Preview k zápasu
čt 2.10.2014 | Filip Červinka

Hradeckou družinu vyzve navrátilec mezi elitu z Mladé Boleslavi

Hradečtí hokejisté se po týdnu opět představí před zraky svých po hokeji dychtivých příznivců a pod Bílou věž tentokrát zamíří extraligový „nováček“ z Mladé Boleslavi v čele s kapitánem Davidem Výborným. Poslední tři duely Mountfieldu skončily vždy výsledkem 2:1, avšak Hradečtí se radovali pouze v jednom případě, a to v posledním klání na plzeňské půdě. Podaří se hradeckému souboru navázat na vítězné utkání?

Mountfield HK – BK Mladá Boleslav, pátek od 18:00: ON-LINE

Královehradecká družina má za sebou vítězné klání v Plzni, které se nerodilo vůbec lehce, ale Hradec nakonec svého oponenta přetlačil a po dvouzápasovém bodovém půstu to byla potřebná vzpruha. „Výhra v Plzni nás hodně povzbudila. Nejen výsledkem, ale zejména výkonem. Ukázali jsme, jak se má o vítězství bojovat a teď je potřeba na to navázat,“ burcuje před utkáním s Boleslaví Rastislav Dej.

Mladá Boleslav přijede pod Bílou věž rozhodně s cílem utkání vyhrát. Už z ní není od začátku sezóny se na posledním místě krčící celek, ale sebevědomý soupeř. „Víme, že hrají rychlý a tvrdý hokej. Mají šikovné útočníky, na které si musíme dát pozor, a hrát naplno od prvního střídání. Očekávám vyrovnaný duel, ve kterém asi nepadne hodně gólů,“ myslí si hradecký útočník.

Svěřenci Petera Draisaitla se zatím hodně trápí v přesilových hrách, jejichž využití patří mezi nejhorší v extralize. Podaří se jim na nich do dalšího utkání zapracovat? „Pilujeme určité herní kombinace na každém tréninku a teď to musíme také přenést do zápasu. Víme o tom, že to není ideální, ale musíme koukat dopředu a věřit, že se to zlepší,“ nepropadá panice Rastislav Dej.

Boleslav otloukánka rozhodně nepřipomíná

Poslední zápasy Mladé Boleslavi
Sparta – Mladá Boleslav 3:4
Mladá Boleslav – Litvínov 3:4
Plzeň – Mladá Boleslav 6:1
Mladá Boleslav – K. Vary 3:1
Třinec – Mladá Boleslav 5:2

Zkratka BK v názvu Mladé Boleslavi letos rozhodně nepřipomíná posměvačné narážky z let minulých – barážový klub. Navrátilec mezi extraligovou elitu působí od začátku ročníku sebevědomým dojmem a hned v prvním utkání si vyšlápl na obhájce titulu ze Zlína, kterého na jeho půdě povalil výsledkem 5:2.

Hned třetí duel pak znamenal další skalp silného soka, a to pražské Sparty – klub kolem bývalého reprezentačního kapitána Davida Výborného tak jen potvrdil slova před sezónou, že letos Boleslav na chvostu hrát nechce.

Ve zbylých čtyřech duelech však celek ze středních Čech dokázal sebrat skalp svému oponentovi pouze v jednom případě s Karlovými Vary. Mladoboleslavští dostali naopak za vyučenou v Plzni, či ve svatostánku velkého adepta na titul, Třince. V rámci čtvrtého kola ale předvedli solidní výkon v bitvě s prvním Litvínovem, kterou ale gólem těsně před koncem utkání prohráli.

Boleslav se tak může pyšnit devíti body ze sedmi duelů a průběžným devátým místem, rozhodně ale nepatří mezi outsidery soutěže a na hradecké hokejisty nečeká nic jednoduchého.

Odchod několika opor dokázala Boleslav vyřešit

Fanoušci Mladé Boleslavi ve ŠKOENERGO Aréně dále vídají svoji největší oporu v podobě Davida Výborného, který je nejproduktivnějším hráčem týmu (8 bodů). Zdatně mu sekunduje další zkušený harcovník Michal Broš, jenž má na svém kontě pouze o jeden bod méně. Kádr a především přední linii značně posílil a omladil v jedné osobě Dominik Pacovský, který do Mladé Boleslavi přišel ze Lva Praha – bývalého klubu ruské KHL.

Středočeši mohou být také pyšní na úlovek v podobě extřineckého forvarda Davida Květoně, či teprve jednadvacetiletého juniorského reprezentanta Tomáše Hyku, který v loňském ročníku působil ve švédském Färjestadu. Obranou hráz pak vyztužil zkušený slovinský reprezentant Mitja Robar, jenž se objevil i na posledních olympijských hrách v Soči. Mladoboleslavskou svatyni má na starosti mladičký gólman David Rittich, který se stal od začátku ročníku jasnou jedničkou.

Statistické okénko – Mladá Boleslav…

  • … patří mezi nejpilněji pálící celky v extralize – na soupeřova muže v masce míří za zápas v průměru 32 kotoučů (3. místo)
  • využila již osm přesilových her, což je o pět více než má na kontě hradecký Mountfield
  • … patří mezi nejhůře bránící týmy v oslabení – ubránila „pouze“ 77,78 %, což ji řadí na 12. místo
  • … naproti tomu ale vstřelila jeden gól v oslabení
  • ze sedmi duelů docílila 21 branek, což znamená průměr třech gólů na zápas
Sestavy z minulého utkání
Kantor – Frühauf, Slovák, Mikuš, Pláněk, Vašíček, Jank, Piegl – Šimánek, Mertl, Kudrna – Pospíšil, Tvrdík, Dej – Kukumberg, Červený, Skokan – Valcourt, Nedvídek, Beránek – Kopta. Trenér: Peter Draisaitl.
Rittich (33. Valent) – Hruška, Kučný, Stříteský, Trška, Robar, Widmar, Čermák – Pacovský, Výborný, Pabiška – Mikulík, Broš, Klimenta – Hyka, Musil, Lenc – Květoň, Vrbata, Bárta. Trenér: František Výborný.

TOP foto: Lenka Rybaříková, bkboleslav.cz