Preview k zápasu
so 12.1.2019 | Anna Marie Kokrhounová

Souboj celků z čela extraligy! Do Hradce zavítá silný Liberec

Po dvou náročných venkovních duelech čeká Mountfield znovu zápas před domácím publikem. Tentokrát mezi hradecké mantinely míří Tygři z Liberce. Ti jsou v poslední době při chuti a poráží jednoho soupeře za druhým. Zaslouženě se tak vyšvihli až na extraligový vrchol. Proti Hradci to však nebudou mít jednoduché. Souboj šelem totiž letos vždy dospěl až do prodloužení. Šlágr kola, o který je velký divácký zájem, startuje již v 15:30!

„V neděli očekávám šarvátky a tvrdou hru.“

36 Lukáš Vopelka (o zápase s Libercem)

K pátečnímu ubojovanému vítězství nad Litvínovem se vrací Lukáš Vopelka. „Bylo to o gól a dlouhou dobu nerozhodné. Báli jsme se o to celou dobu. V Litvínově je to vždycky specifické a jsem moc rád, že jsme přivezli tři body,“ komentuje nelehkou situaci. Už ve třetí minutě Lvi ztráceli 0:1, po 17 sekundách se však mohli radovat z vyrovnávacího gólu. Nerozhodný stav zápasu vydržel až do 53. minuty, kdy se trefoval Smoleňák. „Měli jsme z toho velkou radost, ale zároveň tu byla myšlenka, že je ještě spousta času do konce a my se nemůžeme stáhnout a začít bránit. Jsem moc rád, že jsme to vydrželi,“ sdílí svou úlevu mladý útočník.

V brance barvy Mountfieldu hájil opět Jaroslav Pavelka, který se mohl spolu se spoluhráči radovat ze čtvrtého vítězství v řadě. „Jarda poslední zápasy chytá neskutečně. Většinu zápasů jsme vyhráli díky němu, protože chytil vážně tutové šance a v pátek nás zase perfektně podržel. Takže mu patří velký dík,“ chválí výkon hradeckého brankáře. Zároveň už ale vyhlíží nedělní utkání s Libercem. „Bude to úplně jiný, ale boj to bude na sto procent, protože s Libercem je to vždycky vyhrocený. Je tam hodně šarvátek a tvrdá hra. To je přesně to, co budu očekávat i v neděli,“ prozrazuje.

Sám Lukáš Vopelka se na utkání s Libercem těší. „Vyhrocené zápasy jsou ty, které si nejvíc užívám. Když je to vyhrocený, tak to dostává ten pravý hokejový náboj. To je ta největší paráda,“ říká. Také ale ví, na co se proti takto silnému soupeři s nejproduktivnějším Markem Kvapilem připravit. „Určitě si něco řekneme k přesilovce, protože to tam hrajou přes něj. On je vlastně takový mozek přesilovky, takže na to si budeme muset dát pozor. Celé mužstvo mají výborné a my proti nim musíme hrát jako tým,“ dodává.

Liberec potvrzuje roli favorita

V letošní sezóně plní Tygři jednoznačně roli jednoho z favoritů a téměř od začátku ročníku se v tabulce nachází na vrcholku. První dva zápasy se Liberci sice nepovedly, když ani v jednom z nich nedokázal skórovat. Brzy nato se však výkon Severočechů zvedl a hlavně z domácích utkání začali brát důležité body.

Od začátku prosince se Tygrům daří skvěle. V deseti utkáních podlehli svému soupeři pouze jednou, když v Plzni padli poměrem 3:7. Od tohoto zápasu se však nezastavili a již šestkrát za sebou se radovali z vítězství. Jeden bod Severočeši ztratili v Karlových Varech, když Energetiky zdolali 3:2 až v prodloužení. Jinak ale vždy bodovali naplno a upevňovali si tak silné tabulkové postavení. V posledním zápase doma zdolali Olomouc 5:1.

Delší dobu Liberec setrvával na druhé příčce, opět se ale dostal až na úplnou špičku. Současný lídr extraligy se na vrcholu blýská se šestašedesáti body. Jeho blízcí pronásledovatelé na něj však ztrácí pouhé tři body, Oceláři navíc mají dva zápasy k dobru. V Hradci tak zajisté bude chtít upevnit svou pozici.

Severočeši spoléhají na dobrou ofenzívu

MarekKvapil
Zkušený útočník je nadále nejproduktivnějším hráčem Liberce i extraligy se 46 body (17+29).

Jednoznačnou jedničkou Libereckých je již dlouhodobě Roman Will. Ten si v letošním ročníku připsal již dvaatřicet startů a drží si procentuální úspěšnost 91,40 %. Třikrát se také mohl pyšnit čistým kontem. Svého brankářského kolegu Marka Schwarze mezi tři tyče pustil pouze šestkrát. Ten má své statistiky jen o něco horší a na zápas v průměru obdrží 2,71 branek.

Nejproduktivnějším obráncem Severočechů je Martin Ševc se šesti góly a deseti asistencemi. Nejvíce času na ledě stráví Ladislav Šmíd, který útok podpořil již patnácti body (3+12). Oba jmenovaní beci jsou však také nejtrestanějšími hráči Liberce a dohromady jsou zodpovědní za 94 trestných minut. V Radegast Indexu naopak exceluje Lukáš Derner s jednaosmdesáti body.

Z ofenzívy svými výkony vystupuje jednoznačně Marek Kvapil, který je se 46 body (17+29) nejen nelepším hráčem Liberce, ale vládne také kanadskému bodování celé extraligy. Libor Hudáček má na svém kontě o 19 bodů méně, jeho góly se však již pětkrát ukázaly jako vítězné. Radan Lenc je zase se sedmi trefami nejlepším libereckým střelcem v přesilovkách.

Již dvakrát se letos prodlužovalo

V letošní sezóně se Mountfield s Libercem střetl dvakrát a v obou případech zvítězil domácí tým až v prodloužení. Pod Bílou věží Hradec přetlačil Tygry 3:2, na severu Čech však Liberci podlehl 3:4. Dlouhodobé domácí statistiky ale také mluví pro Východočechy. Liberec na soutoku Labe a Orlice totiž zvítězil pouze třikrát, navíc si v základní části nepřipsal na ledě Lvů ani jedno tříbodové vítězství!

Statistické okénko – Liberec…

• … má na svém kontě nejvíce vstřelených gólů. Síť soupeřů Liberečtí rozvlnili již 116.
  • … se může pyšnit nejlepší přesilovou hrou extraligy. Její procentuální využití činní 24,18 %.
  • … je nejlepším týmem na vhazování. Buly vyhraje v 56,27 % případů.
  • … má druhé nejlepší oslabení. V 87,86 % případů gól neobdrží. Mountfield je v této disciplíně pouhou příčku pod Severočechy.
  • vstřelí nejvíce gólů na zápas. Průměrný počet úspěšných tref Liberce je 3,52.

Vstupenky stále v prodeji, přijďte Hradec podpořit i vy

V neděli dojde pod Bílou věží k atraktivnímu duelu třetího s prvním. Neváhejte tak a pojistěte si vaši účast koupí lístku. Vstupenky můžete zakoupit skrze on-line aplikaci nebo přímo na pokladnách ČPP Areny, které v den utkání otevírají již v 11:00. Vstupenky bude možné zakoupit i po začátku utkání.