Preview k zápasu
po 28.1.2019 | Radek Staněk

Hradec válí doma, Sparta venku. Kdo bude mít navrch tentokrát?

Domácí bitvou proti Spartě vstoupí Mountfield do poslední čtvrtiny základní části letošního extraligového ročníku. Atraktivní zápas proti sobě postaví dva kontrastní příběhy. Zatímco Hradec vládne na domácím ledě, Sparta patří k nejlepším celkům venku. Východočeši se snaží o atraktivní herní pojetí, Pražané sází spíše na obranu. Která statistika a taktika nabude převahu tentokrát, se fanoušci dozví v úterý večer od 17:20!

„Každá výhra může znamenat velký posun a naopak.“

93 Juraj Bezúch (o vyrovnané extralize)

Hradec měl oproti Pražanům v neděli volno, již v sobotu doma zdolal Pardubice. Derby okomentoval autor vyrovnávací trefy Juraj Bezúch. „Věděli jsme, že nepůjde o nic lehkého, navíc jsme den předem prohráli v Boleslavi, což nám nepřidalo. Ale dá se říci, že jsme se z toho oklepali. První třetina nám sice nevyšla, ale dovolím si tvrdit, že od druhé části jsme Pardubice chvílemi přehrávali a bylo otázkou času, kdy se prosadíme,“ hodnotí slovenský útočník.

Cennou výhru nakonec Lvům vystřelil v závěru Filip Pavlík. „Naštěstí máme v týmu střelce s takovou dělovkou. Už když na něho šel puk, tak jsem věděl, že z toho něco bude. Naštěstí to tam spadlo a vyhráli jsme,“ tvrdí hradecká třiadevadesátka, která se prosadila hned ve druhém zápasu po návratu do sestavy. „Samozřejmě to povzbudí. Ale velkou zásluhu na gólu má Roman Kukumberg, který mě pěkně našel mezi kruhy a já to se štěstím trefil. Hlavně mě ale těší tři body,“ komentuje přínos zkušeného krajana na zásadním momentu sobotního derby.

Nyní se pod Bílou věží přestaví další atraktivní soupeř. „Sparta hraje specifický hokej. Má hodně vysokých a silných obránců, ale i šikovné útočníky. Bude to těžký zápas, jako každý v české extralize,“ uvádí na adresu úterního soupeře, jehož 9. místo v tabulce je poněkud nečekané. „Teď jsem koukal na tabulku a byl jsem z toho trochu překvapený. Ale právě na tom je vidět kvalita a vyrovnanost ligy. Bodové rozestupy jsou velmi těsné, každá výhra může znamenat velký posun a naopak,“ uzavírá Juraj Bezúch.

Po vydařeném rozjezdu se Pražané propadli

Pod novým trenérem Uwe Kruppem vstoupila Sparta do extraligy vysokou výhrou 4:0 nad Hradcem. Také nadále se Pražanům v první části sezóny dařilo. Opakovaně ukázali psychickou sílu, když dokázali několikrát otočit nepříznivé skóre. Jeden takový obrat předvedli na říjnový státní svátek i pod Bílou věží, kde v poslední třetině zlikvidovali dvoubrankové manko a zvítězili 3:2. I proto figurovala Sparta v čele tabulky.

V půli listopadu se ale stroj zadrhl, což ve vyrovnané tabulce znamenalo okamžitý sešup. Na několik kol dokonce vyklidil pozici v první desítce. Týmu sázejícímu především na defenzivní pojetí se přestalo dařit především na domácím ledě, kde méně bodů získaly pouze Pardubice. Naopak venku jsou Pražané společně s Plzní nejlepším týmem celé soutěže.

Disproporci mezi výsledky doma a venku ukazují i poslední čtyři zápasy Sparty, které vždy vyhráli hosté. Pražané sice nejprve shodným poměrem 4:1 vyplenily stadiony v Karlových Varech a Litvínově, poté však doma podlehli konkurenční Kometě a v neděli brankou v závěru také Liberci. I proto má Kruppova družina z bodového hlediska nyní blíže do play out než do elitní šestky.

Kapitán a lídr klubového bodování odešel do Třince

ZachSill
Kanadský brousek rozdal soupeřům 37 hitů, nejvíce z celého týmu.

Jednou z hlavních opor celku z hlavní města je od začátku sezóny brankář Matěj Machovský. Ten si aktuálně drží úspěšnost 92,01 % a průměr 2,37. K tomu přidal pět čistých kont, nikdo jich nemá více. Přesto Pražané gólmanský post ještě výrazně posílili angažováním Jakuba Sedláčka ze Zlína. Naopak se rozloučili s Davidem Honzíkem.

Jako trefa do černého se také ukazuje předsezónní podpis Jeremieho Blaina. Kanaďan je s 18 body (9+9) nejlepším střelcem mezi extraligovými beky, ze sparťanů se vícekrát prosadil pouze Lukáš Pech. Druhým nejproduktivnějším obráncem klubu je Jan Košťálek se 14 body (6+8). Již dříve se vedení rozloučilo s exhradeckým Blažem Gregorcem, kterého vyměnilo do Vítkovic za Švéda Erika de la Roseho.

K ještě zajímavějšímu trejdu došlo minulý týden na trase Praha – Třinec. Z hlavního města odešel kapitán a nejproduktivnější hráč týmu Petr Vrána, za kterého Sparta získala Robertse Bukartse. Tím pádem přebral bodové otěže Lukáš Pech se svými 25 body (11+14), kterému na záda dýchá Miroslav Forman, jenž má jen o dva body méně (7+16). S větším odstupem následuje Andrej Kudrna s 18 body (8+10). Relativně novou tváří je pak Kevin Klíma.

Vzájemná bilance letos mluví pro Spartu

I zásluhou jedné předehrávky se dosavadní zápasy mezi Hradcem a Spartou stihly odehrát v úvodu sezóny v rozmezí jednoho a půl měsíce. Navrch má pražský celek, který bral dvě výhry a pokaždé bodoval. První bitva otevřela tento extraligový ročník a Sparta doma zapsala výhru 4:0. Ve druhém střetnutí v hlavním městě naopak zvítězil Mountfield, dva body za výhru v prodloužení 2:1 zajistil Radovan Pavlík. Zatím poslední zápas se odehrál v Hradci 28. října. Lvi táhli za výhrou a po dvou třetinách vedli 2:0, sparťané však třemi góly ve třetí třetině vývoj otočili a zaznamenali výhru 3:2.

Statistické okénko – Sparta…

• dostala nejvíce branek během vlastní power play, 7. Hradec do odkryté branky dostal 3 góly.
  • … má nejhorší vstupy do utkání. Pouze ve 14 případech dala první gól, zatímco nejlepší Třinec ve 26.
  • … má třetí nejvyšší počet trestných minut – 531. Nejtrestanější Pardubice jich mají 602.
  • … drží takřka shodnou bilanci v Radegast indexu jako Mountfield. Pražané mají 770 bodů, Lvi pouze o jeden méně.
  • … je druhým nejnavštěvovanějším hostujícím celkem. V průměru na ní venku chodí 5909 diváků, na Hradec doma 5144.

Vstupenky stále v prodeji, přijďte Hradec podpořit i vy

Pod Bílou věží dojde k atraktivnímu duelu. Neváhejte tak a pojistěte si vaši účast koupí lístku. Vstupenky můžete zakoupit skrze on-line aplikaci nebo přímo na pokladnách ČPP Areny, které v den utkání otevírají již v 13:00. Vstupenky bude možné zakoupit i po začátku utkání.

Na něj dorazí se svou roadshow pivo Radegast. Díky němu máte jedinečnou příležitost si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké pocity zažívají hráči při hře. V Radegast index Zóně hokejových bojovníků, kterou najdete na ochoze stadionu, můžete stejně jako hráči na ledě sbírat Radegast index body. Osm největších bojovníků pak o 2. přestávce na ledové ploše zažije unikátní zážitek Hořkou výzvu odvahy. Při té se postaví tváří v tvář puku vystřelenému skutečným hokejistou a letící rychlostí až 170 km/h.