Preview k zápasu
čt 19.12.2019 | Anna Marie Kokrhounová

Lvi míří do Kladna. Naladí se před Vánoci na vítěznou notu?

Nabitý předvánoční program pokračuje. Hradec letos podruhé míří na led kladenských Rytířů, se kterými zatím vždy zvítězil a v posledním vzájemném střetnutí povolil Kladnu pouhý bod za prohru v prodloužení. Středočeši se nachází na spodních příčkách tabulky a nutně tak potřebují body k posunu vzhůru. To samé se však dá říct i o Hradci, který by rád přerušil dva zápasy trvající sérii ligových proher. Páteční utkání startuje v 17:30.

„Nečekáme nic jiného než bojovný a poctivý hokej.“

2 Marek Mazanec (o utkání proti Kladnu)

Ve středečním zápase sváděli Hradečtí s Tygry vyrovnanou bitvu, nakonec však v samostatných nájezdech prohráli 2:3 a ze zápasu získali jediný bod. „Myslím si, že bod je odpovídající k tomu, jak zápas vypadal. Není to zklamání. Samozřejmě je škoda, že jsme neměli dva nebo tři, ale i za bod jsme rádi,“ říká Marek Mazanec, který v půlce zápasu do brankoviště na chvíli pustil Štěpána Lukeše. „Dostal jsem hokejkou do oka a vypadla mi kontaktní čočka, takže jsem musel rychle do kabiny nandat si novou. Byla to otázka času, kdy se něco takového stane. Přece jen když ty čočky mám, tak se občas stane, že vypadne. Mně se to ale stalo poprvé,“ vysvětluje netradiční situaci hradecký gólman.

V pátek čeká Mountfield utkání proti Kladnu. To se zatím nachází ve spodních patrech tabulky a musí tak v každém zápase jet na plný plyn. „Zápasy s nimi byly zatím vždy vyrovnané, urputné a ubojované, takže nebudeme čekat nic jiného než bojovný a poctivý hokej,“ vyhlíží duel rodák z Písku. Do pátečního duelu pravděpodobně nezasáhne zraněný Jaromír Jágr, můžeme očekávat nějakou změnu ve hře Rytířů? „Hlavní rozdíl je, že když hraje Jarda (Jágr), vyprodají zimák. Nechci říct, že to bude o něco lehčí, ale nebudeme muset dva hráče věšet na jednoho jejich a mohlo by to být o něco snazší, hlavně když budeme hrát oslabení,“ tuší jednička Mountfieldu.

Lvům se letos daří především na kluzištích soupeřů a z domácího prostředí výsledky zatím nejsou optimální. Čím to je? „Tak to nevím. Kdybychom to věděli, tak s tím něco uděláme a začali bychom body sbírat i doma. Někomu se daří víc doma, někomu venku. Mně se chytá všude stejně, takže v tom rozdíl nehledám,“ říká brankář oblékající dres s číslem dva na zádech. Cíl do následujícího utkání mají Východočeši jasný. „Všude kam jedeme, jedeme uspět. Odevšad chceme přivézt tři body a doufáme, že i v pátek budeme bodovat,“ uzavírá Marek Mazanec.

BradyAustin
Šestadvacetiletý obránce Kladna je se svou bilancí 8+11 druhým nejproduktivnějším bekem extraligy.

Produktivitu týmu táhne obránce Austin

Kladno do nové sezóny vstoupilo s již sehranou brankářskou dvojicí Lukáš CikánekAdam Brízgala. Vedení Rytířů však nebylo spokojeno s úvodními výkony mužstva a na konci září do brankoviště povolalo slovenského reprezentanta Denise Godlu. Mladý gólman naprosto ovládl kladenský prostor mezi třemi tyčemi a stal se jednoznačnou jedničkou. Zasáhl již do dvaadvaceti utkání a drží si průměrnou úspěšnost zákroků 91,31 %.

Hra dozadu Rytířům lehce vázne, ve svých řadách však kladenští obránci mají nejproduktivnějšího hráče celého týmu. Kanaďan Brady Austin je vrchním nahrávačem Kladna a o prvenství v počtu vstřelených gólů úspěšně konkuruje útočníkům Středočechů. Jeho krajan Brendon Nash se naopak nebojí tvrdé hry a vede týmový žebříček Radegast Indexu. Zároveň je ale nejtrestanějším obráncem Rytířů – na lavičce hanby odseděl již třicet minut.

Velkým lákadlem na zápasy Kladna je jednoznačně Jaromír Jágr. Česká hokejová legenda sice zdaleka nenastoupila do všech zápasů, přesto je s 15 kanadskými body (8+7) nejproduktivnějším forvardem týmu. Se čtrnácti body se na Jágra dotahuje David Stach, který vstřelil pouze o gól méně něž zkušený útočník. Pokud je však někdo nejtrestanějším hráčem celého týmu, je to útočník Jakub Hajný, který na trestné lavici strávil čtyřicet minut.

TOP 3 důvody, proč sledovat utkání v Kladně:

• 1. Hradec proti Rytířům exceluje a ještě s nimi neprohrál
  • 2. Poslední vzájemný duel byl vyrovnaný až do konce a muselo rozhodnout prodloužení
  • 3. Mountfield chce zapsat první výhru po reprezentační pauze

Oblíbený soupeř Hradce je v tabulce až třináctý

Pozice nováčka v nejvyšší soutěži není nikdy jednoduchá. Ani Rytířům ze zprvu příliš nedařilo a bod získali až ve čtvrtém zápase po prohře v prodloužení s Vítkovicemi. Hned v dalším utkání zapsali první výhru za tři body a následně vyhráli ještě dvakrát, krátce na to je ale čekala pětizápasová šňůra proher. Z té se Kladno zvládlo oklepat a prohry začaly střídat výhry, v poslední době se ale Středočeši znovu dostali do útlumu. Tři prohry sice přeťali výhrou 3:1 nad Mladou Boleslaví, následně však prohráli jak na ledě Litvínova, tak v posledním zápase s Oceláři 1:2 po samostatných nájezdech.

V tabulce se Rytíři nachází až na třináctém místě s dvaatřiceti body. Kladenští jsou však stále na dosah příčkám zajištujícím účast v předkole play off – desátý Litvínov má na svém kontě o pouhý bod více. Středočechy poněkud tlačí bota v defenzívě. Soupeř jejich zařízení totiž trefil již jednadevadesátkrát a ve své vlastní přesilovce obdrželi Rytíři nelichotivých pět branek. Zároveň se ale Kladno řadí k TOP 5 nejnavštěvovanějším týmům v republice. Zápasy Rytířů v průměru navštíví 5864 diváků.

Zatím pokaždé, když došlo na střetnutí Rytířů se Lvy, radoval se z vítězství celek ze soutoku Labe a Orlice. V sezóně 2013/14 Hradec všechna čtyři utkání opanoval za plný počet bodů, na což navázal i v letošním prvním duelu proti Kladnu, když Středočechy porazil 5:2. V odvetě pod Bílou věží však Kladno Mountfield poprvé oloupilo alespoň o bod po prohře 1:2 v prodloužení.