Aktuální zprávy z klubu
pá 30.10.2009 | Michal Luňák

Trenér Jiří Mička se ohlíží za první polovinou zápasů základní části

První hokejová liga má za sebou první polovinu utkání základní části. Po patnácti kolech patří hokejistům HC VCES Hradec Králové čtvrtá příčka. Když jste na čtvrtém místě, tak by zde spokojenost být měla. Je to však jen začátek cesty soutěží a před námi je zase těch šest kol, která se nám příliš v začátku soutěže nevydařila,“ zaznělo z úst trenéra Jiřího Mičky při ohlížení se za prvoligovým startem. Již zítra čeká na tým silný soupeř. Na východ Čech přijede Chomutov, který neskrývá postupové ambice do extraligy. ,,Bude záležet na začátku utkání. Když to dobře rozehrajeme, tak s pomocí diváků rozhodně můžeme uspět,“ přeje si před zítřejším šlágrem první ligy hradecký trenér. Sobotní utkání začíná v ČEZ stadionu v tradičních 18:00.

Po patnácti kolech jste na čtvrtém místě. Panuje s umístěním spokojenost?
Když jste na čtvrtém místě, tak by zd spokojenost být měla. Je to však jen začátek cesty soutěží a před námi je zase těch šest kol, která se nám příliš v začátku soutěže nevydařila. Takže jsem sám zvědavý, zda budeme sbírat body od začátku, nebo zda budeme zase trochu tápat.
Prohráli jste pouze třikrát v základní hrací době. Byla by spokojenost asi větší, zvládnout alespoň dvakrát nájezdy. Každý bod se počítá.
To je právě to, co nám chybí k té spokojenosti. Třikrát jsme jeli nájezdy venku a jednou doma. Naše bilance je strašná. Z třinácti penalt jsme proměnili jednu jedinou. To se pak těžko na nájezdy vyhraje.
Celkově však dojem z první poloviny základní části špatný rozhodně není. Snad jen na Jihlavu by tým rád zapomněl?
My jsme před sezónou měli cíl, hlavně vyhrávat doma. Ze sedmi domácích zápasů jsme zakolísali dvakrát a zejména ta Jihlava nás straší. Zase je nutné se podívat na to, že tady Jihlava odehrála výborné utkání a potvrdila tady svou formu z letního poháru. Ten zápas nás hodně srazil a tým byl na dně. Naštěstí jsme se z toho postupně vyhrabávali a zlom nastal v tom domácím střetnutí se Šumperkem. Od té doby pravidelně bodujeme a jsme za to rádi.
Tým v začátku své série bodovaných utkání zápasy doslova vydřel. To není špatné zjištění, že tým má bojovného ducha.
Je to potěšující zjištění. My jsme věděli, že co si v začátku sezóny nevybojujeme, tak to mít nebudeme. Na začátku sezóny má každý spoustu sil a dle toho ten hokej vypadá. Teď se dostáváme do té pasáže sezóny, kdy už se začíná hrát hokej. Uvědomujeme si však, že jsme nyní v té sinusoidě nahoře a je asi jasné, že tam nebudeme věčně a že nějaké prohry nás čekají. Určitě na nás přijde nějaká krize a proto je důležité sbírat každý bodík. Hlavní je, aby tým zůstal zdravý, protože nemáme tak široký kádr.
Zmíněný cíl napravení domácí bilance se daří a důkazem je divácká návštěva se Znojmem.
Ta návštěva na domácím utkání se Znojmem nás potěšila a jsme rádi, že si fanoušek našel cestu na stadion. My jsme domácí zápasy hodně řešili. Tady na nástěnce máme dokonce vyvěšenou bilanci loňských zápasů doma. Jedenáct proher z třiadvaceti utkání to je šílená bilance. Teď máme po třetině soutěže prohry dvě, z toho jednu na nájezdy. Chceme mít těch proher co nejméně a udržet si diváky v hledišti. Teď máme Chomutov a jejich podporu zase budeme potřebovat.
V odvetách základní části čeká na váš tým řada atraktivních, ale zároveň těžkých domácích duelů.
Pro nás bylo lepší hrát tyto duely v začátku soutěže venku a také jsme toho využili. Nyní nás to čeká doma a bude to hodně těžké, ale samozřejmě chceme bodovat v každém zápase. Ven zase pojedeme k těm týmům, které se třeba i vloni pohybovali dole a ty zápasy jsou složité, jelikož ty týmy hrají o vše. Na druhou stranu je to pro všechny stejné a my se s tím popasujeme.
Liga má své dva jasné lídry. Byla dominance znát i ve vzájemných duelech?
Třeba v tom Chomutově jsme v prvním kole rozhodně nehráli špatně. Na domácích však bylo vidět, že pod Rulíkem hodně trénují a ten jejich herní projev ještě nebyl na takové výši. Zápas v Ústí jsme odehráli z naší strany strašně špatně, i když jsme prohráli jen 0:2. Když to vezmu celkově, tak fakt, že Chomutov a Ústí jsou odskočeni na prvních dvou pozicích překvapující není. Kdyby tomu tak nebylo, tak by na tom bylo něco divného.
Co říct na „zbytek“ účastníků první ligy?
Ta tabulka je strašně vyrovnaná a nikdy nevíte, kde můžete být za tři kola. Skutečně stačí dvě – tři prohry a motáte se dole, jako to nyní zažívá Chrudim. Na jednu stranu je ta vyrovnanost ligy dobrá, ale kdyby se to dole nějak utrhlo, dodalo by to většině týmů včetně nás klid.
Pojďme ke hráčům. Všech patnáct duelů odchytal Filip Luňák. Takovou pozici měl v klubu naposledy Alexandr Hylák.
Filip už v loňské sezóně předváděl, že je velice kvalitním brankářem. Vyšla mu i příprava v předzávodním období a šel do branky v Chomutově. V tom samém začátku sezóny tam měl pár výkyvů, sám to věděl, ale dostal naší důvěru i nadále. Pak se chytnul a chytá parádně. Všichni si přejeme, aby mu tato forma vydržela co nejdéle a aby se mu hlavně vyhýbala zranění.
Oproti startu ligy váš kádr posílila trojice Budínský, Křetínský a Rapáč. Co říct na jejich adresu?
Víťa Budínský k nám přišel na týdenní zkoušku a v tréninku nevypadal vůbec špatně a dostal se do sestavy. Pak po dvou třetinách se Šumperkem dostal šanci ve druhé lajně a tu chytl za pačesy. Oni nám s Martinem Koudelkou ten zápas prakticky otočili a od té doby v té pětce zůstal. Předvádí kvalitní výkony, dává branky, sbírá asistence a je pro nás velice platným hráčem. Aleš Křetínský je velice zkušeným hráčem. Já ho znal osobně před naším příchodem a splnil má očekávání. Vnesl do naší obrany klid a pohodu. Navíc je Aleš špičkový kluk do kabiny. Ríša Rapáč tady je nějakých deset dní a teprve se tak nějak seznamujeme. Jeho výkony jsou v takovém nějakém průměru a uvidíme v dalších zápasech jak na tom bude.
Obranné řady jsou zdá se ustálené, ale v útoku stále hledáte optimální složení. Zejména pravé křidlo první formace se zdá být slušný rébus.
Pravda je ta, že druhá formace je nejvíce pohromadě, třetí by se taky neměla již moc měnit, i když je možné, že třeba přijde změna po první třetině v sobotu (směje se). Ona se ta řada moc neprosazuje gólově, ale šance mají a tlak si vytvářejí. Čtvrtá řada je vždy složena z mladíků a dostáváme se k první lajně. Točíme tam ty pravasa a čekáme, kdo se tam chytne a dát tam pár gólů. Potřebujeme to nějak ustálit a dostat tu řadu do pohody, aby nám fungovala tak, jako v minulých sezónách.
Pohledem z tribuny se zdá, že pravé křídlo v první řadě odehraje výbornou první třetinu, ale nikdy nevíte, jak zahraje třetinu druhou. Já nechci říct, že není jednoduché hrát s Jardou Roubíkem, ale on je prostě specifický hráč. Jarda má hodně rád puk atd…už se nám tam vystřídalo asi pět hráčů a nikdo se tam vyloženě nečapnul. Máme v hlavě i možné posunutí někoho z té třetí formace, ale tu zatím nechceme bourat, protože hrajou slušně.
Vy jako nový hlavní trenér jste do týmu přinesl o nezvyklý prvek let minulých a to častou rotaci sestavy v průběhu utkání.
Tady byl hráč zvyklý, že na jednom místě v sestavě odehrál devadesát procent celé soutěže. Teď všichni vědí, že nikdo nemá místo jisté a to platí i pro zkušené hráče. Ono to ale vše vychází i z ekonomiky, protože peněz není nikdy dost. Zkušení hráči vědí, že když nebudou „fungovat“ tak jak mají, tak se na jejich post sežene jiný hráč, který tam „fungovat“ bude. Tímto se vytváří tlak na hráče a to si myslím, že je jen ku prospěchu věci.
Jste prvním rokem hlavním trenérem. Pocity po patnácti kolech?
Jsme na čtvrtém místě a tak jsou pocity dobré, ale pro mě se nic zásadního nezměnilo. Já se koukám spíše do budoucna a na to, co na tým čeká. Zítra přijede silný Chomutov, pak jedeme do Jihlavy a v sobotu máme doma Havlíčkův Brod. Je reprezentační přestávka a tak si sebou určitě přiveze půlku Slavie. Pak jedeme do Kadaně, kde se nám roky nedaří. Takže se nějak moc radovat a ohlížet nechci, jsem raději obezřetný. Z těch čtyř kol které jsem jmenoval, bych chtěl získat šest bodů, to by nás nakoplo do zbytku základní části.
Zítra váš tým čeká již zmíněný Chomutov. Asi jste přivítali, že vyhrál v Třebíči.
Nechci říct, že jsme si přímo oddechli, ale určitě je lepší, že vyhráli v Třebíči, než aby k nám jeli s bilancí tří proher v řadě. Nic to však nemění na tom, že kluky čeká těžký zápas. Zase na druhou stranu se na něj snadněji nahecují. Bude záležet na začátku utkání, když to utkání dobře rozehrajeme, tak můžeme uspět. Již jsme silný Chomutov doma několikrát porazili a porveme se o to i tentokrát. Budeme rádi za každý získaný bod.
Chomutov táhne jejich první formace. Budete jí nějak zvlášť věnovat pozornost?
Nebudeme. Oni mají čtyři vyrovnané řady a byla by chyba zaměřovat se na někoho speciálně. Musíme hrát poctivý hokej. Budeme hrát od začátku na čtyři formace a dále uvidíme dle vývoje utkání. Jak jsem již říkal, hlavní bude utkání dobře rozehrát. Pak to bude s pomocí našich fanoušků hratelnější.