Ohlasy k zápasu
so 29.9.2012 | Luděk Stránský

Šagát se uvedl gólem. Nad ničím jsem nepřemýšlel, komentoval svoji trefu

Hradečtí hokejisté se na olomouckém ledě chtěli odrazit ode dna tabulky. Přestože Královští lvi v utkání vedli, po výpadku ve druhé třetině získali tři body domácí. V duelu sedmého kola se poprvé ve žlutočerveném dresu představil útočník Martin Šagát, který navíc vstřelil výstavní branku. „Inkasovali jsme trochu smolné góly, ale měli jsme také hodně vyloučení,“ pronesl po zápase Šagát.

Královští lvi se sice v Olomouci představili jako momentálně poslední prvoligový celek, jejich výkon však tabulkovému hodnocení neodpovídal. V úvodu utkání svěřenci trenéra Hostáka zodpovědně bránili a nepouštěli Hanáky do velkých příležitostí.

„Začali jsme dobře, hráli jsme poctivě odzadu. Potom se nám z protiútoku podařilo dát gól. Ale ve druhé třetině jsme měli delší výpadek, kdy jsme inkasovali dva góly, které byly trochu smolné. Ve třetí třetině jsme se to snažili zvrátit, ale bohužel se to nepodařilo. A měli jsme také hodně vyloučení,“ hodnotil duel nový muž v sestavě Martin Šagát.

V první třetině měli Východočeši dvakrát šanci udeřit v přesilové hře pět na tři, tuto možnost ale zužitkovali až napodruhé. „Šance jsme měli i v té první, při té další přesilovce už to naštěstí padlo,“ uvedl Šagát.

Právě útočník s číslem dvaačtyřicet se postaral o první branku Královéhradeckých v zápase, a nutno dodat, že se střela do horního rohu Kašíkovy svatyně slovenskému hráči povedla náramně. „Najel jsem si na levý mantinel, dostal jsem puk krásně od beka do jízdy. Za modrou jsem viděl, že gólman stojí trochu ven z branky, tak jsem nerozmýšlel a střílel a trefil jsem to pod víko,“ popisoval svůj první gól v dresu Královských lvů.

Hradečtí hokejisté vývoj střetnutí otočili na začátku druhé třetiny ve vlastní prospěch, avšak od toho momentu byli paradoxně aktivnější domácí, kteří se dostávali do stále většího tlaku, jež korunovali dvěma brankami v krátkém sledu. „Začali více bruslit, hrát do těla a my místo toho, abychom hráli jednoduše, vyhazovali puky do středního pásma, tak jsme začali létat s nimi. Z toho plynuly fauly, a pak jsme z přesilovek dostali dva góly. A druhou branku dala Olomouc trošku se štěstím,“ shrnul průběh prostřední části Šagát.

Olomoučtí se do vedení 3:2 dostali těsně před druhou sirénou, nemohl tedy s Východočechy psychicky zacloumat gól do šatny? „Myslím si, že asi moc ne. Měli jsme celou dvacetiminutovku na to, abychom zápas otočili. Samozřejmě je nepříjemné, když dostanete gól třináct sekund před koncem třetiny, ale na to se člověk nesmí soustředit,“ věděl sedmadvacetiletý forvard.

Přestože žlutočervení v závěrečné periodě chvílemi zatlačili Kohouty do jejich obranného pásma, k vyrovnávacímu gólu to, i kvůli spolehlivým zákrokům brankáře Kašíka, nevedlo. „Gólman chytal dobře, ale to i náš. Nám asi chyběl kousek štěstí, abychom to dotlačili do brány,“ řekl Šagát.

Během klání se také stupňovaly emoce, na ledě to občas docela jiskřilo. „Fyzická hra se trochu zvětšila, ale já jsem tohoto stylu, takže mně to nevadilo,“ sdělil útočník, který se narychlo dostal na soupisku Hradce Králové.

„Bylo to poprvé, takže jsem se musel učit, kde spoluhráči bruslí, jaká je taktika. Ale myslím, že jsme si sedli dobře.“ A jak jako nově příchozí hráč hodnotí náladu v kabině? „Tak je to jiné, když je člověk první nebo poslední. Ale myslím, že kluci drží spolu a snaží se povzbudit jeden druhého,“ viděl pozitiva v hradecké šatně Šagát.

Forvard, který vloni nasbíral osmačtyřicet bodů v základní části v dresu Ústí nad Labem, měl také premiéru pod známými televizními experty Martinem Hostákem a Davidem Pospíšilem. „Myslím, že jsou jako trenéři dobří. Vidí do hry, tvoří taktiku proti soupeři. Ale ještě jsem neměl moc času je poznat.“

Šagát přišel do Hradce Králové na hostování se zpětným střídavým startem z extraligových Pardubic, kde již v této sezóně odehrál pět zápasů a na svém kontě má jednu asistenci. „Každý zápas chci hrát naplno, takže jsem se moc nedíval na to, jestli je to extraliga nebo první liga. Myslím, že extraliga je trochu přesnější a rychlejší, ale nějaké velké rozdíly tady nejsou. Možná trochu v taktice, protože když mužstvo vede v extralize, tak zbytečně nelétá po ledě,“ vyjmenoval rozdíly mezi dvěma českými nejvyššími hokejovými soutěžemi.