Preview k zápasu
čt 19.10.2017 | Klára Petrásková

Rozjetý Hradec míří do Brna. Dotáhne se na lídry extraligové tabulky?

Nejdelší vítězná série Hradce v extraligové historii? Tu prozatím nejdelší z ledna 2015, jež čítala šest zápasů, vyrovnali Lvi v úterý. Proti Kometě mají jedinečnou možnost šňůru natáhnout na sedm výher, v cestě ale bude stát nelehký soupeř. A především neoblíbený stadion. V brněnské DRFG Areně se totiž Východočechům povedlo za poslední čtyři roky vyhrát pouze jednou, a to v rámci loňského semifinále až po samostatných nájezdech.

HC Kometa Brno – Mountfield HK, pátek od 18:00: ON-LINE

V duelu s Bílými Tygry inkasoval Hradec po více než 245 minutách a utvořil tak nový rekord v neporazitelnosti týmu v extraligové historii. Jak se hráčům hrálo? „Do utkání jsme vstoupili dobře a snažili se hrát aktivně, Liberec ale přijel se stejnou taktikou. Chodili nás forčekovat a napadat, bylo těžké je přehrávat. Dali jsme ale gól a oni se tak museli tlačit víc do útoku. To nám vyhovovalo a přidali jsme další góly,“ ohlíží se zpět Rudolf Červený.

Ten se také ujal zhodnocení první čtvrtiny soutěže, respektive prvních čtrnácti kol. „Ze začátku to nebylo ono, teď už ale můžeme být spokojení. Vyhráváme, každý plní to, co má a nepříznivá série se už otočila. Musíme na sobě ale dál pracovat a pokračovat ve stejném stylu,“ nabádá hradecký forvard.

Další klání čeká Hradecké proti Brnu. A rozhodně nepůjde o snadný souboj. „Hraje se u nich, tam je důležité přečkat první třetinu. Oni totiž na každého soupeře vlítnou a hned z toho vyplynou nějaké přesilovky. Je opravdu těžké ustát ten úvodní tlak, ale když se nám to povede, zápas bude otevřený,“ přemýšlí o hře Komety útočník Mountfieldu.

Brno nasbíralo sedm výher v řadě, v posledních dvou kolech ale svým soupeřům podlehlo. Budou mít porážky vliv na mač s Východočechy? „Mají nesmírně kvalitní tým, možná nejkvalitnější v lize. Nějaké dvě prohry je vůbec nemůžou rozhodit, navíc když budou hrát doma. Před vlastními diváky budou určitě útočit a snažit se hrát důrazný hokej. Bude to těžký zápas,“ ví Rudolf Červený.

Začátek vyšel Brnu na jedničku, patří ke špici extraligy

Kometa dostála svému jménu a do nové sezóny vlétla. V úvodních dvanácti kolech odešla poražena pouze dvakrát a po sérii sedmi vítězných duelů v řadě bylo patrné, že s obhajobou titulu to v Brně myslí vážně. Po drtivé výhře 5:0 nad Olomoucí však přišla nečekaná porážka – brněnskou sérii ukončil celek ze samého dna tabulky.

Poslední zápasy Komety
Kometa – Liberec 7:2
Plzeň – Kometa 4:5p
Kometa – Olomouc 5:0
Litvínov – Kometa 4:3sn
Třinec – Kometa 4:1

Litvínovská Verva sice v samém konci základní hrací doby ztratila tříbrankové vedení, ze samostatných nájezdů už si ale odnesla výhru 4:3. Dva dny nato Moravané zamířili do Třince, kde vstřelili pouze jeden gól a prohráli 1:4. I přes poslední dvě porážky ale Kometa s 30 body okupuje 2. příčku extraligové tabulky, pouze o skóre za první Plzní.

Ani Hradec na tom není vůbec špatně. Po nepovedeném začátku se nad východočeským klubem sice začala stahovat mračna, ty už ale stihla rozehnat říjnová spanilá jízda. Začátkem nového měsíce totiž Lvi nasedli na vítěznou vlnu, na níž se vezou už šest utkání. V této sérii navíc inkasovali jenom čtyři branky a můžeme říci, že po právu, vystoupali díky 27 bodům tabulkou až na 4. místo.

První letošní souboj ovládli Moravané

kolodatumdomácíhosté
2. ne 10.9.2017 Mountfield HK Kometa 2:4 (0:1, 1:3, 1:0)

Po loňském semifinále se spolu Hradec a Brno potkaly v samém začátku nového ročníku, v rámci druhého kola. Vítězství tehdy slavili Brněnští, kteří si zpod Bílé věže odvezli plný bodový zisk. V zářijovém duelu bylo důležité především tříbrankové vedení, které si Kometa dokázala vypracovat během úvodních dvou třetin. Náskok už nepustila a nad Východočechy vyhrála 4:2.

Brněnští hráči jsou v popředí extraligových tabulek

Mezi ostatními brněnskými hráči vyčnívají především dvě jména. Tím prvním je útočník Martin Erat, jenž s 19 body vede celé týmové kanadské bodování. Za trojicí plzeňských hráčů je navíc čtvrtý v celkovém pořadí extraligy a jeho 14 asistencí ho pasuje do role nejlepšího nahrávače soutěže. O čtyři body méně než Erat má na kontě Martin Zaťovič, jenž doposud nastřílel 6 gólů a přidal 9 nahrávek.

Výrazně nejproduktivnějším brněnským bekem je Jakub Krejčík, který zatím posbíral 11 bodů (1+10). Že je Krejčík důležitou součástí jeho týmů dokazuje také jeho vytížení – na ledě strávil už téměř 328 minut, nejvíce z celé extraligy. V obranných řadách se daří také například Martinu Dočekalovi, kterému s 12 plusovými body patří 2. místo ve srovnání se všemi hráči české nejvyšší soutěže.

Naprostou většinu zápasů, konkrétně dvanáct, strávil mezi třemi tyčemi Marek Čiliak. Slovenský gólman se v rámci statistik pohybuje kolem středu, jeho čísla ale nejsou nikterak špatná. Úspěšnost zákroků drží Čiliak na 91,33 %, průměrně za jeden zápas obdrží 2,52 branky. Záda mu kryje mladý Karel Vejmelka, jenž letos nastoupil do dvou utkání.

Statistické okénko – Kometa…

• … má druhou nejlepší přesilovku na domácí půdě, v DRFG Areně využila 32,26 % početních výhod. Oproti tomu Lvi využijí na hřištích soupeřů pouze necelých 9 % přesilovek.
  • … vstřelila druhý největší počet branek, a to 54. Hradec vsítil soupeři o 21 gólů méně.
  • strávila v oslabení druhý nejmenší čas, pouze necelých 82 minut. Nejtrestanější Zlín už strávil v početní nevýhodě téměř 128 minut.
  • … s 376 body disponuje třetím nejlepším Radegast indexem. Východočeši mají na kontě 312 bodů a v tomto ohledu jim patří 6. příčka.
  • … průměrně vstřelí každý zápas 3,86 gólu a v tomto ohledu je druhá, v závěsu za Plzní.

Připojte se k fanklubu a vyrazte do Brna

Na páteční zápas se kromě hokejistů vydají také fanoušci. Pokud se výjezdu s nimi chcete zúčastnit i vy, stačí napsat vaše jméno (případně jména osob, které také přihlašujete) na e-mailovou adresu vyjezdy@fanclubhchk2007.cz. Více informací včetně ceny výjezdu naleznete na oficiálním webu fanklubu.