Aktuální zprávy z klubu
pá 30.1.2009 | Michal Luňák

Hradec v play - off zkušenější svého soupeře

O play - off se traduje že je soutěží zkušeností. Pokud by zkušenost měla být hlavním parametrem série HC VCES Hradec Králové - SK Kadaň, tak by o postupujícím nemohlo být pochyb. V tomto článku přinášíme minulé čtyři sezóny a jejich vrchol. Kadaň si zahrála play - off pouze v minulé sezóně a vypadla v předkole s ostravskou Sarezou. Naopak Hradec odehrál v posledních sezónách několik bitev, které si žádný opravdový hradecký fanoušek ze srdce nevymaže. Dvakrát vystavil stopku Východočechům Chomutov a je reálné, že na toto měření sil dojde i v letošním play - off. K tomu však musejí hradečtí hokejisté zvládnout předkolo s Kadaní.

Bitva Hradec-Chomutov v sezóně 2004/05, Kadaň těsně devátá

V sezóně stávky v NHL která se dotkla i první hokejové ligy obsadil Hradec pěkné třetí místo. Tabulce jasně vládl tým z Českých Budějovic, který měl ve svém středu hráče jako Václav Prospal, Radek Dvořák, kteří pomáhali při zámořské stávce k návratu svého mateřského oddílu mezi extraligovou elitu. Severočeši z Kadaně obsadili v tabulce deváté místo a sezóna tak pro ně skončila již po 52. kolech. Hradec třetí místo poslalo ve čtvrtfinále na Chomutov a byla to série jak se patří.

Hradec využil nasazení a vyhrál své dva domácí zápasy, když první utkání otočil ze stavu 0:2 na 4:2 díky skvělé třetí třetině kterou vyhrál 3:0. Druhé utkání bylo ještě dramatičtější a rozhodl ho v prodloužení Tomáš Kolafa. Druhý zápas sledovalo za zimním stadionu 4678 diváků! Po té se série přestěhovala do Chomutova a Hradec měl dvě možnosti k postupu do semifinále. Ani jednu však nevyužil a potvrdil tak, že se mu na tento jak se v dalších letech ukázalo osudový tým, jednoduše nedaří. V třetím zápase Hradec dokonce vedl 3:2, ale Chomutov vyrovnal a v prodloužení Petr Polodna poslal sérii do dalšího pokračování. Čtvrté utkání jasně ovládl Chomutov a vyhrál 4:1. série byla hodně vypjatá, o čemž svědčí šest trestů do konce utkání v průběhu čtvrtého zápasu. Série tak dospěla do pátého rozhodujícího utkání které se konalo na východě Čech.

O utkání byl enormní zájem mezi diváky, kterých si nakonec na stadion našlo cestu 7058. To byla nejvyšší návštěva od dob extraligy. Zdravotně zdecimovaný Hradec na dobře a agresivně hrající svěřence Vladimíra Kýhose nestačil a prohrál 3:5, když po dvou třetinách byl stav 0:4. Po závěrečné siréně nabité hlediště tleskalo ve stoje hradeckým hráčům, kteří na ledě nechali maximum a z ledu odcházeli se vztyčenou hlavou.

Čtvrtfinále 1.zápas HC ČEZ Hradec Králové – KLH Chomutov 4:2
Branky: Pazdera, Vondráček, Kacíř, Fořt – Řepík, Révay.
2.zápas HC ČEZ Hradec Králové - KLH Chomutov 3:2 pp
Branky: Kacíř, Fořt, Kolafa – Mikšovic, Boušek.
3.zápas KLH Chomutov – HC ČEZ Hradec Králové 4:3 pp
Branky: Pražák, Mikšovic, Jan Šulc, Polodna – Petr Suchý, Beck, Vondráček.
4.zápas KLH Chomutov – HC ČEZ Hradec Králové 4:1
Branky: Boušek, Heinisch, Jan Šulc, Plaček – Petr Suchý.
5.zápas HC ČEZ Hradec Králové – KLH Chomutov 3:5
Branky: Kacíř, Volráb, Kolafa – Mikšovic, Jan Šulc, Sklenička, Trefný, Šíp.

Sezóna 2005/06 znamenala pro Hradec semifinále a pro Kadaň záchranu

I další sezóna dopadla v porovnání s Kadaní lépe pro Východočechy. Těm se sice nevyvedl začátek soutěže a trenéra Koldu musel nahradit Vladimír Jeřábek, ale závěr sezóny fanouškům vše vynahradil. Kadaň zakončila sezónu na 12. místě a nemusela hrát skupinu o udržení se v první lize. Hradec zakončil základní část na 7 místě a to znamenalo pro čtvrtfinále tým ze druhého místa. Tím týmem byl klub se slavnou minulostí HC Dukla Jihlava.

Před sérii byla Dukla jasným favoritem a nepřipouštěla si žádné problémy natož snad vyřazení. Tým kolem hráčů jako Bakus, Hlouch, Fiedler,Kuchyňa působil hodně sebejistě. Hradec nastupoval do série s pokorou a chutí se porvat o co nejlepší výsledek. Série hraná na čtyři vítězná utkání začala na Horáckém zimním stadionu pro Východočechy hodně nešťastně. Hradec totiž ve třetí třetině otočil utkání ve svůj prospěch, ale v čase 59:56 vyrovnal jihlavský Tomáš Čachotský a šlo se do prodloužení. V něm branka nepadla a na trestná střílení vyhrála zkušenější Dukla a ujala se tak vedení 1:0. Druhé utkání Hradec již dotáhl do vítězného konce a slavil první historickou výhru na ledě Horáckého stadionu. Série se tak na východ Čech stěhovala za lichotivého stavu 1:1.

Třetí utkání bylo hodně očekávané a hradečtí hokejisté natěšeni pod dojmem zápasů v Jihlavě. Utkání však bylo studenou sprchou. Dukla zkušeným výkonem vyhrála v Hradci 3:2 a opět v sérii vedla. Před čtvrtým zápasem byla nálada opačná, jelikož se Hradec dostal do pozice že musel. Jelikož odjíždět do Jihlavy za stavu 1:3 na zápasy by bylo těžké sousto. Hradec těžký úkol zvládl a po výhře 3:2 byl stav zápasů vyrovnaný 2:2.

Páté a jak se ukázalo rozhodující utkání začalo v Jihlavě pro Hradec katastrofálně. V 17. minutě vyhnal Tomáše Duška z branky jihlavský Hlouch, jenž zvyšoval již na 3:0. Na konci této třetiny však přišel možná klíčový okamžik celé série. Do té doby klidnou hru Jihlavy zboural Petr Přeučil. Hradecký útočník čistě srazil jihlavského obránce Malenu, který však hrál se zraněnou rukou a tak to pro něj byl obzvláště bolestivý okamžik. Rozhodčí Trombík podlehl atmosféře na stadionu a i když zákrok Petra Přeučila vůbec neviděl dostal hradecký útočník 5 minut a do konce utkání. Zdálo by se, že to Hradec oslabilo, ale opak byl pravdou. Hradecký tým se nastartoval k nevídanému obratu, který v prodloužení dokončil svou brankou na 5:4 Richard Diviš a Hradec poprvé v sérii vedl.

Na šesté utkání si do hlediště našlo cestu 7528 diváků a sledovali exhibici domácích hráčů v cestě za postupem do semifinále. Hradec nenechal nikoho na pochybách a ukončil sérii po jasném vítězství v poměru 4:0. Překvapení celého čtvrtfinále bylo na světa a Hradec slavil postup do semifinále na úkor slavného klubu z Vysočiny.

V něm se Východočeši utkali s Ústím nad Labem a podlehli mu 0:3 na zápasy. Hradec si vylámal zuby na skvěle chytajícím Málkovi, který za svá záda pustil pouze dvě střely v celé sérii. Na severu Čech Hradec prohrál 1:4 a fotbalově 0:1, v domácím prostředí se pak opakoval výsledek z prvního utkání. I přes prohru 0:3 v sérii skončila sezóna pro hradecký klub úspěchem a 7571 diváků vyprovázelo hráče do kabin potleskem.

Čtvrtfinále
1.zápas HC Dukla Jihlava – HC ČEZ Hradec Králové 5:4 sn
Branky: Bakus 2, Čachotský, Chvátal, Hlouch – Toužimský, Hendrich, Michal Šeda, Roubík.
2.zápas HC Dukla Jihlava – HC ČEZ Hradec Králové 2:4
Branky: Chvátal 2 – Hendrich, Koudelka, Diviš, Roubík.
3.zápas HC ČEZ Hradec Králové – HC Dukla Jihlava 2:3
Branky: Vondráček, Jan Šeda – Šmarda, Čachotský, Dobrovolný.
4.zápas HC ČEZ Hradec Králové – HC Dukla Jihlava 3:2
Branky: Roubík, Jan Šeda, Fišer – Hodek 2.
5.zápas HC Dukla Jihlava – HC ČEZ Hradec Králové 4:5 pp
Branky: Bakus 2, Malena, Hlouch – Fořt, Koudelka, Roubík, Petr Suchý, Diviš.

3.zápas HC ČEZ Hradec Králové – HC Slovan Ústečtí Lvi 1:4
Branky: Pavel Suchý – Antoš, Sýkora, Havel, Pazourek.

Historická sezóna 2006/07, ale zase ten Chomutov. Kadaň skončila třináctá

Tato sezóna se nevratně zapsala do srdcí hradeckých fanoušků. Jejich miláčci opanovali základní část první ligy a až opět ten Chomutov je zastavil v semifinále. Kadaň zakončila sezónu na 13. místě a opět se zachránila v první lize. Do čtvrtfinále proti Sareze Ostrava nastupovali svěřenci trenéra Jeřábka jako jasní favorité.

Tuto roli začali naplňovat dvěma výhrami na svém ledě a do Ostravy jeli s vedením 2:0. Na útulném stadionku v Porubě se jim však vůbec nedařilo a dvě prohry 2:4, 2:7 překvapivě vyrovnali stav série na 2:2. Sareza dala vzpomenout na rok staré čtvrtfinále, kdy Hradec také v podobné pozici vyřadil favorizovanou Jihlavu. Páté utkání přivedlo na stadionu 5102 diváků a tato kulisa dohnala Východočechy za vítězstvím. Výhru 3:1 režíroval zejména vynikající kapitán Jaroslav Roubík. Hradec zajížděl k šestému utkání s touhou ukončit sérii již v Ostravě a to se mu také podařilo. Svou skvělou formu potvrdil kapitán Roubík, který připravil pro své spoluhráče 3 branky a dovedl svůj tým do semifinále.

V něm se Hradec střetl s Chomutovem a opět na Severočechy nestačil a vypadl 1:3 na zápasy. Přitom sérii odstartoval skvěle a smetl Chomutov jasně 7:3. V Hradci se po tomto zápase začalo hodně hlasitě mluvit o finále, ale nestalo se tak. Druhé utkání zvládl Chomutov, když se radoval z vyrovnání na 1:1 po trestných stříleních. Hradec byl i ve druhém utkání lepším týmem, ale Luboš Horčička v Chomutovské brance doslova čaroval. Pokud chtěl Hradec jít do finále, musel vyhrát alespoň jeden zápas v Chomutově a to se mu nezdařilo.

Blízko k tomu byl ve třetím zápase který prohrál 2:3. Východočeši totiž vyrovnali z 0:2 na 2:2 a pak Fojtík trefil v brejku tyčku. Pak však přišla 59. minuta utkání a vítězná branka Petra Jíry. Branku, kterou celou sezónu svěřenci trenéra Jeřábka neinkasovali. Po prohraném buly zůstal Jíra neobsazen a prostřelil chybujícího Sašu Hyláka, který celou sezónu předváděl fantastické výkony a byl hlavním strůjcem historické sezóny. Čtvrté utkání ukázalo co ve sportu znamená psychika. Hradec byl po třetím utkání hodně dole a neměl morálních sil na vítězství. Naopak v euforii hrající Severočeši s přehledem vyhráli 5:1 a slavili postup do finále první ligy.

Čtvrtfinále
1.zápas HC ČEZ Hradec Králové – HC Sareza Ostrava 3:1
Branky: Diviš, Koma, Roubík – Badžo.
2.zápas HC ČEZ Hradec Králové – HC Sareza Ostrava 5:2
Branky: Roubík 2, Fořt 2, Šinágl – Valušiak, Svačina.
3.zápas HC Sareza Ostrava – HC ČEZ Hradec Králové 4:2
Branky: Glas, Bokroš, Klimek, Sochorek – Suchý, Roubík.
4.zápas HC Sareza Ostrava – HC ČEZ Hradec Králové 7:2
Branky: Šebesta, Svačina, Ovšák, Boháč, Rimmel, Hubáček, Bokroš – Vondráček, Šinágl.
5.zápas HC ČEZ Hradec Králové – HC Sareza Ostrava 3:1
Branky: Fořt, Prošek, Haluza – Svačina
6.zápas HC Sareza Ostrava – HC ČEZ Hradec Králové 4:6
Branky: Boháč 2 , Tesařík, Bokroš – Starý 2, Suchý, Koudelka, Hendrich, Fořt

Semifinále
1.zápas HC ČEZ Hradec Králové – KLH Chomutov 7:3
Branky: Diviš 2, Roubík, Šinágl, Haluza, Koudelka, Toužimský – Charousek, Jíra, Nosek.

V loňské sezóně si i Kadaň vyzkoušela play – off

V sezóně 2007/08 se první liga hrála ve dvou oddělených skupinách a tento rozporuplný systém přivedl play – off i do Kadaně. Ta si zahrála předkolo a nestačila na Sarezu Ostrava které podlehla 0:3 na zápasy. Hradec po změně trenéra zaspal začátek sezóny a bodovou ztrátu již nedohnal. Musel tak stejně jako v letošní sezóně do předkola a tam se hodně nadřel.

Na to aby vyřadil Třebíč potřeboval celých pět zápasů. Třebíč zaskočila Hradec v prvním zápase na východě Čech, i když k tomu potřebovala notnou dávku štěstí. Jelikož o výhře 3:2 rozhodl Vilém Burián střelou ze střední třetiny která zapadla za překvapeného brankáře Koutského. Hradec však druhé utkání zvládl na výbornou a vyhrál jasně 10:0. To, že v play – off je jedno kolik tým vyhraje se ukázalo v dalším utkání v Třebíči. V něm Hradec propadl a prohrál zaslouženě 1:3. Ve čtvrtém utkání tak museli svěřenci trenéra Pazourka vyhrát, jinak by pro ně sezóna skončila. Hradec však senzaci nepřipustil a díky skvělému úvodu vyhrál 4:1, i když Třebíč měla v zápase přes 50 střel a Vladislav koutský se měl co ohánět. Zřejmě i pod dojmem promarněné šance Třebíč páté rozhodující utkání jasně prohrála. Hradec zvítězil přesvědčivě 7:2 a slavil postup do čtvrtfinále kde se utkal s Kometou Brno.

Kometa byla v utkání jasným favoritem, ale hradeckým hokejistům se na tohoto soupeře dlouhodobě daří a série toho byla jasným důkazem. K vidění bylo šest krásných zápasů hraných v báječných atmosférách obou stadionů. Hradec nejprve prohrál v Brně 2:1 v prodloužení, když o výhře rozhodla střela Mariána Moravy, ale druhý zápas již Hradec dokázal v Rondu vyhrát. O výhře rozhodl v 50. minutě brněnský odchovanec v hradeckém dresu Jan Hruška. Třetí zápas vyhrála opět Kometa, která zvítězila na východě Čech 3:1 a v sérii šla opět do vedení. Hradecká odpověď druhý den však připomínala vlnu Tsunami. Hradec převálcoval Kometu jasně 6:1 a srovnal stav série na 2:2.

Na řadu tak přišlo klíčové páté utkání v brněnské hale Rondo. Hradec v tomto utkání nastoupil bez své brankářské jedničky Vladislava Koutského a to byl jeden z klíčových faktorů. Východočeši vedli v Brně již 3:1, ale Kometa vyhrála v prodloužení 6:5 a udělala tak rozhodující krok do semifinále. Šesté utkání v Hradci ještě mohlo vrátit sérii do Brna, ale Hradec nedotáhl další dobře rozehrané utkání. Po první třetině sice vedl 2:0, ale Kometa nakonec vyhrála 3:2 a slavila postup do semifinále.

Předkolo play – off Hradec
1.zápas HC VCES Hradec Králové – SK Horácká Slavia Třebíč 2:3
Branky: Táborský, Jan Šeda – Heřman, Kreuzer, Burián.
2.zápas HC VCES Hradec Králové – SK Horácká Slavia Třebíč 10:0
Branky:Fořt 2, Hruška, Roubík, Toužimský, Šeda, Karlíček, Sakrajda, Koudelka, Haluza.

2.zápas HC Sareza Ostrava – SK Kadaň 4:2
Branky: Urban, Dušek, Červenka, Holuša – Mašek, Pospíšil.

5.zápas HC Kometa Brno – HC VCES Hradec Králové 6:5pp
Branky: Klimt 2, Houdek, Zelenka, Vondráček, Mikšan – Roubík 2, Pavlů, Haluza, Šeda
6.zápas HC VCES Hradec Králové – HC Kometa Brno 2:3
Branky: Koudelka, Fořt – Dlouhý 2, Barus