Preview k zápasu
pá 27.12.2013 | Jan Vavřina

Třetí derby je tady! Celý Hradec vyráží v sobotu do Pardubic

Jak dlouho se na velká východočeská derby čekalo, tak si je teď hradečtí fanoušci užívají plnými doušky. Ve vánočním období před nimi stojí už třetí letošní duel Hradec versus Pardubice! Prestižní bitva se stěhuje zpátky na jih, kde bude Mountfield toužit po prolomení dosavadní úspěšnosti domácích celků ve vzájemných zápasech. Podaří se mu potvrdit roli nejlepšího venkovního týmu extraligy? Vyprodané utkání startuje v sobotních 17 hodin!

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – Mountfield HK, sobota od 17:00: ON-LINE

Hradecké hokejisty a fanoušky čeká v tomto kalendářním roce třetí, a zároveň poslední svátek východočeského hokeje. Mountfield HK jede do dvacet kilometrů vzdálených Pardubic, kde bude chtít uspět. „Moc se těšíme, bude hodně fanoušků, zase skvělá atmosféra. Už předchozí dvě derby byla super a já doufám, že zase nějaký ten bod z Pardubic přivezeme,“ říká kapitán Hradeckých Jiří Šimánek. Hráči už mají zkušenosti z předchozích dvou vzájemných zápasů. „Už víme, do čeho jdeme. Atmosféra bude výborná, naši diváci nás poženou dopředu a doufám, že vyhrajeme,“ dodává nejproduktivnější hráč Hradce Králové.

Trenéři Pardubic se letos museli smířit již s několika odchody svých hráčů, naposledy opustil klub reprezentační útočník a první pardubický centr Robert Kousal, který zamířil do KHL. „Naskočí za něho zase někdo jiný, my se musíme soustředit na celý tým, i když tahle lajna hrála výborně i na nároďáku. Snad jim bude chybět,“ doufá třetí nejlepší střelec ligy. „Na druhou stranu jeden hráč nedělá celý tým a určitě to nějak přeskupí,“ dodává pětatřicetiletý forvard.

Ačkoliv Mountfield ve druhém derby zvítězil a bral dva body, s výkonem ani po čase jeho hráči spokojeni nejsou, což potvrzuje právě hradecký kapitán. „Budou hrát jako tehdy – vlítnou na nás. My jsme naposledy dvě třetiny nevěděli, co máme hrát,“ vrací se k druhému zápasu proti Pardubicím hráč, který nedávno oblékal reprezentační dres. „Neměli jsme žádný pohyb, to utkání bylo špatné, se štěstím jsme to dotáhli do prodloužení. Vždycky je to o pohybu. Byli jsme všude pozdě, neměli jsme nastřelované puky. Obrana je pak přetížená, jsou z toho fauly, a to se potom těžko brání. Určitě budeme chtít hrát jinak, než jsme hráli doma,“ dodává závěrem k následujícímu zápasu oblíbenec hradeckého publika.

Derby ještě plnohodnotného vítěze nemělo!

V předchozích dvou derby viděly vyprodané stadiony prodloužení, v Hradci Králové dokonce nájezdy. Hrálo se především ze zajištěných obran, ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu. Hradec pokaždé vedl, ale nikdy nedokázal svůj náskok udržet, přičemž nakonec byl vždy šťastnějším týmem domácí celek.

V Pardubicích rozhodl o vítězství v prodloužení Benák, který se trefil v přesilové hře. I předchozí dvě branky padly v početní výhodě červenobílých. V Hradci naopak nebyla využita ani jedna přesilovka, utkání dospělo po vyrovnání Radila z 51. minuty do prodloužení, poté přišly na řadu samostatné nájezdy. V nich se jako jediný trefil expardubický Jaroslav Kudrna a zajistil historicky první vítězství Hradce Králové v souboji s jeho rivalem.

Za povšimnutí stojí, že tým, který odešel z bitvy poražen, vždy svého soupeře přestřílel. Hradec byl vylučovanějším týmem, v každém zápase obdržel 8 trestů, zatímco Pardubice 5. Sobotní soupeř hradeckého Mountfieldu již nemůže počítat se službami Josefa Marhy, který přestoupil právě do východočeské metropole. Byl to tento zkušený útočník, který v prvním derby připravil svými asistencemi dvě branky Pardubic. Povede se mu něco podobného i tentokrát, nebo si rovnou připíše premiérovou trefu v hradeckém dresu?

7. kolo: HC ČSOB Pojišťovna Pardubice – Mountfield HK 3:2 pp (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0)
Branky a nahrávky: 9. Sýkora (Píša, Marha), 34. Somík (Kočí, Marha), 63. Benák (Sýkora, Somík) – 3. Rousek (Švihálek, Knotek), 31. Langhammer (Mikuš, Ptáček). Rozhodčí: Čech, Kalivoda – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:8. Využití: 3:1. Střely na branku: 32:39. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2p. Nejlepší hráči zápasu: Václav Kočí – Jakub Langhammer. Diváci: 10194 (vyprodáno).

19. kolo: Mountfield HK – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 2:1 sn (1:0, 0:0, 0:1 – 0:0)
Branky a nahrávky: 11. Podlešák (Knotek), rozh. náj. Kudrna – 51. Radil (Gregorc, Kousal). Rozhodčí: Šír, Turčan – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:5. Bez využití. Střely na branku: 23:34. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1n. Nejlepší hráči zápasu: Lukáš Radil – Martin Podlešák. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Vítkovice – Pardubice 1:4

Výkony Pardubic se střídají jako den s nocí, a tak je tento celek na sedmém místě tabulky Tipsport extraligy se ziskem 49 bodů a na Hradec ztrácí 14 bodů. Doma posbírali pojišťováci 30 bodů, venku 19. To Hradec je stále nejlepším venkovním týmem. Na ledě svých soupeřů nebodoval pouze třikrát ze sedmnácti pokusů.

Doma ale začínají Pardubice podávat stabilnější výkony. Vždyť za posledních sedm zápasů zde nebodovaly jen jednou, a to s letos suverénní Spartou. Naposledy doma prohrály se Zlínem po samostatných nájezdech. Své poslední utkání sehrál tým s koněm ve znaku ve Vítkovicích, odkud si z předvánoční předehrávky přivezl tři body za výhru 4:1.

Pardubice táhnou mladí koně

Nejproduktivnějším hráčem Pardubic a zároveň desátým v extralize je Tomáš Nosek, který má zkušenosti i z hradeckého dresu. Letos ve 32 zápasech 13 branek vsítil a 16 připravil. Následuje ho s 23 body jeho spoluhráč z útoku Lukáš Radil a také Tomáš Zohorna. Pardubice se již nemohou opřít o svého prvního centra Roberta Kousala, který nedávno přestoupil do týmu KHL Viťaz Podolsk, a do sobotního střetnutí tak už nezasáhne.

V obraně je velmi produktivní Václav Benák, který vévodí produktivitě obránců celé extraligy. Na kontě má slušných 20 bodů a je pátým nejproduktivnějším hráčem týmu. Druhý bek v pořadí Marek Ďaloga má téměř polovinu bodů.

V obou předchozích derby stál v brance zkušený harcovník Dušan Salfický, který je s úspěšností zákroků 93,17 % čtvrtým nejlepším brankářem extraligy. Parťák Salfického ze začátku sezóny Martin Růžička byl poslán do Chomutova, a tak místo něho angažovalo vedení klubu slovenského brankáře Júlia Hudáčka, který nastupuje v posledních zápasech častěji než bývalý český reprezentant. Uvidíme, koho pošle do branky proti Hradci Zdeněk Venera tentokrát.

Statistické okénko – Pardubice...

• ... mají třetí nejlepší útok, vstřelily 92 branek.
  • ... mají průměrně na jedno utkání vyrovnaný počet střel se svými soupeři – 30:30.
  • ... hrály nejvíce přesilovek – 162, ale jejich využití mají druhé nejnižší – 13,58 %.
  • ... rozdaly druhý nejnižší počet hitů – 409, zároveň jsou druhým nejtrestanějším týmem – 511 trestných minut.
  • ... jsou doma nejtrestanějším týmem – 236 trestných minut, zároveň doma nejhůře brání oslabení – 80 % ubráněných.