út 10.12.2019 | Daniel Krátký, Jan Vavřina | Foto: Philipp Hegglin

Radek Smoleňák po postupu: Jsem hrdý, že jsme to dotáhli

Skvělý úspěch v podobě vstupenky mezi čtyři nejlepší evropské celky vybojoval tým Mountfieldu ve Švýcarsku. Velkou měrou k postupové výhře 4:0 nad Zugem s Janem Kovářem v sestavě přispěl Radek Smoleňák! Hradecký kapitán si totiž připsal důležitý gól na rozdíl dvou branek a navrch přidal ještě asistenci u pojišťovací trefy Matěje Chalupy během švýcarské hry bez gólmana. Co pro něj znamená postup? A jak se těší na reprezentační přestávku? To všechno prozradil po utkání čerstvě třiatřicetiletý forvard.

V Zugu jste vybojovali postup. Jak si toho vážíte a co to pro vás znamená?
Hodně si toho vážíme jako tým. Zug mi přišel jako nejtěžší soupeř, kterého jsme zatím v Lize mistrů dostali. Hrál opravdu dobře, pro nás bylo důležité, že jsme nějak přežili začátky utkání. Jsem hrdý na kluky, že jsme to dotáhli a dokázali si, že to umíme hrát, a že když každý bude hrát na 120 % a půjdeme za tím jako tým, tak můžeme hrát s kýmkoliv.

První třetina byla z vaší strany opatrná, ve druhé jste se rozstříleli. S jakým cílem jste šli do zápasu? Zase hrát hlavně dobře z obrany?
Asi od nás byla trochu opatrná, ale to spíš oni hráli velmi dobře, stejně jako u nás. Mají fantastické začátky, nás ale podržel Mazi (Marek Mazanec). O to víc jsme chtěli hrát ve druhé třetině, ve které jsme dali góly a to nám pomohlo.

Do třetí třetiny jste šli za stavu 3:0 a měli další šance. Nebyly pokyny to spíše zavřít a hlavně dobře odbránit?
Šance jsme měli, ale bylo to všechno z dobré obrany a z toho, že jsme hráli dobře střední pásmo. Hlavně jsme je nenechali zajíždět do pásma, protože jsme neustupovali z modré čáry a z toho pramenily šance. Bylo to dobrou obranou a oni z toho dělali chyby.

Prosadil jste se šťastnou trefou. Je to přesně to, co teď potřebujete? Aby se k vám trošku přiklonilo štěstí?
Je to tak. Naše pětka ale měla dobré střídání, kdy jsme je výborně forčekovali a už nějakou šanci měli. Říkali jsme si, že musíme všechno tlačit do brány a i zpoza brány se tam musíme trošku natlačit. Takové góly ale padají. Byl to pro nás důležitý gól, nechci říct, že nás úplně uklidnil, ale určitě se hraje lépe za stavu 2:0.

„Těším se hodně, protože teď jsme hráli opravdu pořád. Bylo to trošku na palici.“

70 Radek Smoleňák (o reprezentační přestávce)

Opět skvěle zachytal Marek Mazanec. Jak se hraje, když za sebou máte takovou jistotu?
Chytá fantasticky už asi dva měsíce, jsme za něj rádi. Doufáme, že mu to vydrží. Ale nemůžeme se na něj spoléhat, že nám vychytá každý zápas. Je na nás, abychom mu pomáhali, jak do obrany, tak i dáváním více gólů, aby nebyl pod takovým tlakem.

Zápas byl ve třetí třetině dost vyhrocený. Byla na soupeři znát frustrace z výsledku?
Asi tam z jejich strany byla nějaká frustrace, protože potom opravdu začali být nervózní na puku a odskakovalo jim to. Nechci říct, že nás podcenili, to určitě ne. Ale asi nečekali, že budeme takhle kousat. Myslím si, že čekali jiný průběh, zvlášť když hráli doma.

I do Švýcarska vás přijeli podpořit fanoušci. Je tahle výhra a následný postup hlavně pro ně?
Vážíme si toho, že za námi jeli takovou dálku. Fanoušky to stojí čas, volno v práci a peníze. Jediné, čím se jim můžeme odvděčit je výhra a jsme rádi, že jsme jim udělali radost. Teď je jenom na nás, abychom pokračovali dál.

Může vám výhra nad silným Zugem pomoci i do extraligových zápasů?
Já v to doufám. Tyhle zápasy v Lize mistrů nás jen posouvají. Je to pro nás dobrá konfrontace, hráli jsme zase s TOP týmem. Musíme si z toho vzít ponaučení, ať už negativní, co jsme udělali a nebo i pozitivní a odrazit se z toho.

Teď vás čeká zasloužená reprezentační pauza. Jak se na ni těšíte?
Těším se hodně, protože teď jsme hráli opravdu pořád. Bylo to trošku na palici. Zápasy, videa, tréninky – je to občas náročné. Teď se musíme dát do kupy, zahojit nějaké bolístky a jít zpátky do práce.