Zápasy
ne 15.9.2013 | Martin Voltr

Takhle se doma vítá extraliga! Hradec po skvělém obratu porazil Oceláře 3:2

Velký dárek pro pět tisícovek natěšených fanoušků si v domácí premiéře připravili hradečtí hokejisté! V souboji dvou týmů bez bodu hostili ambiciózní Třinec, který si i přes východočeskou převahu vypracoval vedení 2:0. Hradečtí pak ale třemi brankami zařídili famózní obrat, který mohl znamenat jediné – sladké vítězství a první tři extraligové body po dvaceti letech!

Natěšené publikum se dočkalo hradeckého náporu

Jako by chtěli Hradečtí odčinit úvodní porážku na Spartě, už od začátku předváděli zaplněnému stadionu hodně aktivní hru. Po faulu na Martina Růžičku sice hráli první přesilovku hosté, ale až domácí jim ve své výhodě museli ukázat, jak se dostat alespoň do nějaké šance. Lukáš Květoň byl však Hrubcovi moc blízko, aby mohl z dorážky slavit úspěch.

Pravý tlak Východočechů měl teprve přijít. Postupem času si v útočném pásmu dovolovali čím dál víc a v krátkém období si vypracovali hned trojici šancí z pozice mezi kruhy. První příležitost patřila Tomáši Rouskovi, jehož střelu Hrubec skvěle vykopl pravým betonem, Mertlův kotouč na poslední chvíli zblokoval obránce a Langhammer pak znovu nepropálil mladého brankáře.

Oceláři se do seznamu nadějných příležitostí začali zapisovat až později. V podání Jiřího Polanského to mohlo hned způsobit změnu skóre, jenže v souboji třiadvacítek zastavil jeho zakončení za již bezmocného Kantora René Vydarený. Závěr třetiny ale už patřil zase Mountfieldu – za stav 0:0, který po dvaceti minutách platil, tak byl rozhodně šťastnější Třinec.

Branky na sebe už déle čekat nenechaly

Trochu rozháraná partie z první třetiny se po přestávce zklidnila. To ale jen do té doby, než mírně aktivnější Oceláři poprvé promluvili do skóre zápasu! Brzy po útočném buly nahodil Martin Růžička puk z rohu pásma do ohně, kde se nejrychleji zorientoval Radek Bonk a z otočky překonal přesouvajícího se Kantora – 0:1.

Hradec Králové v tu dobu sice nebyl horším celkem, přesto zanedlouho přišlo pro jeho fanoušky druhé zklamání. Přesně 27 sekund totiž stačilo hostům, aby využili přesilovou hru. Tvrdá rána Vladimíra Rotha od modré čáry se odrazila od zadního mantinelu přímo na hokejku Martina Adamského. Ten už neměl s dorážkou těžkou práci – 0:2.

Ještě jednu dobrou šanci měli Slezané, ale mazácký průnik Jana Peterka se štěstím vytěsnil Pavel Kantor mimo. A tak přišel trest! Početní výhoda pět na čtyři šla tentokrát na hradeckou stranu a velký nápor se hosté pokusili přerušit vyhozením přes všechny čáry. To ale rukavicí ze vzduchu stáhl René Vydarený a ani chvilku neváhal s dělovkou, kterou Jiří Šimánek tečoval přesně do Hrubcova růžku – 1:2!

Mountfield byl jako politý živou vodou a zase mu naplno patřila ledová plocha, i když další gólové příležitosti nepřicházely. Ve 38. minutě tak mohl nůž do zad domácím vrazit Václav Varaďa. Ten dostal nikým nehlídán přihrávku za posledního hradeckého beka, jenže Kantorovi stačil neutrální postoj, aby jeho nepřesnou střelu z první vyrazil.

83 sekund stačilo, aby Hradec premiéru nadepsal vítězně

Stejně jako předchozí část, i tu třetí zahájili velmi dobře Oceláři. Štiplavý pokus Gorškova ale vytáhl z horního koutu branky Pavel Kantor a s dalšími šancemi hostů šel výkon domácího gólmana víc a víc nahoru. Třinec byl v touze zvýraznit svůj náskok jasně nebezpečnějším týmem. Další gólovku měl na hokejce Martin Adamský, jehož ale znovu zastavila Kantorova lapačka.

Většina z 5173 diváků ale chtěla vidět něco jiného než porážku hradeckého celku. Domácí hokejisté dostali příležitost vyslyšet jejich přání po faulu Daniela Rákose, a přesně tak učinili! Jakub Langhammer nahodil od modré čáry a od kalhot Michala Tvrdíka se kotouč odrazil za záda bezmocného Šimona Hrubce. Náskok Ocelářů se tak definitivně stal minulostí – 2:2!

Na ledě i v hledišti se strhla ohromná vlna. Vlna, která dovedla Mountfield k dokonalému obratu! Další útok třetí formace zakončoval Tvrdík a co se nepodařio jemu, dokonal z dorážky Jakub Langhammer – 3:2!

Jenže jedenáct minut před koncem bylo jasné, že tohle nemůže být ze zápasu všechno. Třinečtí tak zase zapli svá útočná kormidla a v 54. minutě se ocitli centimetry od vyrovnání. Václav Varaďa už po své schované střele zvedal ruce nad hlavu, ale kotouč se od tyčky odrazil mimo.

Oceláři vytvořili kolem Kantorova brankoviště ještě několik závarů. Ani jeden z nich ale nevedl k úspěšnému cíli, stejně tak jako závěrečná minutová hra bez brankáře. Pro zaplněný stadion, který byl už od začátku šestým hráčem domácího týmu, tak po závěrečném hvizdu přišla poslední a největší exploze radosti. Extraligo, vítej v Hradci!

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Rudolf Červený 0 0 0 0 0
Rastislav Dej 0 0 0 0 2
Peter Frühauf 0 0 0 -1 0
Tomáš Harant 0 0 0 0 0
Tomáš Knotek 0 0 0 0 0
Lukáš Květoň 0 0 0 0 2
Jakub Langhammer 1 1 2 1 0
Tomáš Mertl 0 0 0 0 0
Peter Mikuš 0 1 1 0 0
Martin Pláněk 0 0 0 0 0
Karel Plášil 0 0 0 0 0
Martin Podlešák 0 0 0 0 2
František Ptáček 0 0 0 1 0
Tomáš Rousek 0 0 0 -1 0
Jakub Suja 0 0 0 0 2
Jiří Šimánek 1 0 1 0 0
Michal Švihálek 0 0 0 -1 0
Michal Tvrdík 1 1 2 1 0
René Vydarený 0 1 1 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Pavel Kantor 60 31 2 29 93,55 0 0

Ohlasy k utkání

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Z první třetiny, kdy jsme Třinec naprosto přehrávali, jsme měli vytěžit o dost více. Nejvíce mě však těší dvě věci: Zaprvé, dokázali jsme obrátit zápas a ani za nepříznivého stavu nepřišlo z naší strany žádné polevení. Zadruhé, přišlo hodně lidí a pomohli nám svým fanděním k vítězství. Doufám, že si cestu na zimák najdou i v příštím zápase a vytvoří podobnou kulisu.

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec):
Měli jsme velmi špatný vstup do utkání a mohli jsme být rádi, že nás podržel brankář. Hradec nás dostal pod tlak a v útoku hrál velice dobře. Od druhé třetiny jsme změnili herní styl, začali jsme více napadat, a díky tomu se dostali do hry. Šli jsme do dvoubrankového vedení, ale během dvou minut ve třetí třetině jsme všechno ztratili. Především u rozhodujícího gólu naši hráči nepokryli dorážku, a ta rozhodla o osudu celého utkání. Hradec vyhrál zaslouženě, byl důraznější a já mu blahopřeji k vítězství.

Fotogalerie