Preview k zápasu
po 29.12.2014 | Lukáš Štěrovský

Zlomí s Plzní Hradečtí v posledním letošním utkání prokletí venkovních zápasů?

Prolomení nepříznivé bilance ze hřišť soupeřů určitě nebude předsevzetím, které by hokejisté Mountfieldu HK odsouvali až na dobu po Novém roce. A to i proto, že Plzeňští okupují pátou příčku jen s minimálním, konkrétně jednobodovým náskokem před Východočechy. Jedno je tedy jisté – v Plzni, posledním zápase roku 2014, půjde o přímý boj o pozici v tabulce!

HC Škoda Plzeň – Mountfield HK, úterý od 17:30: ON-LINE, VIDEO

Ten zajišťuje i výsledek z kola minulého, v němž Hradečtí porazili doma Litvínov 2:1. „Byl to velice důležitý zápas, protože právě máme o něco horší období. Jsem rád, že jsme Litvínov porazili, protože tři body jsou tři body, a těch si nesmírně vážíme,“ hodnotí důležitost utkání Ondřej Kopta.

Ve městě piva půjde nejen o tři body – Hradec již devětkrát v řadě prohrál na hřišti soupeře. „Plzeň je určitě ideální tým na zlomení venkovních neúspěchů, protože jsme ji letos dvakrát porazili. Nemyslím si, že bude tak silná, určitě tam pojedeme pro tři body,“ říká devatenáctiletý útočník.

Člen čtvrté formace loni nastupoval v barvách plzeňské juniorky, takže tamní mužstvo dobře zná. „Myslím si, že kvalita našeho týmu je mnohem lepší, než má Plzeň. Té to hraje v podstatě jedna lajna, podle mého jsme prostě lepší,“ uzavírá Ondřej Kopta.

Plzni skončila vítězná série

Poslední zápasy Plzně
Plzeň – Litvínov 6:5p.
Slavia – Plzeň 1:2
Plzeň – Karlovy Vary 4:3p.
Plzeň – Mladá Boleslav 6:1
Třinec – Plzeň 4:1

Jeho slova i částečně potvrzuje pohled do interních statistik. Tým trenéra Michala Straky sice vyhrál pětkrát v řadě, naposledy ale padl proti třineckým Ocelářům, lídrům extraligy.

I tak indiáni drží slušné páté místo v tabulce, byť s náskokem jediného bodu před Pardubicemi (které mají ale zápas k dobru) a právě hradeckým celkem.

Na Škodovku Hradec letos umí

K prolomení neúspěchů z venkovních hřišť by si opravdu Východočeši snad nemohli přát nikoho lepšího než Plzeň, kterou letos v obou zápasech porazili, byť nikterak velkým rozdílem. První klání na západě Čech bylo hodně ubojované. Po většinu času vyrovnanou bitvu rozhodl až pět minut před koncem zápasu střelou od modré čáry Jiří Vašíček, Hradec tak bral tři body za výhru 2:1.

Do druhého mače vstoupili lépe Plzeňští, jenže Hradec dokázal zásluhou Šimánka v poslední sekundě první části srovnat. A jak se ukázalo, jednalo se o branku klíčovou, protože Plzeň se už na vyrovnání nezmohla. Hradec vyhrál 4:2, celková gólová bilance hovoří 6:3 v jeho prospěch. Půlka z těchto šesti branek přitom padla v přesilové hře, a to má Plzeň dlouhodobě velmi dobrá čísla ze hry v početní nevýhodě.

7. kolo: HC Škoda Plzeň – Mountfield HK 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 30. Lev (Pletka, Kadlec) – 19. Mertl (Kudrna, Frühauf), 55. Vašíček (Skokan). Rozhodčí: Hodek, Horák – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 9:9, navíc Valcourt – Dvořák oba 10 min. OT. Využití: 1:1. Střely na branku: 31:25. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Nejlepší hráči: Jakub Lev – Tomáš Slovák.

20. kolo: Mountfield HK – HC Škoda Plzeň 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 20. Šimánek (Kudrna, Frühauf), 25. Mertl (Frühauf, Kudrna), 36. Mertl (Šimánek, Slovák), 45. Šimánek (Mertl, Slovák) – 17. Johnson (Pletka, Kratěna), 39. Kratěna (Johnson, Jeřábek). Rozhodčí: Turčan, Souček – Lučan, Kis. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. Střely na branku: 24:33. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2. Nejlepší hráči: Jiří Šimánek – Nicholas Johnson.

Ryana Hollwega na ledě nehledejte

Nejlepším útočníkem Plzně je se solidními 25 body za 14 gólů a 11 asistencí Ján Sýkora. Daleko za ním se pak nachází Nicholas Johnson se 17 kanadskými body.

Kdo naopak další údaje do statistik nepřidá, to bude americký bouřlivák Ryan Hollweg. Tomu totiž za faul na mladoboleslavského Davida Vrbatu běží další disciplinární trest, který vyprší až 11. ledna.

Johnsona jakožto druhého nejproduktivnějšího útočníka dokonce překonává i, z hlediska bodů, lídr z řad obranných, Vojtěch Mozík. Ten nasbíral za 32 zápasů 18 bodů (7+11).

Opravdu parádní výkony pak předvádí jednička v brance Západočechů Matěj Machovský. Ten dokonce ve statistikách, zohledňujících průměr, zásahy a počet vítězství mezi gólmany v celé extralize drží shodně 4. příčku.

Vycestujte s fanklubem na poslední výjezd roku 2014

I do Plzně můžete zavítat a na vlastní oči spatřit naše borce v jiném než domácím prostředí. Učinit tak můžete díky klasickému autobusovému výjezdu, který pořádá oficiální fanklub hradeckého hokeje. Pro více informací klikněte zde.

Statistické okénko – Plzeň…

  • … po Mountfieldu inkasovala druhý nejmenší počet branek v oslabení – 21.
  • … dobře brání při hře v početní nevýhodě. Ubránila celkem 88,77 % oslabení, což je druhé nejlepší číslo v extralize.
  • … je třetí nejlepší v počtu vstřelených branek v oslabení – těch dala již 7.
  • … rozdala třetí největší počet hitů – 515.
  • … v týmovém Radegast indexu okupuje druhou příčku, a to s 1226 body. Například Hradec je 7. (1063 bodů).
Sestavy z minulého utkání
Polívka – Jeřábek, Kadlec, Pulpán, Mozík, Moravčík, Kubka, Boháč – Schleiss, Bližňák, Kratěna – Johnson, Lev, J. Sýkora – Pletka, Simon, Indrák – Beran, T. Sýkora, Balej. Trenér: Michal Straka.
Kantor – Dietz, Vydarený, Jank, Mikuš, Pláněk, Vašíček – Knotek, Mertl, Šimánek – Dej, Kukumberg, Pospíšil – Skokan, Tvrdík, Červený – Vantuch, Kopta, Valcourt. Trenér: Peter Draisaitl.