Ohlasy k zápasu
po 16.9.2013 | Martin Voltr

Vychytal triumf v mlžném oparu. Člověk hledal puk až za letu, zoufá si Pavel Kantor

Týmový boj a odhodlání i za nepříznivého stavu s podporou napěchovaných tribun. Právě to dovedlo Mountfield HK k vítězství, které bude v historii navždy zapsáno tučným písmem. Těžko by se ale rodilo bez výkonu, jenž převedl Pavel Kantor – mladík v hradecké bráně musel hlavně ve třetí třetině čelit řadě šancí zkušených útočných řad Třince. Oddechnout si mohl až po závěrečném hvizdu.

Hradečtí hokejisté dobře věděli, o co se hraje. V přípravě své fanoušky doma ani jedním vítězstvím nepotěšili a z prvního kola na Spartě si odvezli pět branek. „Všichni víme, že začátky jsou těžké a když se prohraje, těžko se to dohání. Je jenom dobře, že jsme si vítězství nenechali až na nějaký třetí nebo čtvrtý zápas,“ ví Pavel Kantor.

„Je důležité, že jsme si to doma uhráli za tři body hned poprvé. Navíc s Třincem, který je poměrně silný,“ uvědomuje si hradecký brankář kvality soupeře. Oceláři jsou mistrem extraligy z roku 2011, loni bojovali v semifinále. „Letos sice zatím nemají ani bod, ale myslím, že bude hrát znovu vysoko. Proto jsou pro nás tři body zlaté.“

Mountfield hrál doma nesrovnatelně lepší partii, než tomu bylo v pátek na pražském ledě. Když se nechal zatlačit, dokázal sám odpovědět. Nesložil zbraně, když soupeř vedl o dvě branky! „Jakmile jsme dostali gól na 0:2, bylo mi asi nejhůř. Říkal jsem si... ne, že je po zápase, ale že to bude těžké. Nedařilo se nám vstřelit branku, i když jsme na to šance měli. Klukům jsem ale věřil, že něco dají,“ popisuje Kantor pocity z brankářského půlkruhu.

A oni opravdu „něco“ dali. Hodně důležitý byl rychlý kontaktní gól, který v přesilovce zařídil tečí Jiří Šimánek. Východočeši tak do žádné beznaděje neupadli. „Po druhé třetině jsme si řekli, že musíme chodit víc do brány a domlátit to tam třeba i s gólmanem. Kluci pak zahráli třetí třetinu supr a když vedli, ubránili jsme to,“ těší dvaadvacetiletého strážce svatyně.

Dvě třetiny měl Pavel Kantor za zády kotel hradeckých fanoušků, nicméně v bouřlivé atmosféře byl po celý zápas. Více než pět tisícovek úžasných fanoušků dalo jasně najevo, že v Hradci bude extraliga doma! „Atmosféra byla super, klobouk dolů před lidmi, co předvedli. Ani jsem to nečekal! Pokud to takhle půjde dál, bude to paráda. Jak se říká, publikum pro nás bylo šestým hráčem na ledě,“ děkuje Pavel Kantor příznivcům.

Teď se ale bez nich bude muset skoro dva týdny obejít. Ve svém jízdním řádu má Hradec zapsané hned tři venkovní zastávky v řadě! V pěti dnech zamíří na stadiony Karlových Varů, Slavie a Kladna. A bude chtít urvat tolik bodů, kolik jen bude možné.

„Nedělal bych v tom nějaký velký rozdíl, jestli hrajeme doma, nebo venku. Doma nás na jednu stranu ženou lidi, ale venku zase nejsme pod tlakem,“ zamýšlí se Pavel Kantor nad náročným itinerářem. „Když budeme předvádět to, co máme, můžeme hrát s každým a přivést body odkudkoli,“ dodává odhodlaně.

Pro mladíka, jenž loni v Českých Budějovicích odchytal jako náhradník Jakuba Kováře půlku sezóny, byl ale celý zápas v jednom ohledu hodně nepříjemný. Na ledové ploše se totiž usadila mlha, že by se dala krájet. „Pro gólmany to je opravdu strašné. Kdyby hráči trochu zapřemýšleli a třeba ve druhé třetině, kdy to bylo asi nejhorší, začali střílet ze středního pásma, normálně by padaly góly. Chvíli nebylo vidět vůbec nic, člověk hledal puk až za letu. Tak snad s tím půjde něco udělat,“ věří Pavel Kantor před dalšími extraligovými bitvami.