čt 22.11.2007 | Michal Luňák, Daniel Višňák

Moravská mise přinesla Hradci nakonec plný bodový zisk

Hradečtí hokejisté ve středu odehráli další utkání, po jehož konci mohli být spokojeni. Dokázali zvítězit na půdě havířovských Panterů, kteří jsou zejména v domácím prostředí velmi silní. Slezané to koneckonců potvrdili i v samotném utkání s Východočechy, dvakrát vedli, ale Hradec pokaždé dokázal zareagovat dvěma góly a vývoj otočil. Důležitým momentem byla i vyrovnávací branka Pavla Suchého z konce druhé třetiny, na níž navázal ještě Petr Sakrajda a rázem opět vedli. ,,Milan tam dobře střílel na branku, puk se odkazil od plexiskla, já jsem tam zrovna dojížděl a podařilo se mi to trefit," popsal svou vyrovnávací branku Suchý. Svůj náskok už hosté nepustili, naopak se jim ho podařilo ještě navýšit a vyhrát 6:4.

Spokojen po utkání byl pochopitelně i hlavní hradecký trenér Pavel Pazourek, jeho tým nadále pokračuje v úspěšné sérii, když už 11 utkání v řadě dokázal bodovat. ,,S tříbodovým ziskem jsme hodně spokojeni. Byl to těžký zápas proti velmi kvalitnímu soupeři. Navíc Havířov teď výborně posílil hlavně příchodem Petra Valy, to je extraligový hráč a byl na ledě patřičně vidět. Výsledek je pro nás tedy výborný, rozhodně ale cesta k němu nebyla jednoduchá. Mohli jsme z naší strany vidět střídání takových hvězdných momentů s těmi naprosto opačnými. Branky jsme sice dávali po krásných akcích, ale vytvořili jsme tam na druhou stranu hrozně moc chyb. Do druhé třetiny jsme nastoupili úplně bez tempa, na což jsme museli reagovat stáhnutím hry na tři pětky, poté se to zase zlepšilo." Nejen vstup do druhé, ale i do první třetiny nezastihl Hradec v nejlepším rozpoložení ,,Začátek zápasu ovlivnila možná i trošku zdlouhavá cesta, kterou jsme absolvovali. Rozbruslení jsme měli už v devět hodin, pak jsme hned vyrazili. Do Havířova jsme dorazili kolem půl čtvrté,“ hledal možné vysvětlení trenér. „Vstup do druhé třetiny mě ale mrzí. Jelikož po dvou brankách v úvodní části hry jsme si asi mysleli, že to půjde samo. Hráči spoléhali jeden na druhého a nakonec nehrál nikdo. Po oddechovém čase se to zlepšilo a zavčas jsme se probrali." Ve třetí třetině již udávali tón hry hráči z východu Čech, Havířov byl v očividné křeči, těžko se dostával před brankáře Koutského a tím pádem k možnosti vyrovnání ,,Třetí třetina byla z naší strany nejkvalitnější. Když se už zdálo, že hru kontrolujeme, přišel zbytečný faul v útočné třetině a byl problém, jelikož pak byl navíc vyloučen i Jirka Kadlec a to oslabení 3 na 5 bylo dlouhé. Byl to asi klíčový okamžik té koncovky zápasu. Výborně jsme dvojnásobné oslabení ubránili a to domácí zase o něco více srazilo. Rvačka, která pak vznikla těsně před koncem, byla naprosto zbytečná. Za stavu 6:3 bychom si to měli odpustit.“ O všechny branky Hradce ve 23. kole se rovnoměrně podělily všechny tři útoky a i to pochopitelně trenéra těší. ,,Ano, to je věc, která nás dostává nahoru. V posledních zápasech jsou všechny tři lajny schopné vstřelit branku a prosadit se. Tím pádem dáváme čtyři a nebo i pět gólů a s tímto počtem by mělo mužstvo už vyhrávat." Ve třetí třetině při desetiminutovém trestu Patrika Fořta musel zaskočit do první formace Daniel Volráb a svou práci odvedl výborně. ,,Dan se vrátil do zápasu skvěle. On vlastně seděl od nějaké 25. minuty, ale zvládl to bez problémů. Proto, i když skončil Patrikovi trest, tak to tam Daniel Volráb dohrál. Tímto jsme i tak nějak vytrestali Patrika Fořta za ten jeho zbytečný zákrok a ještě zbytečnější protesty. Musím ale říct, že i přes ten Patrikův výstup první lajna hrála dobře a to i s ním. Zaskočení Dana Volrába ve třetí třetině ukazuje sílu mužstva, že je tam ještě vždycky kam sáhnout." Hradec již jedenáct zápasu nenašel přemožitele v normální hrací době. Dlouhá série úspěchů přišla v době, kdy se utkávají týmy křížem ve skupinách. Přitom východní skupina byla považována za kvalitnější než ta česká ,,Já sem nepatřil k těm, co říkali, že moravská skupina je kvalitnější. Mně přišly síly vyrovnané a myslím, že se to i potvrzuje. Týmy, které jsou na chvostech tabulky, tak stále pracují a snaží se zlepšovat, jako třeba teď Šumperk. Nikam si nemůžete jet pro tři body s jistotou. Naše vítězná série je hlavně o našich výkonech. Dáváme branky, v obrané hře až na nějaké okamžiky panuje pořádek. Chytá nám dobře brankář, ale musíme si stále uvědomovat, že v každém zápase musíme odevzdat maximum. Bez toho neporazíme nikoho. Máme na své straně i štěstěnu, ale to nemusí trvat věčně, proto musíme makat dál a jit jak se říká štěstíčku naproti našimi výkony,“ uzavřel hodnocení středečního utkání trenér Pazourek.

Povedený záskok v první řadě absolvoval Daniel Volráb. Vstřelil branku, která se nakonec stala vítěznou. I proto po utkání hýřil mladý hradecký útočník radostí. ,,Určitě jsem rád, ale spokojený jsem tak nějak napůl. Těší mě moje branka, která pomohla k vítězství, na druhou stranu to bylo na úkor Patrika Fořta, který měl ten trest. Ten gól byla už docela lehká věc. Jarda Roubík mně předložil parádní přihrávku před odkrytou branku a to už nebyl problém to správně zamést." Daniel nastupuje většinu zápasů čtvrté formaci s Janem Šedou. Často však doplácejí na nepřítomnost dvanáctého útočníka a následné stažení hry na tři formace ,,No není to ideální pozice. Vždy se tam s námi musí točit jeden hráč a i pro něj to jistě není to pravé. Navíc v tomhle stylu pískání se je těžké dostat na ty čtyři formace do tempa. Musíme to brát tak, že se prostě musíme poprat o místo v základní sestavě, nic jiného nám nezbývá." Hradecký útočník sám vidí, jak se v mužstvu změnila atmosféra oproti začátku soutěže, uvolněná nálada je cítit na první pohled ,,Je veliký rozdíl. Ze začátku nám to nešlo a podle toho vše i vypadalo. Teď je to naprosto odlišné. Je strašně důležité, že jsme dokázali vyhrát nějaké zápasy v řadě a teď sbíráme body pravidelně. Takováhle šňůra je daleko lepší, než když dvakrát vyhrajete a pak přijde porážka. Sebevědomí mančaftu je zase někde úplně jinde a na výkonech a předváděné hře je to znát." Je ale trošku záhadou, že se hradečtí hokejisté pořádně chytili až proti týmům druhé, východní skupiny. ,,Zrovna dnes jsem četl rozhovor s Kamilem Tvrdkem z Vrchlabí a ty mají zase problém úplně obrácený. On přemýšlí nad tím, že hokej moravských týmů je jiný. Já s tímhle souhlasím, ten projev týmů z východní skupiny je jiný, ale nám to na druhou stranu asi sedí více. Hlavní je naše předváděná, která má stoupající tendenci a věřím, že si to přeneseme i do bojů s naší skupinou," odhodlaně a sympaticky uzavřel hradecký útočník své hodnocení.

Ve středečním zápase vstřelil důležitý vyrovnávající gól i hradecký útočník Pavel Suchý. Odchovanec hokeje pod Bílou věží mohl být tak pochopitelně jako zbytek jeho spoluhráčů spokojen, navíc ho mohla těšit jako Daniela Volrába radost ze vstřelení důležité branky. ,,My jsme měli před zápasem poradu a trenér říkal, že každý bod z Havířova bude dobrý. Takže bychom tady brali i remízu, ale máme body tři a jsme spokojení, že nám pokračuje úspěšná série. Teď se musíme soustředit na to, aby nám neskončila v příštím domácím zápase." Pavel Suchý byl na ledě u důležitého momentu těsně před koncem druhé třetiny, kdy po spolupráci s Milanem Karlíčkem smazal hubený havířovský náskok vyrovnávací brankou na 3:3. ,,Milan tam dobře střílel na branku, puk se odkazil od plexiskla, já jsem tam zrovna dojížděl a podařilo se mi to trefit," popsal celou situaci. ,,Naše nástupy do třetin byly ale strašné, tam jsme si to celé mohli pokazit,“ nešetřil následně kritikou. „Přitom jsme věděli, že oni tady v těch začátcích třetin po každém jdou. Výborně napadají a hrají agresivně, ale my se s tím najednou nedokázali vypořádat. Byla to škoda, protože nás to pak stálo dost sil. Museli jsme dohánět soupeřům náskok, ale naštěstí se to povedlo. Musíme se z toho ponaučit do dalších zápasů." Za zlepšenými hradeckými výkony z poslední doby vidí Pavel Suchý jednoznačně sebevědomí mužstva. ,,V ničem jiném bych to nehledal. Prostě se párkrát vyhrálo a o to jde. Mančaft si daleko více věří a na ledě to je vidět. Někdo si myslí, že je východní skupina lehčí, ale s tím nesouhlasím. My máme teď větší štěstí v koncovce, ale na druhou stranu mu jdeme naproti tím, že chodíme do branky, což nám v úvodu soutěže chybělo. Věříme, že nám to vydrží co nejdéle a budeme vyhrávat," uzavřel středeční pozápasové hodnocení i střelec vyrovnávací branky na 3:3.