ústí je hodně zkušené mužstvo a potrestalo všechny naše chyby. Co mě tedy hodně vadí je to, že jsem dostali špatné branky. Pořád hráče nabádáme k tomu, aby hráli důrazně kolem naší branky a pak dostaneme všechny branky z prostoru metr kolem branky. Tam se ten prostor prostě musí čistit a když tam udělá obránce nějaký faul, tak to není takový problém. Od druhé třetiny nám chyběl pohyb. Což byl asi důsledek toho našeho programu. Dneska jsme hráli proti hodně zdatnému soupeři a nestačili jsme na něj.“

Od poloviny utkání utkání hradeckému týmu chyběla taková ta pověstná jiskra. Hráči se na ledě těžce pohybovali a zkušený soupeř toho okamžitě využil. ,,Náš tým má nějakou kvalitu a dneska se neprokázala naplno. Kluci se snažili, ale chyběla síla. Stále se potýkáme s nějakou virózou a po tom těžkém utkání ve Vrchlabí nám prostě došlo. K tomu aby se porazil takový soupeř jako Ústí, potřebujete něco navíc a to nám dneska chybělo.“

Síly chybějí hlavně obráncům, kteří jsou jednoduše přetížení. ,,Nám stále scházejí tři důležití obránci. Martin Táborský, Lukáš Filip a teď nově Tomáš Burián. Bořek Sláma je teď v Pelhřimově a u něj nevím na čem jsme. Bořek mě zatím do očí neřekl, že může trénovat na sto procent a to je problém. V přípravě jsme poznali, že je to hodně bojovný kluk a určitě nám pomůže, ale zůstává otázkou kdy. Navíc si Pardubice stáhly Marka Zukala a my to teď prostě lepíme a ty kluky přetěžujeme. Chtěl bych za dnešní výkon pochválit Tomáše Seidla, který v zápase neudělal žádnou chybu a pomohl nám. Musíme se dát zdravotně dohromady a pak věřím, že přitlačíme daleko více i tyhle silné soupeře. Ono je to jedno s druhým, jelikož od hry obrany se také odehrává činnost útočníků. Teď se musíme nějak připravit na středu, aby se nám podařilo ten zápas s Havířovem zvládnout.“

Hradečtí hokejisté mají za sebou tři utkání s favority první ligy. Jak by trenér Pazourek zhodnotil jednotlivé soupeře? ,,Kdybych to měl seřadit, tak pro mě je pořadí Ústí,Brno a Chomutov. Ústí mě přijde nejkvalitnější a nejzkušenější. Mají hráče kteří nezahodí zbytečně puk a výborně bruslí. Podle mě je to skutečně nejlepší tým a dávám mu největší naději na úspěch. Kometa sice posbírala to nejlepší co první liga nabízela, ale nemyslím si, že by to mělo stačit na úspěch. Chomutov zatím docela tápe, ale jeho čas si myslím že teprve přijde. To mužstvo má také poskládané dobře. Největší šance ale skutečně dávám tomu Ústí.“

K soupeřům a favoritům první ligy se tedy hradecký trenér vyjádřil. Nabízí se otázka, jak je spokojený s tím, jak jeho tým obstál v těchto duelech? ,,Myslím si, že jsme obstáli. S Kometou jsme odehráli dobrý zápas a soupeře jsme hodně mačkali. S Chomutovem jsme odehráli výborných třicet minut a dneska to bylo podobné. Největší náš problém v porovnání s těmito týmy je v šířce kádru. Navíc když nás postihnou zranění, tak nemáme z čeho doplnit sestavu. Věřím, že až budeme komplet, tak tyhle týmy proženeme daleko více,“ zakončil trenér Pavel Pazourek hodnocení po prohře v dohrávce s Ústím nad Labem.

Milan Karlíček: Byla otázka času kdy začneme jít herně nahoru

Hradecké obránce stíhá jedno zranění za druhým a již pouze trojice Milan Karlíček, Aleš Pazdera a Václav Lesák odehrála všechna utkání. Právě Milan Karlíček hodnotil pondělní dohrávku s Ústím nad Labem. ,,Tak Ústí je vynikající tým první ligy a nijak nechci snižovat jejich výkon, ale my dneska strašně tahali nohy. Úplně všichni hráči jsme s tím měli problémy. Nevím jestli to bylo tím těžkým utkáním ve Vrchlabí, ale dneska se nám těžko bruslilo. Musím přiznat, že to Ústí bylo i z tohoto důvodu jasně lepší.“ Pokud měl Hradec dostatek sil, tak svého soupeře zle trápil. První třetiny byla ze strany domácích výborná, ale vyjádřena pouze jednou vstřelenou brankou. ,,Ta první třetina byla z naší strany dobrá, ale spadlo nám to tam pouze jednou. Trošku i smůla v tom byla. Mě v tom utkání přišlo, že se každá střela a každý puk odrazil jim na hokejku. Nám před jejich brankou puk skáče brankovištěm a u naší branky jim to spadne přímo na hůl. Takto jsme dneska dostali tři branky ze čtyř.“

Hradecký trenér kritizoval své hráče za malý důraz před vlastní brankou. Jak tento problém vidí Milan Karlíček? ,,Tak co k tomu říct. Je to tak, ale zase jsou to spojené nádoby. Pokud toho máme jak se říká plný brejle, tak nejsou síly na důraz a všude jsme o krok později. To byl ten dnešní příklad.“

I přes prohru v dohrávce s Ústím jde výkonnost hradeckého týmu nahoru a tabulkou se posouvá výše. ,,Byla otázka času kdy začneme jít herně nahoru. Máme tady mančaft zkušený a technicky velice zdatný. Bohužel pro nás je každý začátek ligy takový poblázněný. Mladí hráči po ledě lítají a stále to řežou, jelikož mají spousty sil. Teď už se ale začne hrát hokej a to je čas naší kabiny. Doufám, že se teď dáme fyzicky dohromady a Havířov doma porazíme,“ odhodlaně zakončil hradecký obránce Milan Karlíček.

Jan Čaloun: Náš klub si vloni prožil velkou ránu

Na ledě si ho divák leckdy ani nevšimne, ale jak se u branky soupeře odehrává nějaká zajímavá situace nikdy u ní neschází. Řeč je o rozeném střelci a olympijském vítězi Janu Čalounovi. I v dohrávce první ligy potvrdil svůj instinkt střelce „zabijáka“ a dvěma góly zařídil svému týmu tři důležité body. ,,Pro nás to bylo dnes velice důležité vítězství. My chceme šplhat tabulkou nahoru a tři body z této dohrávky jsou pro nás důležité. Nám ten začátek soutěže nevyšel tak jak jsme si představovali a stále čekáme až si to všechno tak nějak sedne. Teď jsme ale vyhráli nějakých šest zápasů v řadě a to je hodně důležité pro naše sebevědomí.“

Jan Čaloun cítí, že se hra Severočechů zvedá zápas od zápasu a směřuje k vytouženému cíli. ,,Náš klub si vloni prožil velkou ránu. Byla to skutečně velká rána pro všechny, ale všichni již snad zapomněli a koukáme dopředu. Takže pro nás to je i cílem, že se stále musíme zlepšovat a dosáhnout toho našeho vytouženého cíle.“ Ústí v Hradci od druhé třetiny předvedlo dobrý výkon a otočilo skóre utkání. První třetina však vyšla lépe hradeckým. ,,Tak my jsme čekali, že na nás Hradec doma vlítne. S trochou štěstí jsme tu třetinu prohráli jen 1:0 a od druhé třetiny jsme už byli lepší a hru jsme kontrolovali. Naše vítězství považuji za zasloužené.“

Jan Čaloun v utkání zaznamenal dvě branky. Jak je viděl on sám? ,,U té první jsem šel na přesilovku do jiné lajny než chodím obvykle. Martin Šagát to házel za branku, ale bylo to nepřesné a puk se zastavil o branku. Brankář si myslel, že to projde na druhou stranu a přesunul se. Puk se mě odrazil na hokejku a nebyl problém dát gól. No a druhá branka to byla tečovaná střela, když jsem šel do brankového prostoru a vyplatilo se.“

Hradecký trenér Pazourek označil Ústí za nejlepšího soupeře který jeho tým potkal a dává mu nejvyšší šance na postup do baráže o extraligu. Jak se toto poslouchá zkušenému útočníkovi? ,,Tak poslouchá se to hezky, ale dneska jsem odehráli nějaké dvanácté kolo soutěže. Takže ta soutěž se bude rozhodovat až někdy v březnu a naším jasným cílem je se připravit právě na tuto část sezóny,"  konstatoval střelec večera Jan Čaloun.