Preview k zápasu
st 19.12.2018 | Adam Kodet

Lvi jdou opět do boje! Proti Pirátům ve vánočních dresech

Ještě před vánočními svátky čeká svěřence Tomáše Martince poslední extraligová prověrka, v ČPP Aréně v pátek přivítají chomutovské Piráty. Ti se po výhře nad Kometou odlepili od extraligového dna, Lvy tak rozhodně nečeká jednoduchý souboj. Východočeši ale budou chtít dát svým fanouškům předčasný vánoční dárek v podobě vítězství. Duel se ponese ve svátečním duchu, Lvi nastoupí ve vánočních dresech, které si lze následně vydražit, hradecký fanklub navíc opět organizuje charitativní akci Fanoušci dětem. Utkání startuje tradičně v 18:00.

„Doufám, že přijde hodně lidí, protože nás pokaždé ženou.“

81 Tomáš Vincour (o zápase s Chomutovem)

Po reprezentační pauze se do akce zapojí i Hradec. Náplň uplynulých dní přiblížit Tomáš Vincour. „Ze začátku byly tři dny volna, poté tři dny tréninku. Pak se to v podstatě opakovalo. Pracovali jsme na kondici, systém už máme zažitější. Byli jsme tu dlouho, ale myslím, že to účel splnilo. Teď se pokusíme druhou polovinu soutěže odehrát ještě lépe než tu první,“ komentuje program Východočechů během přestávky.

Jako první čeká Lvy soupeř z Chomutova. Ten se dlouho trápil, v poslední době se ale zvedá, což si uvědomuje i hradecký snajpr. „Nebude to nic jednoduchého. Víme, že mají svou kvalitu, kterou dokázali výhrou proti Brnu. Musíme k zápasu přistoupit s pokorou a respektovat sílu soupeře. Ale zároveň se musíme držet svojí hry, ta nám zatím přináší ovoce,“ zamýšlí se nad pátečním střetnutím a připomíná cenný soupeřův skalp. V úterý si totiž Chomutovští na domácím ledě vyšlápli na favorizovanou Kometu a zapsali výhru 6:4.

Piráty během sezóny posílil Radek Duda, který vždy přináší náměty k debatám. „Hrál jsem proti němu asi jen jednou. Nemyslím, že bychom se na něho speciálně připravovali. Spíš na celý jejich tým a především se soustředíme na sebe,“ přibližuje extraligový mistr s Kometou.

Již z předchozích slov je zřejmé, že Mountfield hodlá pokračovat v nastoupené cestě. „Budeme hrát náš aktivní hokej, hodně bruslivý. Víme, co máme hrát. Jak jsem zmínil, soustředíme se víc na sebe, než na soupeře a to nám zatím přináší ovoce. Doufám také, že přijde hodně lidí, protože nás pokaždé ženou a díky nim jsme v domácích zápasech tak úspěšní,“ uzavírá Tomáš Vincour.

Chomutov sráží tragická venkovní úspěšnost

Severočeši vstoupili do letošního ročníku opravdu žalostně, prvních osm zápasů prohráli a dali vzpomenout na sezónu 2013/14, kdy získali pouhých 27 bodů a nakonec extraligovou příslušnost neuhájili. V devátém a desátém kole sice vyzráli jak na Mladou Boleslav, tak na Zlín, poté ale přišla další vlna nevyrovnaných výkonů a Piráti nadále okupovali poslední příčku tabulky.

Tým získal nový impuls nejprve příchodem staronové posily jménem Radek Duda, poté vedení dokázalo do Chomutova přivést zkušeného gólmana Justina Peterse. Herní projev se zdál být lepší a tým kouče Vladimíra Růžičky také konečně dokázal přidat kýžené branky. V polovině listopadu Piráti vyprovodili ze svého ledu výsledkem 5:0 ambiciózní Spartu, potom deklasovali trápící se Dynamo 6:1 a začalo se blýskat na lepší časy.

Hned poté ale Severočeši opět zabředli do nevýrazných výkonů a zapsali čtyři porážky v řadě. Do reprezentační pauzy šli ale Chomutovští se vztyčenou hlavou, když doma přemohli rozjetou Olomouc 4:3 po nájezdech. Po přestávce pak ve vypjatém utkání porazili hvězdami nabitou Kometu 6:4 a na poprvé od začátku sezóny se odpoutali ode dna tabulky. Piráty sráží hlavně bídné výkony z venkovních kluzišť, vždyť ze 12 utkání vyhráli pouze jednou v Olomouci 3:2 a z ledu soupeřů vydolovali pouhopouhé 4 body.

Piráty bodově táhne Vladimír Růžička, zbytek týmu tápe

VladimírRůžička
Elitní centr pirátů je opravdovým lídrem týmu. Je nejproduktivnějším hráčem, nejlepším střelcem a také nejvytěžovanějším útočníkem Severočechů.

V Chomutovském brankovišti se letos vystřídali už čtyři brankáři, navíc Severočeši v průběhu sezóny usilovali i o finského Hannu Toivonena. Aleš Stezka v pěti zápasech nepřesvědčil, Štěpánu Lukešovi patří dokonce ze stabilněji chytajících gólmanů s úspěšností 87,29 % vůbec poslední místo tabulky. Jeden necelý zápas odchytal i mladý Tadeáš Dvořák. V posledních zápasech ale v brance kraluje Justin Peters, který s úspěšností 91,53 % patří k lepšímu ligovému průměru a také díky němu si Chomutov připsal cenné body.

Defenzíva letos není zrovna silnou chomutovskou stránkou. V první třicítce ligové produktivity obránců najdeme jediného zástupce, a sice Ronalda Knota s bilancí 4+7 na jedenáctém místě. Obrana Pirátů už povolila soupeřům 85 branek, což je druhý nejhorší počin, navíc pouze dva z deseti zadáků mají v tabulce pravdy kladné hodnocení – kromě zmíněného Knota také Brett Flemming. Muziku tvrdí zejména Bohumil Jank, kterému v Radegast Indexu patří celkové třetí místo.

Ani s produktivitou v útoku nemohou být v Podkrušnohoří zrovna spokojení. Vladimíru Růžičkovi sice s bilancí 8+13 patří celkové desáté místo v ligovém bodování, za ním ale zeje velká propast. Až na 37. místě najdeme Jana Stránského s 15 body, další v pořadí je až 65. Tomáš Svoboda. Jedním z nejpřesnějších ligových střelců je Masi Marjamäki, který ohrozil brankáře soupeře pouze osmnáctkrát, hned pět jeho pokusů ale skončilo v síti.

Oba vzájemné duely ovládl Hradec

Oba soupeři se letos střetli už dvakrát, v obou případech se radovali Východočeši. V prvním letošním domácím zápase zvítězili 3:2, na severu Čech pak i po dvou obratech ve skóre dokázali Lvi získat dva body po výhře 4:3 v prodloužení. Z celkových 18 vzájemných střetnutí Hradec triumfoval dvanáctkrát, Piráti navíc naposledy pod Bílou věží vyhráli téměř před třemi lety, přesně 28. února 2016. Z posledních osmi duelů hned sedm opanovali Lvi.

Statistické okénko – Chomutov …

  • … je nejtrestanějším celkem soutěže. Jeho hráči už inkasovali celkem 389 trestných minut, nejslušnější Třinec pouze 250.
  • … zároveň obdržel suverénně nejvíce branek v oslabení, a sice 35. Hradec inkasoval v početní nevýhodě pouze patnáctkrát.
  • … je druhým nejméně střílejícím týmem. Piráti vyslali na klece soupeřů 682 projektilů, první Hradec už 909.
  • inkasoval už 85 branek, což je druhé nejhorší číslo. První Plzeň povolila soupeřům pouze 52 gólů.
  • … hraje obětavě a bojovně. V týmovém Radegast indexu patří Pirátům pátá příčka, průměrně rozdají téměř 11 hitů na zápas.

Vstupenky stále v prodeji, zápas má charitativní podtext

Neváhejte a přijďte podpořit Mountfield HK v posledním předvánočním duelu. Nejen, že hráčům vytvoříte tu správnou domácí atmosféru, ale navíc můžete přispět na dobrou věc. Hradecký fanklub totiž již počtvrté pořádá charitativní akci Fanoušci dětem, tentokrát na podporu sourozenců Koláčkových, kteří trpí pohybovým postižením po DMO. Navíc Hradec nastoupí ve speciálních vánočních dresech, které si můžete sami vydražit. Pozor, aukce končí již v sobotu 22. prosince v 9:00.

Vstupenky na páteční zápas jsou stále k dispozici, zakoupit je můžete buď skrze on-line aplikaci nebo přímo na pokladnách ČPP Arény. Ty se v den utkání otevírají již ve 13:00 a vstupenky lze zakoupit i po začátku zápasu.

Sestavy z minulého utkání


Maxwell – Zámorský, Linhart, Cibulskis, Graňák, F. Pavlík, Rosandič, Nedomlel – Smoleňák, Koukal, Chalupa – Vincour , Dragoun, R. Pavlík – Miškář, Bičevskis, Rákos – Vopelka, Nedvídek, Bezúch.