po 5.11.2007 | Michal Luňák

Penalty už nejsou pro Hradec tabu

V sobotu si mohli hradečtí hokejisté zhluboka oddechnout. Poprvé v letošní sezóně totiž zvládli loterii samostatných nájezdů a z Ostravy si přivezli domů dva body za výhru 3:2. „Byli jsme docela klidní. Po těch minulých zkušenostech, jsme mužstvu zdůrazňovali, že můžeme jenom získat,“ přiblížil asistent Jiří Mička, jaká panovala nálada na střídačce před letošním pátým penaltovým rozstřelem. „Dopadlo to konečně dobře,“ dodal spokojeně. Hradec i přesto mohl brát v utkání všechny body, ale gól své minuty před koncem zápas nakonec poslal do prodloužení. „Za dva body jsme ale spokojení,“ říká asistent.

Hokejisté HC VCES Hradec Králové měli do utkání raketový nástup a úvodní třetina se hrála dle jejich not. Nejen povedený začátek, ale i celé střetnutí hodnotil asistent trenéra Jiří Mička ,,Do Ostravy jsme dorazili včas. Byli jsme tady dvě hodiny před zápasem, což bylo dobře. Kluci se nejdřív prošli a pak se začali připravovat na zápas. Jeli jsme sem s tím, že budeme hrát na tři pětky a soupeř na čtyři. Je to kvůli tomu, že teď více kluků nemáme. Povedlo se nám do zápasu dobře vstoupit. Vedli jsme 1:0, pak škoda chyby našeho obránce před vyrovnávací brankou. Třetina se dohrála, v kabině jsme si řekli, že je to dobré a že když se vyvarujeme chyb, tak to utkání dopadne dobře. Do druhé třetiny jsme tedy šli stejně jako do té první, chtěli jsme hrát v pěti, což se nám dařilo. Na konci třetiny nás konečně potkalo štěstí, když nahozený puk z naší modré čáry skončil v brance a vedli jsme 2:1. Do třetí třetiny šel tým s tím, že to chceme dovézt aspoň do prodloužení a bodovat. Hráči to plnili výborně, ale pak do toho začal zasahovat trochu rozhodčí. Nejdřív nám vyhodil nesmyslně Jirku Hendricha za údajný faul před brankou a pak nás poslal do tří, když zvedl ruku asi po deseti vteřinách na základě toho, že šel jejich hráč bez helmy na střídačku. To nikdo z nás nechápal. Zaplať pánbůh jsme to přežili i díky brankáři Vláďovi Koutském, ale pak přišla zase naše chyba, kdy jsme vyhodili puk do hlediště a z následné přesilovky inkasovali. Pak při nás stálo štěstí, jelikož oni měli ještě nějaké šance před koncem, ale pochytal to výborný Koutský. V prodloužení hráli domácí opatrně, my jsme se snažili rozhodnout, ale nespadlo to tam. V penaltách jsme konečně uspěli a vezeme dva body, které bereme." Utkání dospělo do Hradcem neoblíbených penalt. Lavička týmu však byla klidná. ,,Byli jsme docela klidní. My jsme chtěli, aby šel dneska střílet Patrik Fořt, jelikož se cítil dobře a věřil si. Celkově jsme do toho šli s tím, že co se má stát, to se stane. Po těch minulých zkušenostech, jsme mužstvu zdůrazňovali, že můžeme jenom získat. Což se nakonec ukázalo jako správné a dopadlo to konečně dobře." Hradec přijel do Ostravy pouze se sedmnácti hráči do pole a díky častým vyloučením bylo utkání náročné ,,Největší problém byl u Martina Táborského, který si již po první třetině stěžoval že nemůže, že ho bolí v krku. My jsme ho ale nějak přemluvili, snažili jsme se do něj během těch třetin dostat nějaké vitamíny, aby to dohrál. Chtěl by mu za to strašně moc poděkovat, že to dohrál a nenechal v tom mančaft. Více hráčů teď prostě nemáme, musím pochválit i Romana Vondráčka, který v pátek odehrál těžký extraligový duel v Pardubicích za Spartu. Se Sarezou podal stejně kvalitní výkon. Zůstává v Ostravě, domů s námi nejede, jelikož Sparta hraje zítra ve Vítkovicích." Hradec ve třech duelech se skupinou východ vybojoval 7 bodů, zatím se tedy nepotvrzuje, že by moravská skupiny měla být silnější , „Já bych to řekl tak, že začal listopad a začíná se projevovat jací hráči jsou. Už se zase tak moc nebojuje, už se ten puk dává, hraje se kombinačně a to je ta hra co nám vyhovuje. Kdyby se s těmito týmy hrálo na začátku, tak si myslím, že by to vypadalo hodně podobně jako naše zápasy ze začátku soutěže. Teď již prostě nastává čas pro naše kluky, začíná se hrát totiž hokej a jsem přesvědčen, že to bude k prospěchu věci pro nás." Uzavřel asistent trenéra Mička sobotníhovčerejšího duelu v Ostravě.

Otevřel skóre zápasu, podal výborný výkon a stejně nebyl spokojen se ziskem dvou bodů. Takový byl po zápase Martin Koudelka. ,,Nejsem spokojen s dvěma body. Dva body, to je pořád takový, prostě to jsou ztráty pro nás. Ty poslední venkovní zápasy to je pro nás pořád dokola stejné. Vedeme drtivou většinu zápasu a pak to skončí remízou. Měli jsme ten zápas relativně pod kontrolou a troufám si tvrdit, nebýt těch šílených vyloučení, tak jsme tady vyhráli." Hradecký útočník tak dal najevo nesouhlas s vedením utkání rozhodčím Kočím z Kaviné ,,Tentokrát to nebyly ty naše fauly, teď to bylo i na někom jiném. Od druhé třetiny to pískal rozhodčí prostě jinak. To vyloučení do tří, to byl vrchol. Nejen že oni hrají v šesti, ale my jdeme ven za údajný faul, který rozhodčí jednak nevidí a pak zvedne ruku po deseti vteřinách. Ale nedá se nic dělat, s tím se prostě musí počítat. Je škoda, že to bylo takto ke konci, to mě docela dost vadí, stálo nás to bod. Kdyby se to stalo dřív, mohli jsme se s tím ještě snažit něco udělat." Martin Koudelka, byl překvapen jak se týmu po daleké cestě vydařil vstup do utkání ,,Docela mě začátek zápasu překvapil. Čekal jsem, že domácí budou více lítat. Oni to nastřelují, my to máme problém dostávat vždycky ven z našeho pásma, protože si s tím hrajeme a děláme chyby. Dneska to však bylo jiné. Nedělali jsme relativně chyby, dostávali to včas pryč a nedělali jsme moc faulů. My tady byli hodně brzo před zápasem, což je teda taky strašné (smích), člověk se tady pak tak plácá. Ale zase na druhou stranu asi nám to v tom začátku pomohlo. Dali jsme rychlý gól, uklidnili jsme se a odehráli jsem dobrý zápas." Branku v druhé minutě připravil Koudelkovi Roman Vondráček. Zkušený útočník v koncovce nezaváhal ,,No na mě bylo to zakončení až neuvěřitelně dobré (usměje se). Já vždycky tyhle šance zakončuju do břicha gólmana a teď jsem mu to fouknul do šibenice. Ráno na rozbruslení jsem to taky dvakrát trefil, tak jsem se tak zasnil, že by to nebylo špatné i večer, no a ono to vyšlo. Musím pochválit ale Romana Vondráčka. Dal mi to fakt moc pěkně, konečně použil žabku a ta mě spadla přímo na hokejku. Já tam měl hlavně problém dojet, ale naštěstí jsem to trefil. Jen škoda, že nám tam nespadlo ještě něco v té úvodní třetině. My tam pořád nedojíždíme takové ty akce tři na dva a podobně. Byla tam asi ještě taková nervozita, že za stavu 1:0 nebo 2:1 nedáme gól, který by nás odskočil od soupeře a byl by klid." Zápas vrcholil penaltami, kterých se Martin aktivně neúčastnil. Klidný však z nich tak úplně nebyl ,,Já už ani nevím, co se mi před těmi nájezdy letos honí nebo nehoní v hlavě. Klidný jsem moc nebyl, ale zase když vidím Jardu Roubíka, tak vím, že ten gól dá. Horší to je ale s námi se zbytkem. Říkáme si, že nás musí gólman podržet a zkusíme to vyhrát na jeden gól. Dneska jel Patrik Fořt, taky nedal, ale Vláďa Koutský to vychytal všechno. Já jen doufám, že penalty už nebudou a že budeme vyhrávat za tři body." Utkání bylo náročné, hrálo se na tři pětky, ale Martin byl se silami a vývojem hry spokojen ,,Ani se necítím unaven. Mě to třeba osobně vyhovuje, že se hraje na tři pětky. Je mnohem méně zápasů, než bylo v loni, takže tři dny na regeneraci nám musí stačit. Cítím se skutečně lépe, než když sedím šest minut na střídačce a čekám kdy půjdu na led. Takto jsem tam pořád, mám často puk, jsem v zápřahu a to mě baví. Osobně jsem třeba daleko více unavený hlavou, než tím že bych nemohl fyzicky. Teď je hlava v pohodě a cítím se dobře." Situace v tabulce skupiny západ, není pro Hradec příliš lichotivá. Přímá účast v play-off je bodově příliš vzdálená. ,,No tohle už budeme těžko honit. Za všechno si ale můžeme sami tím strašným začátkem. Je to přesný opak minulé sezóny, kde jsme vyhrávali o gól, zápasy dotahovaly do vítězného konce, letos to prostě nedokážeme. Máme hodně nezkušenou obranu, v ní došlo k citelnému oslabení a to se prostě musí někde projevit. Nemáme takovou kvalitu, jakou mají ty dvě první družstva v naší skupině. Oni mají sílu ve čtyřech lajnách, jsou stabilizovaní. Samozřejmě se budeme snažit ještě Mladé Boleslavi s Chomutovu co nejvíce přiblížit, ale oni asi tak moc ztrácet nebudou. Hlavní je, dát se do kupy a hrát v pohodě. O tom jaká bude sezóna se rozhodne v play-off,“ říká. Hlavně se nám nesmí moc unavit Vondrc na té Spartě," s úsměvem na tváři zakončil zkušený hradecký útočník hodnocení nejenom utkání na Sareze.