Preview k zápasu
ne 5.11.2006 | Martin Koutský

Prvoligový maraton pokračuje, Hradec se v pondělí představí v Ostravě

První liga nabírá na obrátkách, v pondělí je na programu již její devatenácté kolo. Hradečtí hokejisté se po vítězství nad Jihlavou vydají do Ostravy - Poruby, kde změří síly s osmým celkem ligové tabulky. Ostravská Sareza sbírá body hlavně doma, nicméně v sobotu se jí podařilo po osmi venkovních porážkách v řadě konečně zvítězit také v cizím prostředí, z Kadaně si přivezla výhru na samostatné nájezdy. Na svém ledě Sareza prohrála jen dvakrát (z toho jednou až na penalty), pět soupeřů odjelo z moravskoslezské metropole s prázdnou. Jak se bude v Ostravě dařit lídrovi první ligy, mužstvu Hradce Králové, se dozvíme v pondělí večer. Utkání, které budete moci sledovat on-line na našich stránkách, začíná v 17 hodin.

Soupeř pod drobnohledem
Sareza Ostrava působí ve druhé nejvyšší soutěži teprve třetím rokem, z postupu do první ligy se radovala na jaře 2004. Už o rok později se jí podařilo protlačit mezi osmičku nejlepších. Odměnou jí byla čtvrtfinálová série s Českými Budějovicemi, které tehdy využily možnosti posílit svůj tým o hráče z NHL. Zkušení Jihočeši s Václavem Prospalem, Radkem Dvořákem či Romanem Turkem v kádru hladkým vítězstvím 3-0 na zápasy odstartovali úspěšný boj o návrat do extraligy. Minulou sezonu zakončila Sareza na devátém místě se ztrátou dvanácti bodů na osmou Olomouc. Také letos se Ostravané pohybují v polovině vyrovnané tabulky, s jedním zápasem k dobru jim patří osmá příčka. Většinu svých bodů (šestnáct z dvaadvaceti) nasbírali v domácím prostředí, kde dokázali přehrát Olomouc, Kadaň, Beroun, Prostějov a Jihlavu, nad jejich síly byla Třebíč a na penalty také Havlíčkův Brod. Z tohoto výčtu je patrné, že v Ostravě se letos ještě nepředstavilo žádné z prvních pěti mužstev tabulky, která patří mezi favority soutěže.

V druhé polovině října došlo po čtyřech prohrách v řadě ke změně na postu trenéra, odvolaného Petra Rambouska nahradila dvojice Petr Fabián - Libor Polášek. Premiéra se nové dvojici vydařila, Sareza zdolala Jihlavu, poté však následovaly porážky s Havlíčkovým Brodem a v Olomouci. Reparát složili ostravští borci v sobotu v Kadani. Do vedení šli v poslední minutě první třetiny zásluhou Davida Mocka a když v 52. minutě Robert Najdek zvyšoval na 0-2, zdálo se být rozhodnuto. Sareza však během 40 sekund dovolila Kadani dvakrát skórovat, takže utkání dospělo do prodloužení a nakonec také k samostatným nájezdům, v nichž byli úspěšnější Moravané, o prémiový bod se postaral v šesté sérii Pavel Šebesta. „Dnes jsme určitě bod ztratili,“ litoval po skončení duelu asistent ostravského trenéra Libor Polášek. „Celý zápas jsme měli ve svých rukou, za stavu 2-0 už jsme měli zvítězit. Přišlo krátké zaváhání, výpadek ve třetí třetině, zápas došel pak až na trestná střílení, v nich jsme naštěstí získali alespoň ten druhý bod,“ řekl Polášek pro klubové stránky Kadaně.

Poslední utkání
Kadaň – Ostrava 2-3n (0-1, 0-0, 2-1, 0-0)
Branky: 52. Hobl, 53. Pospíšil – 20. Mocek D., 52. Najdek, náj. Šebesta. Vyloučení: 4-10, navíc Pražák (K) a Mocek D. (O) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0-1. Střely na branku: 33-39. Diváků: 380. Sestava Ostravy: Štěpánek – Rimmel, Mocek J., Brincko, Mocek D., Holík, Tesařík, Ovšák, Vnenk – Šebesta, Boháč, Klimek – Najdek, Janečka, Baranyk – Valušiak, Pavlačka, Bokroš – Gelačák, Holuša, Glas. Hráno 4.11.2006.

Pohled do statistik
Klubové produktivitě stejně jako pořadí střelců vévodí Pavel Šebesta. Sedm gólových přihrávek má na svém kontě Dalibor Sochorek, jenž byl na konci října poslán na měsíční hostování do Olomouce, opačným směrem putoval Robert Najdek. Nejtrestanějším hráčem Sarezy je David Mocek, pouhých pět zápasů mu stačilo k tomu, aby nasbíral 48 trestných minut. Nejlepšími statistikami mezi brankáři se může pochlubit Jakub Čech, který v současné době při zranění Igora Murína zaskakuje v extraligovém Zlíně. Vzhledem k tomu, že nejvyšší hokejová soutěž má příští týden přestávku, nelze jeho start v pondělním utkání vyloučit.

kanadské bodování: 12 (7+5) Šebesta Pavel (ú), 12 (3+9) Najdek Robert (ú), 10 (6+4) Baranyk Milan (ú), 10 (4+6) Holuša Michal (ú), 10 (3+7) Sochorek Dalibor (ú), 7 (4+3) Ovšák Milan (o), 6 (3+3) Bokroš Lukáš (ú)
střelci: 7 Šebesta Pavel (ú), 6 Baranyk Milan (ú), 4 Holuša Michal (ú)
nahrávači: 9 Najdek Robert (ú), 7 Sochorek Dalibor (ú), 6 Holuša Michal (ú)
+/- hodnocení: +3 Sochorek Dalibor (ú), +1 Holík Vladimír (o), +1 Holuša Michal (ú)
trestné minuty: 48 Mocek David (o), 39 Bokroš Lukáš (ú), 36 Baranyk Milan (ú)
brankáři – průměr obdržených branek: 1,79 Čech Jakub, 3,22 Štěpánek Jakub, 4,13 Holeš Michal
brankáři – procento úspěšnosti zásahů: 95,31 Čech Jakub, 91,24 Štěpánek Jakub, 88,66 Holeš Michal
brankáři – počet výher: 4 Štěpánek Jakub, 2 Čech Jakub, 1 Holeš Michal
brankáři – čistá konta: 0

Vzájemné zápasy
První vzájemný zápas letošní sezony se odehrál v Hradci Králové, domácí v něm zvítězili 3-1 a proti ostravskému soupeři si tak připsali už čtvrté vítězství v řadě za sebou. V loňském ročníku totiž Hradečtí podlehli Sareze jen v prvním měření sil, v dalších třech duelech se radovali Východočeši.

Hradec Králové – Ostrava 3-1 (1-0, 1-1, 1-0)
Branky: 12. Starý, 27. Domin, 42. Potůček – 29. Gelačák. Vyloučení: 7-9, navíc Gelačák (O) 10 min. Bez využití. Střely na branku: 49-25. Diváků: 1904. Sestava Hradce: Hylák – Toužimský, Mocek, Hendrich, Daňo, Burián, Lesák, Šeda M. – Fořt, Roubík, Fišer – Domin, Koudelka, Vondráček – Haluza, Šeda J., Suchý – Potůček, Volráb, Šebek – Starý. Sestava Ostravy: Štěpánek – Holík, Mocek J., Ovšák, Vnenk, Brincko, Tesařík, Buček – Klimek, Sochorek, Baranyk – Boháč, Haluša, Valušiak – Gelačák, Badžo, Bokroš – Janečka, Pavlačka, Glas. Hráno 27.9.2006.

sezona 2005/06:
Ostrava – Hradec Králové 4-1 (1-0, 2-1, 1-0)
Branky: 5. Baranyk, 23. Holuša, 26. Baranyk, 56. Sochorek – 36. Valko. Hráno 21.9.2005.
Hradec Králové – Ostrava 6-3 (3-1, 1-0, 2-2)
Branky: 11. Fišer, 19. Roubík, 20. Vondráček, 41. Roubík, 42. Hendrich, 53. Koudelka – 12. Baranyk, 44. Tesařík, 50. Koláček. Hráno 2.11.2005.
Ostrava – Hradec Králové 3-4 (1-0, 1-1, 1-3)
Branky: 18. Heřman, 39. Valko, 60. Kramný – 22. Domin, 54. Kolafa, 57. Domin, 58. Fořt. Hráno 14.12.2005.
Hradec Králové – Ostrava 2-0 (0-0, 1-0, 1-0)
Branky: 25. Vondráček, 42. Vondráček. Hráno 1.2.2006.