st 7.10.2009 | Michal Luňák

Jiří Slabý: ,,Už je na týmu vidět radost z hokeje”

Na pátý pokus se hokejisté HC VCES Hradec Králové dočkali vítězství na ledě soupeře. Po dobrém výkonu si tři body odvážejí z Benátek nad Jizerou, pro které to je první domácí porážka v letošním ročníku první hokejové ligy. Hradec byl v první třetině pod tlakem Benátek a navíc v úvodu druhé třetiny inkasoval branku. ,,On ten inkasovaný gól byl nepříjemný, ale kluky to vyloženě zdravě nakoplo,“ zaznělo z úst asistenta Jiřího Slabého. Hradec skutečně inkasovaná branka nakopla a ještě do konce třetiny otočil na 3:1 ve svůj prospěch. V závěrečné třetině již Východočeši nepřipustili žádné drama a s přehledem dokráčeli k prvnímu vítězství na ledě soupeře.

Východočeši se dočkali prvního vítězství na kluzišti soupeře a tak měl asistent trenéra několik důvodů ke spokojenosti. ,,Jsme stoprocentně spokojení. Sice jsem se do zápasu rozjížděli pomaleji, ta první třetina nebyla podle našich představ. V kabině si k tomu všichni řekli to svoje a výkon týmu se zvedl,“ hodnotil Jiří Slabý.

Pomalejší rozjezd hradeckých hráčů byl také zapříčiněn výborným výkonem domácích hokejistů v první třetině. ,,Jednak se domácím dařilo a my hráli docela často v oslabení. Celkem v prvních dvou třetinách jsme devětkrát hráli ve čtyřech. Díky tomu to asi vypadalo, že mají více ze hry. Naštěstí domácím scházel důraz a co prošlo, tak pochytal vynikající Filip Luňák.“

Hradecká střídačka několikrát protestovala proti rozhodnutím pana Smitky. Ten byl na hostující tým velice přísný. ,,Nechceme si stěžovat na rozhodčího. Nám jen vadilo, že stejné zákroky pískal jen na naší straně. Já neříkám, že jsme nefaulovali, ale stejné zákroky domácích rozhodčí posuzoval jinak.“

Hned v úvodu druhé třetiny šly Benátky do vedení, ale Hradec rychle odpověděl. Dopomohla mu k tomu chyba domácího brankáře Nedvídka. ,,On ten inkasovaný gól byl nepříjemný, ale kluky to vyloženě zdravě nakoplo. Začali do toho šlapat ještě více a vyplatilo se nám to.“

Druhá třetina byla ze strany hradeckých hokejistů nejpovedenější částí zápasu. ,,Máme radost z toho, jak jsme tu třetinu odehráli. Zrovna minule jsme se spolu bavili o tom, že nám ty druhé třetiny nejdou a vidíte, dneska se nám vydařila na výbornou. To je prostě na tom hokeji krásné.“

Ve třetí třetině již Hradec zkušeně kontroloval vývoj utkání. ,,My jsem se hlavně nechtěli moc zatáhnout a kluky jsme na to upozorňovali. Nevydařilo se nám to úplně, ale ty vyplynulo z té situace. Prostě byl tam velký pocit zodpovědnosti. Celkově vzato, jsme si to pohlídali dobře.“

Hradec poprvé představil novou posilu, obránce Aleše Křetínského. Na ledě rozhodně nebylo poznat, že tento obránce měsíc nehrál a s týmem sotva dvakrát trénoval. ,,Aleše musím pochválit, hráli velice dobře. Vnesl velký klid do našich obranných řad. Moc se nám jeho výkon líbil.“

Středeční utkání začalo pro Hradec netradičně. Po dlouhé době se na úvodní buly nesklonil kapitán Jaroslav Roubík. Co tím trenéři sledovali, že řada hradeckého kapitána chodila na led až jako třetí? ,,Chtěli jsme Jardovi trochu odlehčit od toho nějakého pocitu zodpovědnosti. Byl to takový taktický prvek, na třetí třetinu už jsme se stejně vrátili k tomu, že ta řada chodila na led jako první.“

Po utkání se Šumperkem si Jiří Slabý přál, aby třetí třetina sobotního utkání tým nakopla do dalšího průběhu sezóny. V Benátkách se zdálo, že se přání vyplnilo. ,,Nebylo to ještě to pravé ořechové, je to tak na 98 procent (směje se). Je to však již o něčem jiném, už je tam vidět radost z toho hokeje. Doufám, že to půjde takhle stále k lepšímu,“ uzavřel Jiří Slabý. Uvidíme, zda se mu přání vyplní, jako to po utkání se Šumperkem.