Aktuální zprávy z klubu
ne 28.9.2008 | Michal Luňák

Hradec venku poprvé za tři body

Konečně! Toto bylo nejčastější slovo po utkání v havlíčkobrodské Kotlině. Hokejisté HC VCES Hradec Králové poprvé zažívají pocit tříbodové vítězství na ledě soupeře. A je nutno poznamenat, že vítězství naprosto zaslouženého. Celý tým podal výborný výkon a zasloužěně zvítězil. Spokojený byl po utkání i trenér Pavel Pazourek. ,,Každý hráč odevzdal na ledě maximum a máme tři body," konstatoval těsně po utkání. V brance podal výborný výkon Filip Luňák a jen smolně přišel o vychytanou nulu. ,,To mě vůbec nevadí. Na tohle si já nehraju, hlavní jsou tři body," rezolutně zahnal chmurné myšlenky o skoro vychytané nule hradecký brankář.

Pavel Pazourek: Nejtěžší bylo ubránit přesilovky domácích

Hradečtí hokejisté dnes potvrdili, že Havlíčkův Brod je oblíbeným soupeřem. I po páté, si odvážejí z Kotliny body a tentokrát všechny tři. K vítězství vedl vynikající týmový výkon, který ocenil i trenér vítězů Pavel Pazourek. ,,Celé mužstvo dnes podalo výborný výkon. Od brankáře až po posledního útočníka. Začali jsme hrát na čtyři pětky a ta čtvrtá nám dala i branku, ale bohužel se postupem času neměla kdy dostat na led. Zase jsme měli vysoký počet vyloučených a celkově ta hra byla strašně rozkouskovaná. Vypořádali jsme se s tím ale výborně a domů si vezeme tři body.“ Hradecký tým měl problémy se starty do utkání. V Kotlině však od úvodních minut diktoval tempo hry a vyhrál první třetinu 2:0. V čem se stala změna? ,,Já bych to neoznačoval jako nějakou změnu. Když si to vezmu zpětně, tak my všude začali dobře. Bohužel jsme ale neproměňovali šance. Dneska se nám podařilo vstřelit dvě branky a to mužstvo hodně zvedlo. Doma je to složitější, jelikož nemůžeme otevřít hru, když k nám přijede soupeř s obrannou taktikou. Doma je to tedy v tomto skutečně těžší. Když to třeba otočím dnes na domácí, tak my jsme jim pomalu deset minut nepůjčili puk. To jen tak na nějakou ukázku. Doma musíme hrát trpělivě, jelikož nedá se do soupeře tři třetiny bušit. Takový současný hokej prostě je,“ vysvětloval trenér Pazourek hradecké začátky utkání.

Jako nejtěžší v zápase označil hradecký trenér přežít hru v oslabení. ,,To bylo pro nás v zápase nejtěžší. Od druhé třetiny nás rozhodčí vylučoval prakticky za vše a my od té doby neustále hráli v oslabení. Naštěstí nás podržel v těchto chvílích Filip Luňák. Kdyby domácí snížili na 2:1, tak by to utkání bylo o dost těžší. Nám se ale podařila dát branka na 3:0, která to utkání tak nějak rozhodla.“ Poměr vyloučených byl v zápase nakonec 6:12 a zejména od druhé třetiny trestná lavice hradeckých nevychladla. Hradečtí hokejisté si na hru v oslabení ale již zvykají, alespoň se dá tak soudit dle dvou vstřelených branek v oslabení. Hradecký trenér tuto skutečnost humorně okomentoval. ,,Zrovna jsme si v kabině říkali, že příště nebudeme hrát na čtyři pětky, ale na pět čtyřek,“ prohodil v nadsázce dobře naložený trenér Pavel Pazourek. Jediná věc, která mu kazí dojem z dnešního vítězství je zranění Martina Táborského. Ten z utkání musel po první třetině odstoupit. „Martin už měl v týdnu svalové problémy, ale vzhledem k naší situaci s námi jel. Po první třetině již ale nemohl pokračovat a nám vlastně zbylo pět obránců a dvojice juniorů Seidl-Svoboda.“ Právě již zmiňovaný junior Tomáš Seidl se tak musel zapojit do hry v šesti obráních. Své role se zhostil na výbornou. ,,Tomáš to neměl jednoduché, ale zvládl to dobře. V té třetí třetině jsme ho již museli trošku šetřit, jelikož včera hrál za juniory a teď ho čeká sraz reprezentační dvacítky.“

Hradecký tým nastřílel za poslední tři zápasy třináct branek, což je slušná branková produkce. Ta se oproti začátku soutěže zvedá a stalo se tak po změnách v sestavě. Návrat k loňským vazbám slaví tedy úspěch. ,,Tak jsem rádi, že nám to tam teď padá. Začíná se nám střelecky prosazovat více hráčů a v tom by měla být síla týmu. Navíc jsme tým, který se po každé vstřelené brance strašně zvedne. Přeskupení útoků se nám prozatím vyplatilo a není důvod to měnit. Máme tam ještě ale nějaké možnosti změn, takže budeme reagovat na aktuální formu hráčů.“ V hradecké brance nastoupil Filip Luňák a počínal si více než dobře. Zejména ve druhé třetině tým několikrát podržel. Filip se zatím vždy představil na ledě soupeře. Je to náhoda nebo taktika? ,,Ne, taktiku v tom nehledejte (směje se). Prostě chceme, aby chytal odpočatější brankář a nějak ty zápasy venku vycházejí na Filipa. Pro nás je důležité, že oba chytají výborně. Mužstvo i my trenéři věříme oběma brankářům a tím je řečeno vše. To jsou příjemné starosti, které máme,“ S úsměvem zakončil spokojený hradecký trenér Pavel Pazourek.

Filip Luňák: Naše naprosto zasloužené vítězství

V první třetině ještě neměl tak rušno před svou brankou, ale od druhé třetiny se již měl co ohánět. Řeč je o hradeckém brankáři Filipu Luňákovi. A oháněl se skutečně výborně. Svůj tým několikrát podržel a nepřipustil kontaktní branku domácích Rebelů. Jak těžké utkání to v Kotlině bylo? ,,Utkání to bylo velice těžké. Věděli jsme, že Havlíčkův Brod doma ještě neztratil všechny body. Čekali jsem nátlakový hokej, ale naší hrou jsme k němu domácí nepustili. Hráli jsme skvěle do obrany, za což bych chtěl všechny kluky pochválit. Myslím, že si naprosto po zásluze odvážíme tři body.“

Hradec svou hrou nepouštěl domácí do mnoha šancí v první třetině, ale od třetiny druhé tomu bylo jinak. Díky častým vyloučením, byl Filip neustále v permanenci. ,,Do toho stavu 2:0 to bylo dobré. Pak nás ale začal rozhodčí vylučovat a bylo rušno. Hráli jsme dvakrát ve třech a bylo důležité, že jsme to ubránili. Já měl dnes takový pocit, že vždy když jsme potřebovali, tak jsme zabrali a dali gól. Skutečně jsem z toho našeho výkonu měl takový pocit,“ vyprávěl hradecký brankář. Filip byl pět minut od vychytaného čistého konta. Obdržený gól ho však nikterak nemrzel. ,,Já tohle už znám moc dobře. Jak někdo třeba o přestávce začne s tím, že uhrajeme nulu nebo tak něco, tak dostanu nejméně jeden gól. Já tohle ale vůbec neřeším a na vychytané nuly si nehraji. Důležité jsou pro nás tři získané body.“

Hradecký tým začíná nabírat to správné tempo. V týmu tak logicky panuje lepší nálada. ,,Tak je jasné, že teď se nám hraje již lépe. Byla otázka času, kdy to tam klukům začne padat a budeme bodovat. Začínáme hrát ten hradecký hokej, na který já byl zvyklý, když jsem chytal proti Hradci za Třebíč. Začíná nám to šlapat a doufáme, že nám to vydrží.“ Většina brankářů má ráda pocit jistoty. Tedy pocit kdy ví, jestli je jednička a kdy bude chytat. Hradecká dvojice je ale tak vyrovnaná, že jedničkou jsou oba brankáři. Filip Luňák v tom žádný problém nevidí. ,,Já jsem do Hradce šel s jasným vědomím, že asi jednička nebudu. Jsem rád, že se nám obou daří a pomáháme týmu. Pro mě je potěšením, že se můžu rovnat s takovým brankářem, jako je Vláďa Koutský,“ vysekl nakonec Filip kompliment svému kolegovi.

Tomáš Seidl: Jsou to pro mě zkušenosti k nezaplacení

Po první třetině musel z utkání odstoupit Martin Táborský a trenér Pazourek měl tak rázem pět obránců a dva juniory Tomáše Seidla s Adamem Svobodou. Prvně jmenovaný tak musel naskočit do šesti obránců a vedl si skutečně dobře. Po utkání byl unavený, ale zároveň spokojený. ,,Jsem rád, že jsem tam mohl párkrát skočit. Pro mě to jsou zkušenosti k nezaplacení i kdybych tam měl skočit třeba jen třikrát za zápas. Snažil jsem se hrát jak nejlépe umím, ale na konci mě už ta únava přemohla. Přece jen ten program včetně juniorů byl náročný.“ Jak Tomáš již naznačil, je především hráčem juniorů. Ti však po loňském sestupu z extraligy hrají pouze první ligu. Označení pouze je na místě, jelikož tým by měl na to, aby hrál extraligovou soutěž. ,,Bohužel to v loni dopadlo tak jak dopadlo a hrajeme ligu. I dle výsledků z přípravy je nám jasné, že jsme mohli extraligu hrát. Je to pro nás škoda a mrzí nás, jak to minulou sezónu dopadlo.“

Tomáš je kapitánem letošních juniorů a je přesvědčen, že tým si vzal z loňské sezóny ponaučení. ,,Hlavně jsme daleko lepší parta, než tomu bylo v minulé sezóně. To se projevuje hlavně na ledě. Když si vezmu nějaké naše loňské zápasy, tak jsem přesvědčen, že tento tým by je dohrál úplně jinak. Jako příklad bych uvedl třeba utkání ve Zlíně, kde jsme vedli 3:1 snad pět minut před koncem a ještě jsme prohráli. Když jsme po sezoně sestoupili a rozhodovaly o tom snad tři body, tak to bylo o to více bolestivější.“ Junioři začali cestu za návratem do extraligy úspěšně a své soupeře deklasují jednoho po druhém. Zdá se, že vyhrát svou skupinu a postoupit do baráže o extraligu je v klidu v silách týmu. ,,Tak zatím to v té lize hrajeme dobře a vyhráváme vcelku přesvědčivě. Nesmíme ale nijak polevit. Je potřeba to brát i jako přípravu na tu baráž co nás snad čeká. V té to již bude velice těžké. Jdou do ní tři týmy z extraligy a tři vítězové skupin první ligy. To je tedy šest týmů a postoupí pouze dva,“ objasnil Tomáš Seidl cestu juniorů za sezonním cílem.

Hradecký obránce zažívá šťastný začátek sezóny. V juniorech vede tým skvěle, naskakuje do ,,A“ týmu a hlavně byl pozván na sraz reprezentace do dvaceti let. Co ho tedy v nejbližších dnech čeká? ,,Jsme za tu pozvánku strašně rád, ale hlavně mě strašně překvapila. Přece jen nehraji juniorskou extraligu a tak jsem s tím vůbec nepočítal. Budu se snažit hlavně nezklamat a uvidíme jak to půjde dále. Zítra v 16:00 máme sraz v Děčíne, kde je trénink. V pondělí pak hrajeme s ,,A“ týmem Ústí přátelské utkání,“ objasnil Tomáš svůj nejbližší náročný program.