st 14.11.2012 | Filip Červinka, Sanny Muharem

Skvělý výkon! Díky závěrečné třetině slaví Hradec výhru nad Boleslaví

Hradec nebyl před utkáním v jednoduché pozici. V poslední době zažíval výsledkový útlum a na jeho led přijel lídr soutěže. Královští lvi se ale ničeho nezalekli a nyní slaví! Poctivou defenzívou dokázali eliminovat tlak Mladé Boleslavi a v první části se ujali vedení. O to však přišli ve druhé periodě, kdy se Středočeši probudili. Závěrečná dvacetiminutovka patřila jen a jen Východočechům. Třemi brankami dokázali zcela otočit vývoj a na svém stadionu vyválčili tři body. Poprvé v sezóně se před domácím publikem představil i brankář Filip Luňák, který předvedl výborný výkon.

Boleslav prospala první třetinu

Ze začátku se soupeři spíše oťukávali, k vidění bylo mnoho nevýrazných střel z dálky, se kterými gólmani obou týmu neměli žádné problémy. První větší šance patřila Haluzovi, který střílel z bezprostřední blízkosti, a brankář Will jen se štěstím vyrazil. Účet utkání otevřel domácí obránce David Roupec, jehož nahození od modré proplachtilo hradbou těl stojících před brankou Willa – 1:0. Na boleslavských hráčích to bezprostředně po zásahu žádnou újmu nezanechalo a snažili se projít přes pevnou hráz Hradeckých ve středním pásmu.

Boleslav postupem času kladla známky určité malátnosti a diváci měli možnost vidět útočit hlavně domácí komando. V polovině třetiny dokázal využít marast Mladé Boleslavi Jan Berger, ale střelou na lapačku neuspěl. Další úniky hradeckých forvardů byly zastavovány těsnými ofsajdy. Do samostatného úniku se pak nebezpečně dostal exhradecký Martin Koudelka, který svou kličkou do bekhendu Luňáka nepřekonal.

Hosté byli zvýšenou aktivitou odměněni dvěma góly

Hosté však po přestávce vlétli na domácí Hradec jako smyslů zbavení a brzké vyrovnání padlo z hole aktivního Davida Vrbaty, kdy kotouč skončil v brance po přesně umístěné střele z otočky přímo mezi betony Luňáka – 1:1. Zvýšenou aktivitu hokejistů Boleslavi se Hradci podařilo vyrovnat a po jeho přesilové hře přišlo uklidnění tempa zápasu. Zlepšeným výkonem se také prezentoval v první třetině neviditelný Radim Vrbata, ale jeho klička do prázdné branky byla zmařena faulem domácích. V následné přesilovce, ale i po ní, bylo před brankou Luňáka pekelně dusno. Žádná branka z toho nevzešla.

Role obou týmu se ve druhé části prohodily. Aktivnější byli tentokrát hráči Bruslařského klubu. Krásnou akcí na jeden dotek se prezentoval trojlístek Nouza, Bohunický, Vrbata a byl to právě posledně jmenovaný Radim Vrbata, který dostal Mladou Boleslav do vedení. Pálil do naprosto odkryté klece a neměl tedy moc velkou práci – 1:2.

Na ledě se začalo přiostřovat a k vidění bylo několik tvrdých osobních soubojů. Zápas dostal větší náboj a hrál se pohledný hokej. Ani v závěru třetiny si dobře chytající Luňák na nečinnost nemusel stěžovat a do kabin odcházel s lepší náladou tým Mladé Boleslavi.

Kanonáda domácích znamenala obrat

Královští lvi ale ve třetí třetině napravili pokažený úvod z předešlé části a svými drápy se doslova zaryli do svého soupeře! Roman Will v brance si počínal poněkud nejistě. Pak přišel moment, kdy Milan Valášek nahazoval kotouč těsně mimo branku a Will předvedl neskutečnou minelu, když si toto lehké nahození srazil za svá záda – 2:2. Vyrovnávací branka hosty očividně zaskočila a obrat skóre dokonal Petr Haluza po akci dva na jednoho, kdy mu výstavní nahrávku věnoval Vít Budínský. Na stadionu zazněl ohlušující jásot domácích příznivců – 3:2!

Hradec mohl poodskočit dokonce o další branku, ale nařízené trestné střílení neproměnil Zdeněk Kubica. Mladá Boleslav začala být hodně nervózní. Své zbraně však za žádnou cenu nesložila, ale už to nebyla ta Boleslav z druhé třetiny. Proti tvrdé střele se vyšvihl výtečný Luňák a stav na kostce svítil stále ve prospěch domácích.

Diváky musel hokej jednoznačně bavit. Boleslavi se podařilo zdramatizovat vývoj díky nabídnuté početní převaze. Ta samá výhoda byla poskytnuta i Hradeckým a na nedostatek šancí si diváci nemohli stěžovat. Svou možnost zužitkoval po velkém tlaku domácího týmu Michal Mikeska, který si najel mezi kruhy na nahrávku Budínského a propálil vše, co mu stálo v cestě – 4:2. V závěru utkání ještě Hradečtí ubránili přesilovku Boleslavských a radovali se tak ze zasloužené výhry.

Martin Hosták (Královští lvi Hradec Králové):
Odehráli jsme dobrou první třetinu, byli jsme dostatečně pohybliví a důrazní. Soupeře jsme k ničemu nepustili, měl snad jednu šanci. Potom jsme ale trochu polevili, soupeř začal líp bruslit a my jsme ztratili vedení. Do třetí třetiny jsme chtěli vlétnout a gól na 2:2 nám hodně pomohl k tomu, abychom se odpíchli. Hodně jsme chtěli zápas vyhrát a najednou jsme uvěřili, že to jde. Potom jsme soupeře prakticky přehráli, dali jsme další dva góly a závěr jsme už odehráli tak, jak jsme potřebovali.

Jiří Slabý (BK Mladá Boleslav):
Čekali jsme, že to bude těžké utkání, ale nepovedlo se nám tak, jak jsme chtěli. V současné době není naše forma úplně stoprocentní. Dost se nadřeme na góly, i když je pravda, že ve druhé třetině jsme přece jen dva dali. Rozhodla ale branka na 2:2, kde našemu gólmanovi proskočila nepříjemná skákavá střela. Domácí se díky tomu dostali na koně a hned jsme dostali další gól. To už se potom těžko obrací, když soupeř naroste. Navíc když je to Hradec, který má kvalitní mužstvo.