Rozhovory
ne 23.12.2007 | Pavel Illich

Pokusíme se tu šňůru ještě natáhnout, hlásí Jan Šeda

Královéhradečtí hokejisté zakončili zápasem s Rebelem Havlíčkův Brod sérii tří utkání na domácím ledě. Z těchto zápasů ztratili jediný bod a nadále si upevňují třetí pozici ligové skupiny západ. Ovšem hráči Brodu je v posledním utkání letošního kalendářního roku dlouho drželi v šachu. Po čtyřiceti minutách vedl Rebel 2:1 a vypadalo to, že i ve třetím vzájemném utkání budou úspěšnější hosté. Hradec se v těch chvílích spíše trápil a pozornou defenzivu soupeře nemohl prolomit. Navíc Pazdera si dal vlastní branku, a s hradeckými hokejisty to v derniéře tohoto roku vypadalo všelijak. Hráči HC VCES však ve třetí třetině skóre třemi přesnými zásahy dokonale otočili a mohli si nakonec s diváky vychutnat předvánoční oslavy.

Dle slov Jana Šedy hraje Hradec raději se silnějšími soupeři a tým se ještě pokusí potrápit vedoucí dvojici

Hradečtí hokejisté mají od prvoligových zápasů na dva a půl týdne volno. Budou pouze trénovat, jelikož na programu je vánoční a novoroční přestávka. Derniérou tohoto roku tak bylo utkání s Havlíčkovým Brodem. V zápase, ve kterém bylo skóre jako na houpačce, se nakonec radovali šťastnější Východočeši. I útočník Jan Šeda si představoval vývoj utkání trochu odlišněji. „Chtěli jsme na ně od začátku vlétnout, nedat jim šanci se nadechnout, ale jak se ukázalo, nakonec z toho bylo pořádné trápení,“ uvádí.

Mohlo se zdát, že první třetina tak vypadala. Ospalé publikum dokonale probudila až rána Pavla Suchého, která řádně překvapila brankáře Nerudu v brodském brankovišti. Ve druhé třetině soupeř šťastně vyrovnal a navíc přišel i druhý zásah Rebelů. To si navíc Hodkovu střelu nešťastně srazil do vlastní branky obránce Aleš Pazdera. Hráči Brodu ožili zejména po svém prvním zásahu a na ledě bylo o poznání živěji. „Nemyslím si, že by zápas měl do jejich první branky nějaké horší tempo, ale asi jsme měli hrát už od začátku svoji hru, protože hráči Brodu jsou svým způsobem nezkušení. Na druhou stranu je tam spousta mladých dravých kluků a tím jsou velice nevyzpytatelní,“ říká Jan Šeda.

Do třetí třetiny šel Hradec v roli týmu, který musí dotahovat náskok soupeře. Jenže hráči Rebelu se nestáhli do obrany a naopak překvapivě dále hráli otevřenou partii. Hráči HC VCES tak museli přečkat několik šancí Rebelu v úvodu závěrečného dějství. V těch chvílích leckomu probleskla hlavou myšlenka, že v Hradci je v posledních letech neveselou „tradicí“, že poslední předvánoční zápas na domácím ledě Východočeši prohrávají. Do třetí třetiny tak bylo potřeba něco změnit. „Řekli jsme si, že celkově musíme víc přidat, protože tam byla naše slabina, to nasazení se muselo zvýšit. A řekl bych, že se to ve výsledku povedlo, dobře jsme dohrávali i osobní souboje,“ myslí si. Zřejmě měl pravdu, jelikož od chvíle, kdy se štěstím vyrovnal Petr Haluza, začal Hradec svého soka přehrávat. Potom bylo již jen otázkou času, kdy se nápor hradeckých hokejistů promítne do skóre znovu. O to se postaral v 53. minutě Pavel Suchý svojí druhou brankou v utkání a vítězství pečetil v posledních vteřinách zápasu Martin Koudelka střelou do prázdné branky při power-play Havlíčkova Brodu.

Dalo by se říci, že je již skoro tradicí, že vzájemné zápasy Hradce a Brodu přinášejí spíše urputnou bitvu, než pohledný hokej, a v drtivé většině případů činí rozdíl v konečném skóre jedna nebo dvě branky. Vzácná vyrovnanost těchto soubojů panuje již několikátou sezónu. „Je pravda, že to asi moc k pokoukání nebylo. Nám zřejmě více sedí týmy, které tu chtějí hrát hokej a nesoustředí se jen na obranu a na to, aby v Hradci dostali co nejméně branek. Ale Havlíčkův Brod všeobecně hraje spíše takový urputný hokej,“ dodává.

Nejen, že zápas proti Rebelům byl poslední v roce 2007, nikoliv však v sezóně, ale byl také již jubilejním dvacátým utkáním v řadě, ve kterém hráči HC VCES bodovali. Zní to až neuvěřitelně, ale poslední zápas, ze kterého odešli Hradečtí poraženi, se datuje k 17. říjnu letošního roku, a byla to porážka 0:3 na horkém ledě Chomutova. Od té doby Východočeši pilně sbírají body a nezastavili je ani silní soupeři jako Kometa Brno, Mladá Boleslav, či Olomouc.I z této série může vyplývat, že Hradec má teď v tabulce západní skupiny na dlouho „předplacené“ třetí místo. Vždyť na druhou Boleslav ztrácí dvanáct bodů a na čtvrté Vrchlabí má naopak náskok dokonce osmnáct. bodů. Do konce sezóny zbývá dvanáct kol, která se odehrají po Novém roce. Přímá postupová místa do čtvrtfinále jsou v nedohlednu, přesto se Hradec může pokusit téměř o zázrak a náskok Mladé Boleslavi a Chomutova vymazat. „My hlavně půjdeme zápas od zápasu, jako tomu bylo dosud. Pokusíme se ještě více natáhnout tu naší šňůru, a hotové také ještě nic není. Klidně můžeme ještě překvapit. A když se to nepovede, tak půjdeme do předkola, a co bude dál, se potom uvidí,“ uzavírá forvard Jan Šeda hodnocení zápasu s Havlíčkovým Brodem širokým pohledem do budoucnosti.

Další kolo první hokejové ligy je na programu v sobotu 5. ledna 2008 a Hradec se po delší odmlce představí na ledě soupeře, když zavítá do Kadaně. První domácí utkání po Novém roce potom hráči HC VCES sehrají o čtyři dny později, tedy ve středu 9. ledna, kdy se v regionálním derby střetnou v prestižním souboji s Vrchlabím.