Preview k zápasu
so 30.11.2013 | Jan Vavřina

První polovinu základní části uzavře Hradec na ledě mistrovské Plzně

Souboj třetího s druhým! Tak lahodné menu nabídne závěrečné kolo první poloviny základní části Tipsport extraligy, ve kterém zajíždějí Hradečtí na led úřadujícího mistra z Plzně. Škodovka doma prohrála po šedesáti minutách jen jednou, Mountfield HK je na druhou stranu nejlepším venkovním týmem. Kdo zvládne lépe utkání o pomyslných šest bodů? Na západě Čech se hraje netradičně už od 16 hodin.

HC Škoda Plzeň – Mountfield HK, neděle od 16:00: ON-LINE, VIDEO

Hradec Králové čeká poslední utkání první poloviny základní části, a to proti mistrovské Plzni. „Mají dobrý tým, proto tam musíme hrát velmi zodpovědně. Nesmíme se nechat dostat pod tlak, takže musíme dobře vyhazovat puky. Připravili jsme se na to, řekli jsme si nějaké věci a trošku jsme si to rozebrali. Snad to zvládneme, musíme ale hlavně šlapat a makat,“ hledá recept na Plzeň Rastislav Dej.

Mountfield HK je ve venkovní tabulce na prvním místě, na to se ale jeho hráči neohlíží. „Každý zápas je jiný. To, že se nám venku daří, je super. Nemůžeme se tím ale uspokojit, že nám to najednou půjde venku samo. Musíme využít i toho, že z nás možná bude mít soupeř respekt,“ říká slovenský forvard.

Plzni se doma daří, po šedesáti minutách prohrála na svém stadionu jen jednou. Jaký styl hokeje musí hrát Hradec, aby byl i zde úspěšný? „Musíme hrát dobře v obranném pásmu, dostávat kotouče ven a do útočné třetiny, aby se dostávali jejich obránci pod tlak. Zkusíme u nich hrát s třetím hráčem nahoře, tak si budeme dávat pozor na to, aby nám neujížděli do brejků. Prostě se nesmíme dostávat pod tlak a myslím, že pak by to mohlo fungovat. Uvidíme, snad to v Plzni zvládneme,“ dodává závěrem k dalšímu střetnutí Rastislav Dej.

V prvním vzájemném zápase vyhrál Hradec za tři body

V prvním utkání proti Plzni dostal důvěru Ondřej Kacetl, který nastoupil do zápasu od začátku. Jako velká část utkání se i to proti Plzni nevyvíjelo pro hradecké barvy dobře. Po první třetině prohrával Mountfield 0:1 po brance Jakuba Lva. Jak už ale bývá zvykem, obdržená branka Hradec neuzemnila, ale naopak nakopla.

Na začátku druhé třetiny srovnal Peter Mikuš po nahrávce Rudolfa Červeného na 1:1. Plzeň své šance nevyužila, a tak trestal zase Hradec. V přesilové hře našlápl podél mantinelu Jiří Šimánek, dostal se za modrou čáru a krásnou střelou na vzdálenější tyč rozradostnil takřka celý stadion. Ve třetí třetině hrál Hradec další přesilovku, kterou využil ranou od modré Peter Frühauf. Domácím se přesilovky i nadále dařily, což potvrdil svým gólem na konečných 4:1 ve dvojnásobné početní výhodě Jaroslav Kudrna.

13. kolo: Mountfield HK – HC Škoda Plzeň 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 25. Mikuš (Červený), 33. Šimánek (Frühauf), 45. Frühauf (Vydarený), 60. Kudrna (Mertl, Mikuš) – 16. Lev (Kratěna, Boháč). Rozhodčí: Hribik, Polák – Hejl, Kajínek. Vyloučení: 4:9, navíc Červený (HKR) 10 min. OT. Využití: 3:0. Střely na branku: 23:20. Průběh utkání: 0:1, 4:1. Diváci: 4721.

Chomutov – Plzeň 1:2

V letošních pětadvaceti zápasech nasbíral úřadující mistr 45 bodů (26 doma a 19 venku) a na hradecký Mountfield ztrácí pět bodů. Ačkoliv se nachází na třetí příčce, ještě si letos nepřipsal více než tři výhry v řadě. Pokaždé, když se rozehraje k dobrým výkonům, narazí na soupeře, na kterého nestačí. Naposledy se toto stalo v úterý v Pardubicích, kam jela Plzeň s dvěma vítězstvími v řadě. Domácím ale indiáni podlehli 1:3. Toto utkání zároveň ukončilo šestizápasovou sérii, ve které dokázala Plzeň bodovat.

Za zmínku stojí fakt, že Plzeň doma prohrála po šedesáti minutách jen jednou, a to s Kladnem. Na západě Čech dokázaly po samostatných nájezdech uspět ještě Pardubice a Sparta. Naposledy se západočeši střetli s posledním Chomutovem, který na jeho ledě porazili těsně 2:1.

Útočná síla rozložena mezi více hráčů

Plzeň letos zatím nenašla žádného kanonýra, který by ji zásoboval pravidelným přídělem bodů. Nejproduktivnějším hráčem je tak Václav Pletka s 15 body (9+6), který se v produktivitě extraligy nachází až na 38. místě. Druhý Radek Duda má o bod méně, protože vstřelil oproti Pletkovi "jen" 8 gólů.

V obraně, i přes svůj pokročilý věk, válí Jiří Hanzlík, který má na kontě 8 bodů za jednu branku a sedm asistencí. Nejvíce času na ledě tráví obránce Jakub Jeřábek, který se jako jediný plzeňský bek, který nastoupil alespoň v polovině utkání, zatím netrefil do černého.

V brankovišti Plzně se střídají Lukáš Mensator s Matějem Machovským. Druhý jmenovaný toho má odchytáno více, také se mu více daří. Z devatenácti utkání, do kterých nastoupil, přivedl indiány jedenáctkrát k vítězství. Průměr obdržených branek na utkání má 1,75, úspěšnost zákroků 93,32 %. Zajímavé je, že z posledních devíti utkání Plzenští prohráli tři. Ve všech třech případech stál v brance Mensator, zatímco ve zbylých šesti Machovský.

Statistické okénko – Plzeň...

• ... pouští na své brankáře třetí nejnižší počet střel za zápas – 27.
  • ... si zahrála třetí nejnižší počet přesilových her – 103, a zároveň třetí nejvyšší počet oslabení – 117.
  • ... má doma druhé nejvyšší využití přesilových her – 22,81 %.
  • ... má druhý nejvyšší počet vyhraných vhazování – 928.
  • ... je druhým nejtrestanějším týmem – 381 minut.
  • ... všechna utkání Plzně, která neskončila po šedesáti minutách, rozhodovaly až samostatné nájezdy. V nich má Škodovka bilanci 3:3.
  • ... doma prohrála po šedesáti minutách jen jednou.