st 24.9.2008 | Michal Luňák

Hradecká smršť ve druhé třetině rozhodla utkání

I ve druhém domácím utkání si hokejisté HC VCES Hradec Králové připsali do tabulky tři body. Tentokrát si poradili s celkem HC Most přesvědčivě 7:2. Po první bezbrankové třetině přišla hradecká smršť ve druhé dvacetiminutovce. Celkem pětkrát se rozsvítilo světlo za mosteckou brankou a utkání tak bylo prakticky rozhodnuto. ,,Od druhé třetiny jsme se rozjeli a vstřelili i pěkné branky,“ pronesl po utkání hradecký trenér Pavel Pazourek. Jeho protějšek zkušený Jan Neliba byl po utkání o poznání smutnější, ale z porážky nedělal žádnou vědu. ,,Udělali jsme mnoho chyb a takto se venku vyhrát nedá. Výsledek je pro nás krutý, ale z porážky neděláme tragédii.“ Hvězdou utkání byl v domácím dresu vyhlášen Daniel Volráb, který v utkání podal výborný výkon a vstřelil dvě branky. ,,Podařilo se nám vstřelit první branku a to byl klíč k naší výhře,“ pronesl hradecký střelec večera po utkání.

Pavel Pazourek: Nebylo to dnes lehké utkání

Hradečtí hokejisté zatím přeměňují ČEZ stadion v nedobytnou tvrz. I druhé utkání vyhráli přesvědčivým rozdílem a mají prozatím v domácím prostředí skóre 13:4, při zisku šesti bodů z šesti možných. Dnešní vítězství se však nerodilo tak úplně lehce a stejně to viděl i hradecký trenér Pavel Pazourek. ,,Nebylo to dnes lehké utkání. Věděli jsme, že nás hlavně psychicky čeká těžké utkání. Nutnost bodovat byla z našeho pohledu jasná. Navíc Most vyhrál již dvakrát venku a má svou kvalitu. I dnes bylo vidět, že má dobře zvládlé brejkové situace a několikrát v první třetině nebezpečně zahrozil. Takže utkání to lehké určitě nebylo a jsme rádi, že jsme se s tím vypořádali.“

Nutnost vyhrát zřejmě poznamenala i výkon hradeckých hokejistů v první třetině. ,,Tak mohlo se to na našem výkonu v první třetině projevit. Ovšem my s tou první třetinou máme neustále problémy a nějak z těžka se do těch utkání dostáváme. My máme ty pětky poskládané tak, že chtějí hrát s pukem a když se hraje na čtyři pětky, tak se do toho tempa dostáváme hůře. Proto ty naše začátky vypadají a jsou ospalejší. Pro nás je pak důležité vstřelit první branku, která ten tým strašně zvedne. Nicméně první třetina je naší slabinou a musíme na tom zapracovat.“ Utkání se podobalo tomu, které sehrál Hradec doma s Benátkami. Tam taktéž rozhodl ve druhé třetině. ,,Tak podobné to bylo. My máme asi problém s motivací do začátku utkání. Schází nám dravost v zakončení a chceme dávat pouze pěkné branky, podobné té jakou dával Jirka Kadlec. Jenže si musíme uvědomit, že ty padají až když je soupeř zdeptaný. Na začátku je potřeba rvavost a častá střelba, s tím máme prozatím problém.“

Středeční utkání rozhodla prakticky druhá Koudelkova řada, kterou trenér Pazourek také pochválil. ,,Chtěl bych dneska pochválit tu naší druhou řadu, která odehrála výborný zápas. Dan Volráb dvě branky dal a celá ta řada si ještě dost šancí vytvořila. Pozadu však nezůstali ani ostatní a celkově to byl povedený výkon.“ Hradecký tým pokračoval v rotaci brankářů. Dnes se do branky opět postavil Vladislav Koutský. ,,Tak jsou tři zápasy za týden a máme dva kvalitní brankáře. Aby to mělo nějaký smysl, tak je musíme prostřídat. Oba podávají dobré výkony a jsme rádi že nás drží. Navíc oba jsou kamarádi a mají spolu dobrý vztah. Čili chápou jaká je situace. Nás teď navíc čeká zhuštěný program, kde prakticky měsíc hrajeme třikrát týdně. Takže potřebujeme oba připravené brankáře. Ale netýká se to pouze našich brankařů, ale i naší čtvrté řady například. Musíme jí mít nachystanou a mobilní. Dneska sice jednu branku ta řada dala, ale také jednu naprosto zbytečnou inkasovala. Je to také o stabilizaci, jelikož se v ní stále mění hráči. Dneska přijela dvojice z Pardubic, ale zase po zápase jedou pryč. Jestli s námi pojedou v sobotu nevíme. Jsou to naše problémy a musíme si je vyřešit,“ zakončil spokojený hradecký trenér po utkání.

Jan Neliba: Z porážky neděláme tragédii

Jan Neliba Na rozdíl od svého kolegy Pazourka, nebyl po utkání moc spokojený zkušený trenér Mostu Jan Neliba. ,,Myslím si, že ten konečný výsledek je pro nás krutý. Za klíčovou považuji první třetinu, kde jsme byli vyrovnaným soupeřem, ale nepodařilo se nám proměnit žádnou šanci. Pak přišla ta druhá třetina, kde jsme dostali tři rychlé branky. Tam jsme se tak nějak složili a na mužstvo to celkově dolehlo. Dnes jsme si to vybrali se vším všudy. Udělali jsme spoustu chyb a Hradec nás skoro za vše potrestal. Rozhodně z té porážky neděláme tragédii. Přišlo mě, že domácí měli to pravé hokejové štěstíčko.“

Trenér Neliba měl pravdu, jelikož hradecký tým měl opravdu to pravé štěstíčko v první třetině. Most přečkal úvodní nápor domácích a pak dvakrát nastřelil tyčku Koutského branky. Prohrál tak bitvu o důležitý první gól. ,,Já si nedovoluji tvrdit, že kdybychom dali první branku my, že vyhrajeme. Na druhou stranu si myslím, že by to utkání pak bylo určitě zajímavější. Ten první gól dal ale Hradec a to rozhodlo. Naše mužstvo má svou kvalitu, ale v tom dnešním tlaku jí nedokázalo při tříbrankovém manku prokázat. Pak jsme hráli již tak nějak vabank, bez zajištěné obrany. My jsem své hráče nabádali ke zvýšené aktivitě, jelikož bránit už nebylo co. Hradec toho však dokázal využít a hrálo se mu lépe.“

Dnes se poprvé do mostecké branky postavil brankář Tomáš Závorka, který dostal přednost před zkušeným Horčičkou. ,,Tomáš šel poprvé do branky a mě svým výkonem nezklamal. Sice dostal čtyři branky a byl střídán, ale nebylo to z důvodu jeho špatného výkonu. Ta třetí branka byla nešťastná, ale to se v hokeji stává. Je jasné, že ještě není tak kvalitní jako Luboš Horčička, ale svou šanci si zasloužil dostat,“ vysvětlil možná trochu překvapivé zařazení brankáře Závorky trenér Neliba. Most zažívá jinak povedený start do soutěže a se ziskem deseti bodů panuje spokojenost. ,,S naším startem do sezóny jsme naprosto spokojení. Asi by bylo lepší a možná i spravedlivější tady prohrát 3:5, ale to je hokej. Takové zápasy jsme již hráli a asi ještě hrát budeme. Ten pocit z dobrého startu do soutěže nám dnešní prohra nezkazí.“ Na soupisce Mostu je nejstaršímu útočníkovi 25 let. Jaká je práce s tak mladým, ale jistě talentovaným útokem? ,,Tak je to naše složení útoku zajímavé (usmívá se). Ty kluci jsou ve velkém nadšení, když se hra daří. Teď ale zase přichází období, kdy je potřeba krotit tu jejich euforii. Je nutné pracovat na jejich sebevědomí a pohlídat, aby si po nějakých porážkách nepřestali věřit.“

Zkušený trenér Jan Neliba poprvé trénuje v první lize. Tuto svou trenérskou štaci rozhodně nebere jako ústup ze slávy a je rád za příležitost, kterou dostal od vedení HC Most. ,,Nedělám rozdíly, jestli je to extraliga, nebo první liga. Jsem rád, že mě Most angažoval. Moje nátura je všeobecná známá a více bych to nekomentoval. Hokej je všude stejný a i když to není extraliga, tak kvalita první ligy je vysoké úrovni,“ zakončil své hodnocení mostecký lodivod Jan Neliba.

Daniel Volráb: První gól byl strašně důležitý

Hvězdou večera v hradeckém dresu byl útočník Daniel Volráb. Muž s číslem 11 na svých zádech dvakrát skóroval a podílel se na přesvědčivém hradeckém vítězství. Začátek utkání však nenasvědčoval, že na konci bude stav zápasu 7:2. Ordinoval hradecký trenér svým svěřencům opatrnější taktiku? ,,No právě že vůbec ne. My na ně naopak chtěli vletět hned od začátku. To se nám i snad podařilo, ale neproměnili jsme šance. Nakonec jsme byli rádi, že ta třetina skončila 0:0, jelikož Most trefil dvakrát tyčku. Naším problémem bylo i to, že jsme chtěli dávat branky do prázdné branky a nestříleli jsme. V kabině jsme si řekli, že budeme více střílet a povedlo se.“

Hradec již takřka tradičně nezahrál dobře první třetinu. Čím si vysvětlit hradecké starty do utkání? ,,Abych pravdu řekl nevím, ale máme s tím velký problém. To se nás drží již od přípravy a nejsou to jen začátky zápasů, ale všech třetin. V Kadani také začátek třetí třetiny špatný a dva inkasované góly. Musíme se na to asi více soustředit. Přijde mě to, že nastoupíme a čekáme co začne hrát soupeř. Pokud se jim začátek povede, tak na to většinou v dalším průběhu doplácíme. Musíme si skutečně ty začátky pohlídat.“ Byla nějaká bouřka po první třetině v kabině? ,,Ne nebyla a ani trenér nezvyšoval hlas. My tu první třetinu taky nehráli špatně, ale udělali jsme pár chyb ve hře dozadu a v koncovce scházel důraz. Naštěstí to od druhé třetiny již bylo lepší.“ Za klíčovou považoval Daniel Volráb první vstřelenou branku. ,,První gól je strašně důležitý, jelikož z mužstva spadne ta nervozita. Psychicky je to skutečně moc důležité když to mužstvo vede a vidí, že branky jdou vstřelit.“

Po nepovedeném utkání v Kadani se Daniel Volráb přesunul do řady k Martinovi Koudelkovi a změna jak se zdá prospěla. Dva zápasy a tři vstřelené branky jsou dobrou vizitkou. ,,S Koudym (Martin Koudelka) jsem již hrával v minulé sezóně a taky jsem nějaký gól dal. Teď se v jeho řadě uvolnilo levé křídlo a trenér tam dal mě, za což jsem rád. Honza Hruška je taky taková hračička a to mě vyhovuje. Všichni tři dobře bruslíme a na ledě si vyhovíme. Pokud nebudeme dělat nějaké chyby dozadu, tak si myslím, že to spolu můžeme uhrávat,“ pochvaloval si hradecký útočník své nové místo v sestavě.

Hradec doma a venku to je jako den a noc. Venku se týmu nedaří a to zejména střelecky. Doma však problém nemá a zaznamenal již třináct branek ve dvou utkáních. V čem vidí Daniel Volráb největší rozdíl ve hře týmu? ,,Tak my zejména venku nemáme tým, abychom někoho mohli přestřílet. Proto volíme hodně obrannou taktiku a hrajeme to na dva až tři vstřelené góly. Snažíme se hlavně neinkasovat a s tím pak souvisí celá útočná hra. Největší problém našich utkání venku je ale počet faulů. To je to co nás sráží nejvíce. Ve čtyřech se nedá pořádně hrát doma, natož venku.“ Hradecký útočník nakousl zajímavé téma a to disciplínu týmu. I v domácím utkání měl Hradec o čtyři vyloučené hráče více než jeho soupeř. Jak z tohoto častého vylučování ven? ,,Máme velký problém s disciplínou jako tým. Děláme velký počet naprosto zbytečných faulů. Navíc jsou to takové ty blbé fauly, jako hákování například. To jistě souvisí s tím, že méně bruslíme a pak používáme hokejku k faulům. K tomu dnešku bych řekl, že ty fauly byly z nějaké nekoncentrovanosti. Vedlo se vyšším rozdílem a tak se nějak polevilo. Musíme se toho příště vyvarovat a hrát za každého stavu pořád stejně,“ tímto přáním zakončil hradecký střelec večera hodnocení utkání.