so 11.10.2008 | Michal Luňák

Hradečtí dokázali to, co se nepovedlo Ústí ani Brnu!

Vrchlabí již není lídrem první ligy a zasloužili se o to hokejisté HC VCES Hradec Králové. Svěřenci trenérů Pazourka a Mičky si po velmi dobrém výkonu odvážejí z vrchlabské Elektromont Arény tři body. Hradec zvládl skvěle první třetinu. ,,První třetinu to bylo par excellance, ta byla fantastická z naší strany," ocenil hradecký trenér výkon svého týmu v úvodu utkání. Strůjcem hradeckého úspěchu byla výborná obranná hra celého týmu. V tom byla největší změna oproti minulému utkání s Chomutovem. ,,Hráli jsme super dozadu a vyhráli jsme tady zaslouženě," měl jasno hradecký brankář Filip Luňák, který byl zaslouženě vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Pavel Pazourek: Přijeli jsme do Vrchlabí hrát hokej

Druhé derby během týdne venku a hradečtí hokejisté opět vezou body a tentokrát dokonce všechny tři. Hradec o svém vítězství prakticky rozhodl v první třetině, kterou vyhrál 2:0. V dalším průběhu utkání hrál stále aktivně a nedovolil domácím jejich nátlakovou hru. Po utkání byl tedy hradecký trenér Pavel Pazourek velmi spokojen. ,,Jsme velmi spokojení, jelikož jsme tady vyhráli po velice dobrém výkonu. První třetina byla z naší strany par excellance a asi bych jí označil jako za naší vůbec nejlepší doposud. Ve druhé třetině rozbilo naší hru časté oslabení, ale v tom jsme hráli výborně a neinkasovali. Ve třetí třetině už jsme zase hráli lépe a hlavně jsme stále ohrožovali branku domácích. Tím jsme je nepustili do žádného tlaku. Navíc jsme dneska neudělali žádnou chybu a utkání jsem dovedli do vítězného konce.“

Hradec začal utkání velice aktivně a nedbal na to, že hraje u lídra první ligy. ,,My jsme sem přijeli hrát hokej a ne bránit. Herně jsme na tom velice slušně teď a když neděláme hloupé chyby, tak můžeme hrát s kýmkoli. Bohužel se nám pak zase rozpadla sestava a nemohli jsme hrát na čtyři pětky. Nám se odstoupením Martina Koudelky (nastřelená noha) a Tomáše Buriána (zhmožděné zápěstí) rozpadla ta druhá úderná řada. To nás v té druhé polovině utkání trochu srazilo co se hry do útoku týče, ale dohráli jsme to zdárného konce.“ Ve druhé třetině byl Hradec často v oslabení. Klíčem k celkovému vítězství byla zejména ubráněná přesilovka domácích pět na tři, která trvala celé dvě minuty. ,,Ta nevyužitá přesilovka pět na tři domácí asi trochu srazila do kolen. Nás to samozřejmě zase naopak hodně povzbudilo a na té vlně jsme se vezli až do konce. Ale celkově si myslím, že ta druhá třetina rozhodla o tom našem vítězství. Sice jsme v ní nevstřelili žádnou branku, ale hlavní bylo, že jsme v té záplavě oslabení dostali pouze jednu.“

Třetí třetina přinesla z hradecké strany vysoce taktický výkon. Tým výborně bránil a stále ohrožoval branku Vrchlabí. ,,My jsme nechtěli třetí třetinu pouze bránit a to se nám podařilo. Nám se dnes konečně sešla obrana i útok. Ono to je vše spojené, jelikož jak bránit, tak i útočit musí všichni hráči na ledě. To dnes bylo v naší hře k vidění a jasně hráči vidí, že je to ta správná cesta.“ Velkou oporou byl dnes pro hradecké brankář Filip Luňák. ,,Filip nás dneska hodně podržel. Těch střel a skrumáží tam bylo dost. Podal vysoce kvalitní výkon a několikrát nás podržel.“

V sestavě Vrchlabí scházela produktivní dvojice Gajovský – Rod, ale trenér Pazourek tomu nepřikládal velký význam. ,,Věděli jsme před zápasem, že dnes nehrají, ale nemělo to na utkání žádný vliv. Myslím si, že Vrchlabí má vyrovnaný kádr a nám také schází hráči. Zejména absence Martina Táborského je pro nás hodně citelná. Navíc zase řádí nějaká chřipka a kolem deseti hráčů s tím má problémy. Nejen proto bych chtěl ještě jednou klukům poděkovat za výborný výkon v dnešním utkání.“ Zakončil hradecký trenér hodnocení sobotního utkání ve Vrchlabí.

Filip Luňák: Odehráli jsme výborný zápas do obrany

V utkání předvedl 34 úspěšných zákroků a vychytal hradeckým vítězství v derby. Filip Luňák byl po utkání zaslouženě vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Jak těžké bylo derby? ,,Bylo to strašně těžké utkání. Věděli jsme, že jedeme k prvnímu tabulky a že trenér Jeřábek z nich zase vyždíme vše na co mají. To se nám potvrdilo, ale dnes to na nás nestačilo. Odehráli jsme výborný zápas do obrany a přineslo nám to tři body.“

Hradec podruhé v sezóně inkasoval pouze jednu branku a opět z toho jsou tři body. Byla obrana hlavní náplní tréninků po utkání s Chomutovem? ,,No hodně jsem se na to zaměřili a hodně jsme o tom mluvili. Sice jsme dali Chomutovu čtyři branky což je super, ale nemůžeme jich pět dostat. Takže jsem na tom hodně zapracovali a povedlo se to. Dneska jsme nedovolili v celém zápase domácím ani jedno přečíslení dva na jednoho, nebo dokonce dva na nula jako s Chomutovem. Naší odměnou za tu práci do obrany jsou tři body a pouze jeden inkasovaný gól.“

Stejně jako trenér Pazourek tak i Filip Luňák označil ubráněné oslabení tři na pět za klíčový moment utkání. ,,Dostali jsem gól na 1:2 a pak šli hned do tří na celé dvě minuty. To, že se nám to podařilo ubránit nás hodně nakoplo. V dalším pokračování utkání jsme to zvládli vcelku klidně dohrát.“ Jak hradecký brankář říká, dohrálo se to vcelku klidně, ale právě Filip málem připravil hradeckým fanouškům infarkt. Ve druhé třetině mu proskákala střela domácího hráče až na tyčku jeho branky. ,,No to jsem si připravil pro naše fanoušky takovou parádičku (směje se). Aleš Pazdera mě tu střelu zpomalil a já jí chvíli vůbec nemohl najít. Puk jsem pak viděl na poslední chvilku a již jsem nestačil vyjet proti němu. Puk skočil snad třicet centimetrů vedle mě, ale naštěstí to skončilo na tyčce. Byla to moje obrovská chyba, ale dopadlo to dobře.“

Hradecký brankář bude chytat zřejmě i v pondělí, jelikož jeho parťák Vladislav Koutský léči chřipku. ,,No my jsme na tom s Vláďou stejně, jelikož já tu chřipku v sobě taky mám. Prakticky týden jsme se s tím rvali oba, ale Vláďu to již porazilo. Ani nevím kdy Vláďa začne s tréninkem, ale vypadá to, že na Ústí půjdu do branky zase já. Čeká nás těžký soupeř a my musíme hlavně dobře zregenerovat síly. Máme teď hodně těžký program a je potřeba to zvládnout v nějakém solidním tempu. Hrajeme doma a budeme chtít bodovat,“ zakončil hradecký strůjce sobotního vítězství.

Jiří Kadlec: Každé derby je těžké

Hradec dal dvě branky a u obou byl zkušený Jiří Kadlec. První dal sám a druhou parádně připravil kapitánovi Jaroslavu Roubíkovi. Po utkání byl tedy velice spokojený. ,,Jsme rádi že jsme vyhráli. Bylo to podobně těžké utkání jako v Chrudimi. Ty derby jsou vždy tak nějak zvláštní a těžká.“ Jiří Kadlec dal první gól svého týmu. Umístěnou střelou mezi nohy překonal domácího Štůralu. Po utkání svůj gólový moment okomentoval s úsměvem krátce a výstižně. ,,Prostě střela mezi nohy, to tady stačí.“ Na konci první třetiny přišla hokejová paráda první hradecké řady. V přesilovce pět na tři dával kapitán Roubík po lahůdkové přihrávce Jiřího Kadlece do prázdné branky na 2:0 pro Hradec. ,,My ty přesilovky teď hrajeme dobře. Třeba z toho není vždy gól, ale šance jsou. Toto máme secvičené. Sehráli jsme to nejdříve na beky čímž se ten jeden bránící hráč vytáhl z před brány nahoru a bylo tam místo na tu přihrávku brankovištěm na Jardu Roubíka a ten již neměl problém dát gól.“

Zkušený útočník viděl dva hlavní důvody hradecké výhry. ,,Hlavní bylo že jsme hráli výborně dozadu. Hlavně jsme bránili všichni a tak se to musí hrát. Dneska nám to do obrany šlapalo dobře. Pak bylo klíčové to dvouminutové oslabení tři na pět. To že jsme to dokázali ubránit nás hodně povzbudilo.“ Zhuštěný program který teď zažívá hradecký tým je náročný na fyzické síly. Jak je na tom Jiří Kadlec? ,,Nevidím problém. Sice často dohráváme na tři pětky, ale síly máme. Trápí nás sice teď nějaké nachlazení, ale když se vyhrává tak je to lepší. Teď nás čeká Ústí a bude to jistě těžký zápas. Doma jsme však silní a věříme si,“ konstatoval hradecký útočník, který prakticky zařídil obě branky svého týmu a přispěl tak měrou vrchovatou k zisku tří bodů.