Akademie ČH
ne 22.9.2019 | Klára Petrásková

Nejhezčí gól? Všechny, culí se Pajer. Budina dal tradiční hattrick

Sobotní výhra dorostenců měla dva hlavní dirigenty. Duo Lukáš Pajer – Matyáš Budina přispělo dohromady osmi góly, celkem Hradečtí porazili České Budějovice poměrem 10:3. Zatímco Pajer se trefil do černého rovnou pětkrát, Budina zaznamenal proti Motoru svůj „tradiční“ hattrick a se zpožděním jím oslavil nedávné narozeniny.

Lukáš Pajer: Pět gólů jsem nečekal, je to týmová práce

LukášPajer
Mladý forvard nasbíral loni v základní části ve 32 zápasech 51 bodů (27+24), v letošní sezóně má našlápnuto k podobnému výkonu. Mezi jeho speciality patří tvrdá rána z první.

Lukáši, jaký je to pocit nasázet v takovém zápase soupeři ne jednu nebo dvě, ale hned pět branek?
Dařilo se herně i střelecky, to se nedá popřít. Bez kluků a dobrých nahrávek, co jsem od nich dostal, by se to ale určitě takhle nesešlo. Musím pozdvihnout i tým, celkově jsme odehráli dobrý zápas.

Hattrick jste završil už ve 24. minutě. Tušil jste, že nakonec svůj gólový účet ještě téměř zdvojnásobíte?
Určitě jsem nečekal, že bych jich mohl dát tolik. Když dáte dva góly, většinou věříte, že dáte i třetí, abyste si zápas pořádně užili, ale pět gólů jsem nečekal. Napadalo mi to tam a jsem za to rád.

Doposud jste v sezóně posbíral tři body, teď jste svůj účet v součtu s další asistencí ztrojnásobil. Co že jste se tak najednou rozstřílel?
Předtím jsem neměl takový klid na hokejce a nepřálo mi štěstí, puky mi hodně odskakovaly a nebyly takové šance. Jsem rád, že takový zápas konečně po delší době přišel, musím s tím pracovat.

Kterou ze všech vašich branek byste vybral jako nejpovedenější?
Všechny (usmívá se). Každá je něčím hezká, ať už jí pomůže i trochu štěstí nebo ne, všechny jsou pěkné.

Všechny góly proti Motoru padly při hře pět na pět, jedna dokonce v oslabení. Výkonu se tedy snad dají vytknout jen nevyužité početní výhody, že?
Přesilovky se nám zatím letos moc nedaří. Utíkají nám puky, nedáváme dobré šance. Zatím jsme v nich dali jen dva góly, což je málo vzhledem k času, který v početních výhodách dostáváme.

Jak bylo těžké oklepat se ze čtvrteční porážky v derby a předvést proti Budějovicím takový výkon?
Je dobře, že jsme první facku dostali hned na začátku sezóny. Uvědomili jsme si, že nemusíme jen vyhrávat, ale že můžou s kýmkoliv přijít taky prohry. Je ale teprve začátek soutěže, zase tak těžké to nebylo.

Matyáš Budina: Hattrick proti Motoru? Mám z toho už takovou tradici

MatyášBudina
Šikovný útočník přišel do Hradce ze Šumperka, v loňském ročníku vyšvihl svůj průměr na více jak bod na utkání. Je známý také svými úspěšnými samostatnými nájezdy.

Matyáši, utkání jste načali dvěma brankami, soupeř, ale dokázal srovnat. V tu chvíli to nevypadalo, že vytáhnete z rukávu takovou kanonádu…
Myslím si, že jsme byli lepší, akorát jsme dostali hloupé góly. Ze začátku jsme neproměňovali tolik šancí, ale hráli jsme líp a pak nám to i začalo padat do brány.

Vám osobně se proti Budějovicím daří, v posledních třech letech jste jim doma pokaždé nasázel hattrick. Jsou vaším oblíbeným soupeřem?
Mám z toho už trochu takový rituál, za hattrick jsem rád. Ne že bych to přímo čekal, ale nechtěl jsem načatou šňůru porušit a povedlo se (usmívá se).

Jaký z vašich třech gólů vám připadal jako nejvíce vydařený?
Asi ten první. Podle mě to byl jeden z nejlepších gólů, co jsem kdy dal. Beny (Matěj Beneš) mi vyhrál buly dopředu, já proskočil přes jednoho hráče a gólmana jsem bekhendem poslal, jak se říká, na párek a šel jsem slavit.

Spolu s Lukášem Pajerem jste řídili výhru osmi trefami a dvěma asistencemi. Jaké to je mít v mužstvu klíčovou roli?
Už loni jsme podobnou měli, takže jsme na to v podstatě zvyklí. Ale je dobré, že dokáže bodovat celý tým a všichni se střídáme, že výkon mužstva vyloženě nezávisí na výkonu dvou nebo tří hráčů.

V týdnu jste slavil šestnácté narozeniny, ke klasické oslavě se teď přidala i gólová. Užil jste si zápas o to víc?
Takovou oslavu jsem chtěl už proti Pardubicím, ale aspoň že to vyšlo teď. V kabině jsme to všechno oslavili, klukům jsem přinesl cupcakes a šampáňo. Ale žádný alkohol samozřejmě (směje se).

A vypadá to, že do kabiny budete muset přinést další pohoštění. Spoluhráči vám totiž asi nenechají hattrick a desátou branku zadarmo…
Bohužel budu muset ještě něco asi donést, ale je to příjemná starost. Jsem hrozně rád, že jsem konečně prolomil střeleckou smůlu, začátek sezóny pro mě nebyl nic moc a střelecky jsem se trápil. Doufám, že to takhle půjde i dál.