Fanoušci
út 20.2.2024 | Moje Kartičky

Moje Kartičky: Jak jsme vyráběli kartičky s kusem lavičky

Když byla společnost Moje Kartičky oslovena k výrobě série sběratelských kartiček k výročí 30 let od první extraligové sezony v Hradci Králové byla to čest i osobní záležitost. Moje Kartičky jsou firma, která se více než 10 let zabývá výrobou sportovních karet. Sídlíme v Hradci Králové a jsme navíc velcí patrioti. Jdeme do toho. Vymyslíme, navrhneme a vyrobíme.

Jak projekt pojmout tak, aby byl sběratelsky zajímavý? Budou k dispozici vůbec dobové, archivní fotky? Budou kartičky z historie klubu vůbec ještě pro někoho zajímavé? Podaří se nám zajistit podpisy hráčů? To byly základní otázky, nad kterými jsme se při plánování zamýšleli.

Chceme něco unikátního, něco co tu ještě nebylo

V kolekci najdete základní, paralelní i podepsané karty celého týmu na v sérii 30 years anniversary i vzácné kartičky Welcome to Extraliga, které zachycují ony památné momenty. Ty jsou plné emocí.

Jedno však bylo jisté, chceme udělat i něco extra, něco, co by bylo svázané se samotným hradeckým stadionem. V tu dobu nás napadla myšlenka dostat „kus stadionu“ přímo do karty. Začali jsme se Michalem Ševčíkem, synem hradeckého kapitána Jiřího Ševčíka z památné sezóny 1992/93, dumat, jak na to. Michal má naštěstí ke kartičkám taky vztah a o to bylo vše mnohem snazší. Když byl Michal menší pochopitelně je sbíral. Název byl vymyšlen Piece of history – tedy v překladu „kousek historie“. Ve sběratelské branži je běžné nazývat názvy anglicky.

Během více než 25 let v branži hokejových karet a memorabilií jsem se setkal s různými artefakty v kartičkách. Ať už kousky dresů, hokejek, rukavic nebo puků. Při jednom z mých posledních výletů do USA jsem se dokonce v jednom sběratelském obchodu setkal s kusem cihly z jednoho legendárního boxerského stadionu. Ten kousek cihly se nabízel za několik tisíc dolarů. Tam asi vznikla i tato myšlenka.

Lavičky - skvělý nápad! Půjde to?

Začalo zjišťování možností na klubu. Nebyla to snadná záležitost, mnoho věcí se při rekonstrukci stadionu v roce 2010 vyhodilo. Padaly návrhy na staré logo, hráčské lavice, mantinely i sedačky. Pamatoval jsem si, že lavičky bývaly žluté a červené. Jako malý kluk jsem na stadionu v tu dobu nemohl chybět.

Bylo potřeba prohledat sklady zimního stadionu a doufat, že se slavný artefakt objeví. A skutečně! Pod nánosem prachu jsme objevili zapomenutý trojsedák i s opěradlem. A na něm čísla 3, 4 a 5.

Na umělém ledě se v Hradci Králové hraje od ledna 1957. Od léta 1969 má stadion střechu a od roku 1980 měl i červené a žluté sklolaminátové trojlavice, na nichž se bylo možno seznámit s novými hokejovými přáteli, nebo si nechat o roh roztrhnout kalhoty, případně za pomoci vedlejší lavice udělat při zápase patřičný hluk. Wow to budou unikáty!

Tak a je konec, nepůjde to rozřezat

Lavičky byly celkem tlusté a ze sklolaminátu. Půjdou použít do kartiček? Tyto žluté lavičky byly na hradeckém stadionu od roku 1980 do rekonstrukce v roce 2010. Něco pamatují a sklolaminát je sakra poctivý materiál. Čím to vlastně nařežeme?

V truhlárně, kde obvykle řežeme kompozitové nebo dřevěné hrané hokejky do kartiček, mně bohužel jednoznačně sdělili, že tento materiál opravdu řezat nebudou, že by jim to zničilo mašiny. Tudy cesta nevede. To přeci nemůže být náš konec, řekl jsem si! Začal jsem různě pátrat, jak sklolaminát rozřezat. Potřebujeme přeci malé obdélníčky, jeden jako druhý na milimetr přesné a potřebujeme je zabudovat do předem připravené kartičky.

Po konzultacích s několika odborníky jsme dospěli k tomu, že potřebujeme velmi ostrý kotouč s hodně zuby, odsávat prach čili, napojení na velmi silný profi vysavač a nejlépe vodící lištu pro přesné řezy. Těmto parametrům odpovídá profi ponorná pila Festool, kterou se podařilo zajistit. Ta odvedla neskutečnou práci. Kotouč musí jít ihned na nabroušení a pytel s prachem kvůli zápachu ihned vyhodit. Řezat se muselo v respirátorech a ve venkovním prostředí, čichové buňky si přesto užily hodně velký zážitek. Dílo se podařilo a jednotlivé kousky jsme dořezali na klasické kotoučové pile. Další výzva ovšem nastala s tím, jak zaoblené části laviček s čísly sedaček 3, 4 a 5 narovnat, tak aby se vůbec daly použít do kartiček. To nakonec vyřešila horkovzdušná pistole, kterou jsme dané kousky nahřáli a stáhli do svěráku. Odnesl to jen spálený palec s puchýřem. Po zchladnutí i tyto kousky dostaly vytoužený tvar.

Grafika, design a texty

Náš grafik odvedl slušnou práci, chtěli jsme kromě samotného designu padnoucího pro artefakt, také hezkou kartu s efektem na povrchu. Jak se budete moci přesvědčit, když „svatý grál“ v balíčku najdete, kartičky Piece of history se vám díky speciálnímu 3D UV laku doslova rozsvítí.

S texty je vždy problém, potřebujete odborníka a nejlépe zapáleného do badatelské práce. Toho však naštěstí Hradec má. Je jím pan Pavel Tureček. Bez jeho bádání v zápisech o utkání, v dobovém tisku a ve fotoarchivech bychom jen těžko připravili statistiky na zadních stranách karet a texty k památným momentům v patřičné kvalitě.

Ruční práce a kašírování papírů

Další fází už je „jen“ naše obvyklé know-how, jak zabudovat velmi vzácné kusy memorabilií do hokejové kartičky. To je práce velmi pečlivá a pracná. Každý kousek se vyrábí zvlášť, je to unikát. V době Covidu padala v Americe řada rekordů v prodejních sběratelských karet v řádech milionů českých korun. To nejspíše nebude případ našich laviček, ale i tak věříme, že tyto kartičky si najdou své příznivce a nové majitele.

Gratulujeme! Právě jste získali unikátní memorabilia kartičku s kusem originálního kousku lavičky

Tento text najdete na zadní straně těchto speciálních kartiček. Garantujeme vám, že máte opravdu unikátní kus dobové lavičky. Můžete si ji doma vystavit, vždy vám bude nepochybně připomínat silné emoce na stadionu v sezóně 1992/93.

Nakonec jsme karet z lavičky vyrobili celkem 35 ks. Každá kartička je individuálně číslována, limitována xx/35 na přední straně karty. 3 zmíněné super vzácné kousky, z dané trojlavice, mají dokonce každá svou individuální limitaci 1of1. Jsou to čísla sedaček 3, 4 a 5. Existují tedy 3 úplné unikáty, kde od každého je vyroben jen jeden kus. V balíčku najdete 6-7 karet. Statisticky právě na cca každý 30. balíček vychází kartička s kouskem lavičky. Ve zbylých najdete místo této sedmé karty silnější kartónek s původním vyraženým logem TJ Stadion Hradec Králové.

Bez spolupráce, nadšení zaměstnanců výrobce MojeKarticky, syna kapitána Michala Ševčíka, historika Pavla Turečka a marketingového manažera Jana Vavřiny z Mountfield HK by tento projekt nikdy nevznikl. Karty jsou již v předprodeji na www.hokejovekarticky.cz..