st 19.11.2008 | Michal Luňák

Hradecké z mrtvých vstání režíroval kapitán Jaroslav Roubík

Že se tým hokejistů HC VCES Hradec Králové nenachází v lehké situaci věděl každý jeho fanoušek. To, že budou hradečtí hráči prohrávat ve 23. minutě doma s Třebíčí již 0:4 si však nepřipouštěl nikdo. Skutečnost však byla jiná a Hradec skutečně 0:4 prohrával. ,,My jsme dnešní utkání začali hodně těžkopádně. Na klukách je již patrná únava. Nakonec můžeme být rádi že jsme to dotáhli na ten bod," hodnotil po utkání asistent trenéra Jiří Mička. Za stavu 0:4 zvedl prapor týmu ten, od koho se to v takových chvílích čeká. Kapitán Jaroslav Roubík připravil první branku pro Patrika Fořta a další tři sám dal. ,,Tak určitě nějak vnitřně spokojený jsem, ale raději bych vyhrál 5:4 v normální hrací době a nedal žádný gól,“ nechal se po utkání slyšet hrdina večera a střelec čistého hattricku v jedné osobě.

Jiří Mička: Jsme rádi, že na našem bodovém kontě ze zápasu není nula

Hradečtí hokejisté sice podlehli týmu ze spodních pater prvoligové tabulky, ale vzhledem k vývoji utkání byl asistent trenéra Jiří Mička částečně spokojený. ,,My jsme dnešní utkání začali hodně těžkopádně. Na klukách je již patrná únava. Nakonec můžeme být rádi že jsme to dotáhli na ten bod. Je jen škoda toho vyloučení v prodloužení. Ještě jsme hráčům říkali, že když nám dal rozhodčí přesilovku 5 na 3, že v prodloužení půjdeme automaticky ven a taky to tak bylo. Bohužel se hráči naší radou neřídili a navíc jsme dostali 2 + 2 minuty. Nicméně musíme klukům poděkovat za ten vydřený bod. Prohrávat 0:4 je skutečně hodně a stálo nás to hodně sil vyrovnat. Bohužel pro nás jdou ty zápasy hodně rychle za sebou a hrajeme to na pár lidí. Navíc nás čekají těžký soupeři.“

Hradec předvedl stejně jako proti Chrudimi katastrofální vstup do utkání. Tentokrát již ve 12. minutě prohrával 0:3. Čím si vysvětlit špatný vstup do utkání? ,,Částečně za tím bude únava, ale hlavně naše nekoncentrovanost. Nevím jestli si hráči myslí, že se dvakrát prohrálo a že se tady Třebíč prostě nějak porazí. Když jsme se probrali tak nám to zase nelepilo a vypadalo to tak jak vypadalo. Naštěstí jsme se pak prosadili a jsme rádi že na našem bodovém kontě ze zápasu není nula.“

Během utkání došlo ke změnám v sestavě. Jednou z nich bylo i stažení zkušeného Martina Filipa. ,,Chtěli jsme něco změnit. Dali jsme tam Kubu Luštince jelikož je na tom bruslařsky lépe. Potřebovali jsme chodit více do branky a prostě nějak oživit tu naší útočnou hru. Myslím si že se to podařilo a vyrovnali jsme.“

Dvě utkání po sobě se nevydařila hradecké brankářské dvojici. Ani jedno utkání nedochytal startující brankář. ,,Momentálně jsme v situaci, že to nejde ani jednomu brankáři. Do toho utkání s Chrudimí to šlo oběma a teď bohužel se nějak nemůže chytit ani jeden. Neřešíme to a musíme se z toho vyhrabat jako celý tým.“

Ohledně brankářů je zajímavou situací i to, že k nějaké nejistotě v jejich výkonech došlo po změně v nasazování. Zdá se, že pravidlo ,,vyhraj a budeš chytat“ není to pravé pro dvojici Filip Luňák – Vladislav Koutský. ,,Tak s tímto bych já nesouhlasil. Jednak jsou to profesionálové a pak také již zkušení brankáři. Prostě jim bylo řečeno jak se budou střídat a s tím do toho šli. Respektuji, že brankář je specifická část mužstva, ale když dva dny ví že půjde chytat, tak by se na to měl připravit. Může pro brankáře být nepříjemné když nechytá třeba měsíc. Takto se však jedna třeba o dva zápasy a nevidím v tom problém,“ uzavřel Jiří Mička na téma brankáři.

Hradecké věčné téma marodka přišlo na řadu i tentokrát. Naštěstí pro hradecké trenéry se nikdo v utkání nezranil. Kdy se dá očekávat návrat některého z marodů? ,,Tak nejblíže návratu má zřejmě Martin Táborský. Chodí trénovat dvoufázově s námi i juniory. Uvidíme jak se bude cítit, ale vypadá to, že na Vrchlabí by mohl být připraven,“ touto optimistickou zprávou zakončil hodnocení Jiří Mička.

Jaroslav Roubík: Soupeř přijede k nám do pásma a dá nám tři góly

Když se týmu nedaří tak by ho měl zvednout kapitán nebo ostatní zkušení hráči. Jak by to mělo v praxi fungovat předvedl hradecký kapitán Jaroslav Roubík. První branku pro Patrika Fořta připravil a další tři vstřelil sám. Jaké pocity převládají po takovém zápase jako byl ten s Třebíčí. Zklamání z prohry či radost z vydřeného bodu? ,,Zklamání z bodu. Neřekl bych snad že jsme špatně začali, nebo že bychom špatně hráli, ale dolehla na nás taková nějaká krize. Soupeř nám teď přijede před branku, vystřelí a dá gól. My tam po sobě koukáme a vůbec se nedostaneme do hry.“

Čím si Jaroslav Roubík vysvětloval vstup jeho týmu do utkání? ,,Ono to je někdy fakt těžký. Člověk by chtěl, chtěl a chtěl. Soupeř pak přijede k nám do pásma a dá tři góly. To pak na ten tým strašně dolehne. Víme, že to v poslední době není ono a tím spíše na sebe tak nějak koukáme na tom ledě. Je těžké přinutit mužstvo, aby tomu nepodlehlo když dá soupeř jeden nebo dva góly. Není lehké jít za tím až do konce zápasu.“

Věřil hradecký kapitán alespoň v bod za stavu 0:4? ,,Já jsem tomu věřil určitě a snažil jsem se to přenést i na tým. Ten tomu také věřil. Viděl jsem, že máme na to třeba i vyhrát. Škoda že jsme začali špatně tu třetí třetinu, kde jsme snad třikrát hráli v oslabení. To nás hodně zabrzdilo a tak jsme vůbec rádi že jsme vyrovnali.“

Byla z hráčů Třebíče cítit nejistota když se jim hradecký tým přibližoval ve skóre? ,,Jistě že byla. Bylo vidět že my nabíráme sílu, ale brzdila nás ta vyloučení. Je špatně že hrajeme tolik oslabení když potřebujeme vyrovnat. Na soupeři bylo vidět že se třásl a bál se o výsledek.“

Hradec se k soupeři výsledkově dotahoval až přišla přesilová hra 5 na 3 a v ní vyrovnávací branka na 4:4. Jak se hráči domlouvali na sehrání této klíčové přesilové hry? ,,Domluva byla taková, že to Jirka Kadlec s Martinem Koudelkou budou hrát tak dlouho, až se otevře prostor na střelu pro Milana Karlíčka. On to tam ale ten třebíčský hráč dobře bránil a tak to Jirka Kadlec zkusil sehrát dole. Tam se najednou udělal prostor a přihrávka prošla na mě a vyrovnali jsme.“

Hradecký kapitán odehrál skutečně vynikající utkání. Je tedy po něm spokojený alespoň osobně? ,,Tak určitě nějak vnitřně spokojený jsem, ale raději bych vyhrál 5:4 v normální hrací době a nedal žádný gól.“

Jaroslav Roubík se ocitl i u rozhodující situace v prodloužení. Jak ji viděl? ,,Já jsem se nechtěl hned otáčet do jízdy vzad jelikož v ní nejsem dobrý. Chtěl jsem ho vytlačit ven, což se mě z půlky povedlo. On se však rozhodl z brankové čáry vystřelit a dal gól. Brankář si klekl, protože si asi myslel že pojede za branku.“

Byl už čas si celou situaci vysvětlit s brankářem Koutským? ,,Teď mě jen Vláďa říkal, že jsem mohl zareagovat a jet pozadu už od té modré. Prostě jsem si na to nevěřil a chtěl jsem ho vytlačit,“ uzavřel hradecký kapitán na téma branky v prodloužení.

Je věcí známou, že se tým pere nejen se soupeři, ale také s vlastní marodkou. Je to hodně znát na výkonech týmu? ,,Je to znát hodně. Točí se to teď na pár lidí a sil moc není. Ovšem Třebíč mě přišla že taky neměla moc sil, ale měla hlavně štěstí při těch gólech. Musíme se více semknout a někdy zkusit začít hrát na tři pětky a dohrát to na čtyři. Teď začínáme na čtyři stále a dohráváme to na tři. Trenér sice vidí že není těch sil moc, ale stálo by za to otočit to někdy.“

Hráče teď čekají těžké zápasy, ale vymlouvat se na nedostatek sil hradecký kapitán nechce. ,,Všichni soupeři jsou na tom stejně jako my. Určitě na všechny ta únava padá, ale teď bude záležet na tom, jak má kdo natrénováno. Kdo má více natrénováno, kdo chodí více do posilovny, tak na tom bude teď o trošičku lépe a projeví se to na ledě,“ uzavřel hradecký střelec hattricku Jaroslav Roubík.