Rozhovory
so 3.3.2012 | Sanny Muharem

Jiří Kadlec radost neskrývá. Někdy to přijde samo, říká střelec hattricku

Je vyrovnáno. Hradecké mužstvo dokázalo zabrat a na svém ledě dvakrát zvítězilo. V posledním případě měl zápas dva hrdiny. Jedním z nich je bezesporu Jiří Kadlec, který zaznamenal hattrick. Množství šancí také zneškodnil brankář Jakub Čech. Prvně jmenovaný hokejista byl vyhlášen jako nejlepší hráč zápasu, sám však vyzdvihuje svého spoluhráče. „Kuba Čech nás výrazně podržel. Tu igelitku měl dostat on,“ vtipkuje po zápase Jiří Kadlec.

Východočeši přivítali v pátek a sobotu na svém ledě čtvrtfinálového soupeře z Jihlavy. Po dvou prohrách na Vysočině se Královéhradeckým podařilo srovnat stav na 2:2 a série bude ještě hodně zajímavá. „Každý zápas s Jihlavou je velmi těžký. Pokaždé to bylo o jeden gól, dneska konečně o dva. Dukla má velmi silné mužstvo. Hráči dobře bruslí a nenechají kousek volného prostoru. Nepodařilo se nám vyhrát druhý souboj v Jihlavě, přestože byl dobře rozjetý. Potřebovali jsme vyhrát doma dvakrát, což se nám podařilo,“ zmiňuje úvodem Jiří Kadlec.

Scénář z pátečního dne byl velmi podobný. Domácí tým udeřil rychle. Během jedenácti minut nasázel svému soupeři čtyři kousky a bylo prakticky po zápase. Hattrick zaznamenal Jiří Kadlec. Tak rychle se ještě nikdy netrefil. „Bylo to opravdu bleskové. Jedenáct minut, nevím o rychlejším hattricku. Napadlo to tam hrozně rychle,“ popisuje své tři branky.

Hradec se potýká se zraněním útočníků. I Jiří Kadlec si musí zvykat na nové spoluhráče, přesto si vždy dokázal razantně říci o puk a skórovat. „Konečně došla koncovka na toho správného hráče. Ne, teď vážně. K tomu rozhodně patří štěstí a my dnes chtěli víc,“ říká hráč, jenž se na ledě prohání s číslem 46.

Hrdina zápasu svůj počin zopakoval. Na hattrick čekal něco přes rok. Soupeřem Hradeckých byl vloni ve čtvrtfinále Chomutov. Taktéž ve čtvrtém utkání úřadoval Kadlec, když se mu podařilo dát tři góly. „Někdy to přijde. K tomu se člověk musí občas i hezky namotat. Určitě jsem si to neplánoval,“ dodává s úsměvem na tváři.

Jiří Kadlec pak vytáhl ze svého repertoáru staronovou oslavu. Před domácím publikem si i zavesloval. „To bylo letos poprvé. Na tuto oslavu gólu už jsem si léta nevzpomněl. Něco muselo přijít. Na kotrmelec už jsem se necítil, tak jsem si aspoň zavesloval,“ směje se čtyřicetiletý veterán.

Po čtvrté brance vypukla na hradeckém stadionu nepopsatelná euforie. Někteří diváci nezaháleli a vhodili na led čepice. „Viděl jsem čtyři čepice, napadaly ke střídačce. Bohužel jsem ještě žádnou nedostal. Potěší to člověka samozřejmě vždy. Ať je mladý nebo starší,“ komentuje oslavnou chvilku.

Hradečtí nasázeli rychlé branky, pak ale jakoby se gólostroj zastavil. Hosté zvýšili pohyb a rázem bylo rušno také před Jakubem Čechem. „Myslím si, že jsme podlehli dojmu těch relativně snadných branek. Všichni si pak chtěli dát gól a hnali se zbytečně dopředu, přičemž jsme zapomínali na zadní vrátka. Z toho pak pramenilo to, že se Jihlavští dostávali více do hry,“ vysvětluje příčinu poklesu hry ze strany domácího celku.

Nebýt brankáře, asi by to dnes dopadlo jinak. Jakub Čech byl vedle Jiřího Kadlece hlavní oporou domácích. Likvidoval jeden zákrok za druhým, a výrazně se tak podílel na vítězství. Zejména počínání proti střele Aleše Padělka bylo výstavní. Čech totiž vytáhl naprosto famózní zákrok, když se dokázal v rychlosti přemístit z jedné strany na druhou.

„Kuba Čech měl fantastické zákroky. Několikrát zasáhl neskutečně, měl všechny tečované puky. Dneska měl dostat tu igelitku za nejlepšího hráče asi on,“ vtipkuje Jiří Kadlec, přičemž oceňuje výkon hradeckého muže v masce.

Hradečtí se poučili hlavně v disciplinovanosti. V domácím dvojzápase totiž nebyli zdaleka tak vylučování jako na Vysočině. Nadále pak omezili diskuzi s rozhodčím. „Museli jsme. Nás ty věčné diskuze s rozhodčím odvádějí od hry a pak se nesoustředíme. Potom to není takové, jaké to má být. Já vždycky říkám, my se učíme hrát hokej a rozhodčí se zase učí pískat, takže na ně vinu svádět nesmíme. Chybu totiž může udělat každý,“ shovívavě komentuje střelec hattricku Jiří Kadlec.

Stav série je vyrovnaný. Oba týmy mají nyní dva dny na regeneraci a v úterý se opět na jihlavském stadionu rozeběhne to pravé drama. Východočeši pojedou na Vysočinu s cílem zvítězit, a vytvořit si tak výhodnou pozici. „Ve druhém utkání u nich jsme je měli na lopatě. Výhry v domácích zápasech nás posílí a pojedeme do Jihlavy s čistou hlavou. Musíme hrát jako doma. Především musíme dávat góly, to je vždy nejdůležitější,“ míní na závěr zkušený veterán.