Preview k zápasu
út 25.11.2008 | Michal Luňák

Prolomí Hradec bilanci domácích týmů ve Východočeských derby?

Pětkrát se hrálo v letošní sezóně Východočeské derby a pětkrát se radoval z výhry hostující tým. Zlomit tuto bilanci mají teď možnost hokejisté HC VCES Hradec Králové. Ve středečním kole totiž přivítají tým HC Vrchlabí. Podle tabulky první ligy je v derby favoritem Vrchlabí, ale hradečtí na tento fakt nehledí a chtějí vyhrát. ,,Tak soupeř je velice zdatný, ale my v tomto utkání chceme vyhrát a uděláme pro to maximum,“ nechal se před derby slyšet trenér hradeckých Pavel Pazourek. Ten s radostí uvítal návrat dvou zkušených obránců. ,,Vrací se nám Martin Táborský a poprvé nastoupí Lukáš Filip. Slibujeme si od nich zkušenost a klid do naší obranné hry." Středeční derby začíná v ČEZ stadionu tradičně v 18:00. Kabina hradeckých hokejistů spoléhá na podporu svých fanoušků. Právě s jejich pomocí věří hráči v ukončení nepříznivé bilance posledních zápasů.

Středeční kolo první ligy připravilo Východočeské derby. Na led hradecké ČEZ stadionu přijíždějí hráči HC Vrchlabí. Tým trenéra Jeřábka si vede ve své druhé prvoligové sezóně velice dobře. Patří mu 3. místo se ziskem 54 bodů a skóre 81:51. Vrchlabí těží ze spolupráce s Mladou Boleslaví. Ta pravidelně zásobuje tým z Krkonoš několika hráči. Poslední utkání se Vrchlabí nevydařilo a podlehlo doma v derby Chrudimi 1:4. Tento zápas potvrdil jeden zajímavý fakt. Zatím žádné Východočeské mužstvo nedokázalo v derby zvítězit na domácím ledě. Hradečtí hráči jistě budou chtít změnit tuto bilanci a stát se tak prvním domácím vítězem.

Kádr Vrchlabí je více než vyrovnaný. O tom také svědčí například fakt, že žádný hráč ještě nepřekonal hranici deseti vstřelených branek v sezóně. Nejvíce se k této hranici přiblížila dvojice Patrik Beck – Pavel Kříž, která dala sedm branek. Patrik Beck k tomu přidal ještě dvanáct gólových nahrávek a je nejproduktivnějším hráčem Vrchlabí. Nejlepším obráncem je kapitán týmu Aleš Vála. Tento zkušený zadák již zaznamenal dvanáct bodů (5+7). Jasnou jedničkou v brankovišti je Tomáš Štůrala. Tento brankář přišel do Vrchlabí v létě a předvádí parádní výkony. Průměr obdržených branek drží pod dvě celé a dodává jistotu svým spoluhráčům. Jak již bylo napsáno, tak kádr zkvalitňuje několik hráčů z Mladé Boleslavi. Jsou to například Václav Eiselt, Tomáš Nouza, Jonáš Fiedler, nebo dvojice mladíků Nikola Gajovský – Tomáš Rod. Vzhledem k atraktivnosti derby se dá očekávat, že trenér Jeřábek využije maximum hráčů z týmu extraligového nováčka.

Hradec prohrál v Chomutově a natáhl tak sérii nevýherních zápasů již na čtyři. Může být právě derby odrazovým můstkem? ,,Tak každý zápas jím může být (směje se). Nám se teď uzdravují hráči a tak věříme, že podáme kompaktnější výkon než v posledních zápasech,“ říká před derby trenér Pavel Pazourek. Co očekávat od středečního soupeře? ,,Tak soupeř je velice zdatný a vzhledem k postavení v tabulce je favoritem. Bude také záležet v jaké sestavě přijedou. Jejich kvalitu právě určuje počet hráčů z Boleslavi. Mají dobrý základ, ale té finální kvalitě jim napomáhá Boleslav. Když jim uvolní koho potřebují, tak mají čtyři kvalitní pětky. My však v tomto utkání chceme vyhrát a uděláme pro to maximum.“ Pomoci k výhře by měl i návrat dvou zkušených obránců do sestavy. ,,Vrací se nám Martin Táborský a poprvé nastoupí Lukáš Filip. Slibujeme si od nich zkušenost a klid do naší obranné hry. Ta nás v minulých zápasech trápila ze všeho nejvíce.“ V brance nastoupí Vladislav Koutský. ,,Tak pokud se nic nestane, tak tomu tak skutečně bude. Vláďa dneska jede s Pardubicemi do Plzně, ale věříme že se vrátí včas a připraví se na zápas,“ uzavřel před derby hradecký trenér.

Hradec do utkání půjde v této sestavě: Koutský (Luňák) - Karlíček – Lukáš Filip, Hendrich – Táborský, Zukal – Pazdera, Vojta – Spudil, Kadlec – Roubík – Fořt, Hruška – Koudelka – Nedorost, Suchý – Martin Filip – Luštinec, Ulehla – Berger – Březina.

V prvním vzájemném utkání Hradec potvrdil že derby vyhrávají hosté a zvítězil na ledě Vrchlabí 2:1. Sesadil tak svěřence trenéra Jeřábka z prvního místa prvoligové tabulky. O tři body se vynikajícím výkonem zasloužil Filip Luňák. Vrchlabí bude jistě chtít tuto porážku hradeckým vrátit a dostat je tak ještě hlouběji v jejich herní krizi. Hradec se naopak bude snažit jako první vyhrát doma Východočeské derby a pevně doufá v podporu hradeckého publika. Středeční derby začíná v hradeckém ČEZ stadionu tradičně v 18:00. Řídit ho bude trojice Šír – Jureček, Pala.