Ohlasy k zápasu
pá 10.8.2018 | Redakce

Lotyšský šikula Maris Bičevskis: Atmosféra mě překvapila, těším se na víkend

Jak zabojovat o místo v kádru? Ideálně nějak tak, jak to ve čtvrtek proti Spartě předvedl Maris Bičevskis. Lotyšský útočník s téměř 300 starty v KHL pomohl dvěma góly k famóznímu obratu a hned si naklonil fanoušky na svou stranu. „O Hradci jsem slyšel spoustu dobrých věcí. Nebylo to až tak těžké rozhodnutí, vydat se sem,“ vypráví 27letý reprezentant.


Gratulace k výhře. Jaký pro vás byl první zápas před hradeckým publikem?
Bylo to skvělé. Překvapila mě atmosféra, na přípravné utkání jsem něco takového nečekal. A zápas? Začali jsme trochu hůř, měli jsme několik vyloučení a Sparta je potrestala. Ale pak jsme naši hru trochu otočili, začali jsme hrát rychleji a vyvarovali se zbytečných faulů. Zápas postupně začal jít naším směrem.

V tom vedru se vám určitě hrálo těžce, že? Led dělal ke konci velké problémy.
Na začátku to bylo v pohodě, ale potom už to bylo čím dál horší. Hlavně v prodloužení. Venku bylo neskutečné horko a nedá se divit, že uvnitř taky.

K obratu jste pomohl dvěma góly. Pomůžou vašemu sebevědomí?
Ano, vždycky vás nakopne, když se vám povede dát nějaké góly. Je to pěkné a taky musím poděkovat klukům. Odvedli skvělou práci, nejenom při mých gólech.

Město je krásné, všechno ostatní se mi taky líbí

V týmu jste na zkoušku. Cítíte, že ze sebe musíte vydat co nejvíc? Nejste z toho nervózní?
Na začátku jsem si tady musel na všechno zvykat. Je mi jasné, že musím ukázat, co ve mně je, a odvést co nejvíc práce. O to se samozřejmě snažím.

A věříte, že právě zápas se Spartou vám pomůže ke smlouvě?
Doufám v to. Ale bude záležet na rozhodnutí trenérů. Pořád máme na turnaji před sebou dva zápasy, takže se na ně musím znovu připravit a zopakovat to, co se mi povedlo ve čtvrtek.

Proč jste si vlastně vybral Hradec? Má na tom zásluhu Oskars Cibulskis? Nebo i Andris Džerinš?
Hlavně jsem to probíral s Oskarsem, ale slyšel jsem o Hradci spoustu dobrých věcí. O městu i týmu, roli hrály i ambice. Nebylo to až tak těžké rozhodnutí, vydat se sem a zkusit se probojovat do týmu.

Líbí se vám město? Měl jste už čas si ho projít?
Trochu jsem si ho procházel, hlavně náměstí a okolí. Město je opravdu krásné a všechno ostatní se mi tady zatím taky líbí.

Musíme mít velké ambice, jinak by to nešlo

Vůbec poprvé jste hokejově vytáhl paty z Lotyšska. Jaké pro vás bylo opustit pohodlí domova a vydat se do úplně nového prostředí?
Oskars mi řekl tolik dobrých věcí, že jsem nemusel mít žádné starosti. Bylo to jen o tom, abych se dobře připravil a mohl ukázat svoje nejsilnější stránky. První dny jsem si samozřejmě musel zvykat, ale pak už to šlo bez problémů.

Co si myslíte o kvalitě hokeje v České republice?
Myslím, že se tady hraje hokej na vysoké úrovni. Je to sice něco jiného oproti Kontinentální lize, kterou jsem hrál, ale hokej je jenom jeden. Ať hrajete kdekoli.

Věříte, že pokud se do týmu dostanete, můžete s ním dojít vysoko?
Myslím, že budeme mít velké ambice. Musíme je mít, bez toho by to nešlo. Musíme se podporovat navzájem, tlačit jeden druhého dopředu, a pak budeme úspěšní.

Teď před sebou ale máte ještě zbytek Mountfield Cupu. První zápas byl minimálně z pohledu fanoušků skvělý, těšíte se i na ty dva zbývající?
Jasně, určitě to pro ně bylo parádní. Těším se i na víkendové zápasy, čekají nás dva silní soupeři a určitě se znovu bude na co dívat.

V sobotu vás čeká Davos. Zahrál jste si proti němu někdy?
Ano, v loňské sezóně dokonce dvakrát. Nejdřív na Spengler Cupu a potom ještě na dalším turnaji. Je to kvalitní tým a bude skvělé si proti němu zahrát.