Akademie ČH
pá 22.11.2013 | Martin Voltr

Představujeme patrony mládeže: 5. a 6. třída – Lukáš Květoň

Každá kategorie mládežnického klubu Královských lvů Hradec Králové má v letošní sezóně svého patrona z řad extraligových hokejistů. Nad mladšími žáky, tedy bojovníky páté a šesté třídy, drží ochrannou ruku útočník Lukáš Květoň. Odchovanec Tábora, který brzy zakulatí čtyřstovku zápasů v nejvyšší soutěži, má sám doma dva malé hokejisty...

Lukáši, jako patron dohlížíte na pátou a šestou třídu. Jak tuhle roli kluci vnímají?
Asi je důležité, aby kluci vždycky k někomu vzhlíželi. Chodí na hokej, dívají se na hráče. Takže je určitě super, když s nimi pak jde na trénink a kouká na ně, něco jim vysvětlí. Myslím, že patroni jsou dobrý nápad.

Berou hráči v žákovských kategoriích extraligu jako další motivaci navíc?
Určitě to pro ně znamená motivaci, každý se chce dostat co nejvýš. Samozřejmě k tomu, aby se dostali do extraligy, mají ještě hodně daleko, ale určitě je pro celou mládež přínosem, že sem extraliga přišla.

Vy sám máte doma dva kluky. Budou z nich hokejisté?
Už bruslí a hrají (směje se)... Je jim čtyři a pět let. Trénují ve Veselí nad Lužnicí, má je na starosti Stanislav Jasečko. Mladší Lukáš teprve začíná, Dominik už trénuje se staršími. Vedu je k tomu, ale neříkám, že bych je nějak dřel. Chci, aby dělali nějaký sport, aby neseděli doma u počítače, ale něčemu se věnovali.

Byl pro ně hokej jasnou volbou?
Oni mě vidí, tak se tlačí na zimák. Vnímají i atmosféru a všechno kolem. Ale samozřejmě bych chtěl, aby dělali i jiné sporty, třeba fotbal, protože vždycky je lepší dělat víc věcí než se orientovat jenom na jednu. Když jsem byl malý, taky jsem hrál všechno dohromady, a myslím, že je to jenom plus. Pak když během letní přípravy přijde a ani nebude umět kopnout do balonu, bude to špatné.

Patroni mládeže
Junioři – Jaroslav Pavelka
Starší dorost – František Ptáček
Mladší dorost – Jaroslav Kudrna
7. a 8. třída – Rudolf Červený

» 5. a 6. třída – Lukáš Květoň «

Řekli si už vaši kluci, na kterém postu by chtěli hrát?
To ne, ještě ho nemají vybraný. Samozřejmě pořád melou, že chtějí dávat góly... Ale myslím, že v tomhle věku se to ještě nemá rozlišovat. Musí umět bruslit popředu stejně dobře jako pozadu. Nejde, aby jedno uměli dobře a druhé hůř.

A jak vy vzpomínáte na svá žákovská léta?
Dneska je doba úplně někde jinde, co se týče tréninkových jednotek. Všechno je vymakanější, trenéři mají různé moderní metody. U nás to nebylo na takové úrovni, ale zase byla chuť. Neměli jsme k dispozici nic jiného než hokejku, takže se hrál bandy a podobně, zajímal nás jenom hokej. Dneska už existuje spousta věcí, která od toho kluky odrazuje. Je těžké některé děti přinutit, aby se sportu věnovaly naplno. Pro mě to byla super léta, uživali jsme si je. Pořád jsme byli na zimáku, jezdili po turnajích... Hrozně nás to bavilo.