Preview k zápasu
so 9.12.2006 | Martin Koutský

Bitva o čelo se přesouvá na východ Čech

Po dlouhých dvou týdnech budou hokejisté Hradce Králové usilovat o další prvoligové body na domácím stadionu. Po nevydařeném zápase v Prostějově byli blízko plnému bodovému zisku ve středečním utkání v Brně, o těsné vedení přišli pouhých 64 sekund před třetí sirénou. Samostatné nájezdy poprvé v sezoně Východočechům nevyšly, a tak si z moravské metropole přivezli alespoň jeden bod. I ten však stačí na to, aby se díky lepšímu skóre stále drželi na samé špici tabulky první ligy. Chomutov posilněný výhrou 3-1 nad regionálním rivalem z Kadaně přijede pod Bílou věž s cílem zvítězit a smazat tak tříbodovou ztrátu na svého soupeře. Sobotní utkání Hradce s Chomutovem se začátkem v 18 hodin slibuje velice zajímavou podívanou, kterou si určitě nenechte ujít. Ženy a děti do 130 cm mají vstup zdarma.

Poslední utkání soupeře

Chomutov patří na hřištích soupeřů k nepříjemným protivníkům, o čemž svědčí fakt, že jen tři týmy ze třinácti jej doma dokázaly v normální hrací době porazit (Hradec Králové, Brno a Mladá Boleslav). Za poslední dva měsíce odehrál Chomutov venku deset zápasů s výbornou bilancí sedmi výher (z toho tři v prodloužení nebo na nájezdy), dvou proher na nájezdy (v Berouně a v Ostravě) a jediné prohry v šedesáti minutách (v Mladé Boleslavi). Do středečního derby proti Kadani nastoupil Chomutov se snahou napravit domácí porážku s Ústím z předešlého vystoupení. Chomutovští svého soka jednozančně přestříleli, naráželi však na výborného brankáře Kamila Jarinu. O vítězný gól domácího celku se na začátku závěrečné třetiny nechytatelnou dělovkou od modré čáry postaral obránce Ladislav Řezníček. Pojistku do prázdné branky přidal minutu a půl před koncem Stanislav Mikšovic.

Chomutov – Kadaň 3-1 (1-0, 0-1, 2-0)
Branky: 20. Malát, 44. Řezníček, 59. Mikšovic – 40. Kloz. Vyloučení: 11-9, navíc Šíp (CHM) 10 min. Využití: 2-1. Střely na branku: 48-27. Diváci: 1590. Sestava Chomutova: Horčička – Bombic, Malinský, Trefný, Chatrnúch, Černý, Řezníček, Nosek, Vaněček – Boušek, Šíp, Polodna – Jíra, Kostourek, Charousek – Jeslínek, Mikšovic, Malát – Tauš, Mezera, Heinisch. Hráno 6.12.2006.

Pohled do statistik

Jen dva týmy první ligy se zatím dokázaly přehoupnout přes hranici sta vstřelených branek – Chomutov a Hradec Králové. Tabulku produktivity severočeského klubu s velkým náskokem vedou Ladislav Boušek a Milan Kostourek. Oba doposud nasbírali 35 bodů, což řadí Bouška na druhé a Kostourka na třetí místo kanadského bodování celé soutěže. Boušek, pravé křídlo první chomutovské formace, je se svými 20 góly druhým nejlepším střelcem ligy, na vedoucího Lukáše Říhu z Prostějova mu chybí jediná trefa. Kostourek, centr druhé řady Chomutova, se spolu s Petrem Lipinou (do 26. kola hráč Havířova, nyní Mladé Boleslavi) dělí o vedení v kategorii nahrávačů. V sobotním utkání by proti sobě měli stanout dva nejvytíženější brankáři první ligy, chomutovský Luboš Horčička letos strávil na ledě 1523 minut, hradecký Saša Hylák jen o čtyři minuty méně. Další statistické údaje však hovoří jasně ve prospěch Hyláka, jenž je druhý mezi ligovými gólmany v průměru obdržených branek (Horčička šestý) a rovněž druhý podle procentuální úspěšnosti zásahů (Horčička až desátý).

kanadské bodování: 35 (20+15) Boušek Ladislav (ú), 35 (12+23) Kostourek Milan (ú), 24 (7+17) Charousek Jiří (ú), 23 (9+14) Šíp Radek (ú), 21 (12+9) Jíra Petr (ú), 17 (8+9) Polodna Petr (ú), 15 (8+7) Mikšovic Stanislav (ú)
střelci: 20 Boušek Ladislav (ú), 12 Jíra Petr (ú), 12 Kostourek Milan (ú)
nahrávači: 23 Kostourek Milan (ú), 17 Charousek Jiří (ú), 15 Boušek Ladislav (ú)
+/- hodnocení: +10 Boušek Ladislav (ú) ... -3 Tauš Zdeněk (ú)
trestné minuty: 66 Révay Josef (o), 66 Řezníček Ladislav (o), 53 Bombic František (o)
brankáři – průměr obdržených branek: 2,56 Horčička Luboš, 3,41 Podolka Michal
brankáři – procento úspěšnosti zásahů: 91,75 Horčička Luboš, 91,67 Podolka Michal
brankáři – počet výher: 18 Horčička Luboš, 2 Podolka Michal
brankáři – čistá konta: 3 Horčička Luboš, 1 Podolka Michal

Vzájemné zápasy

Hráči Hradce Králové a Chomutova letos změřili síly dvakrát. Poprvé v rámci druhého kola, kdy Východočeši potvrdili výhru v Brně ziskem dalších tří bodů, Chomutov porazili vysoko 5-1. Utkání však bylo vyrovnanější, než napovídá konečný výsledek. Odvetu Hradečtí nezvládli, na severu Čech prohráli 0-4. V minulé sezoně se Chomutovu v Hradci celkem dařilo, oba zápasy dokázal dovést do prodloužení.

Hradec Králové – Chomutov 5-1 (0-0, 1-0, 4-1)
Branky: 28. Fořt, 49. Suchý, 50. Pazdera, 59. Haluza, 60. Diviš – 54. Jíra. Vyloučení: 12-13, navíc Řezníček (CHM) 10 min. Využití: 2-1. Střely na branku: 39-36. Diváci: 1151. Sestava Hradce: Hylák – Toužimský, Mocek, Hendrich, Pazdera, Lesák, Burián – Fořt, Roubík, Fišer – Domin, Koudelka, Vondráček – Haluza, Šeda J., Suchý – Volráb, Diviš. Sestava Chomutova: Horčička – Řezníček, Malinský, Révay, Trefný, Szakal, Nosek, Klaus, Černý – Boušek, Šíp, Polodna – Jíra, Kostourek, Charousek – Tauš, Heinisch, Chyba – Gellner, Mezera, Havlůj. Hráno 16.9.2006.

Chomutov – Hradec Králové 4-0 (2-0, 0-0, 2-0)
Branky: 10. Charousek, 18. Bombic, 56. Jíra, 59. Boušek. Vyloučení: 6-4, navíc Révay (CHM) 10 min., Domin (HKR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3-0. Střely na branku: 45-36. Diváci: 2450. Sestava Chomutova: Horčička – Bombic, Szakal, Trefný, Révay, Černý, Řezníček, Klaus – Boušek, Šíp, Polodna – Jíra, Kostourek, Charousek – Gellner, Mezera, Malát – Tauš, Heinisch, Soukup. Sestava Hradce: Hylák – Toužimský, Mocek, Hendrich, Pazdera, Burián, Koma, Daňo – Fořt, Roubík, Diviš – Domin, Koudelka, Vondráček – Haluza, Šeda J., Suchý – Volráb, Starý, Šebek – Fišer. Hráno 28.10.2006.

sezona 2005/06:
Chomutov – Hradec Králové 4-6 (0-1, 2-3, 2-2)
Branky: 25. Šíp, 31. Poživil, 53. Kostourek, 56. Boušek – 18. Suchý Petr, 27. Přeučil, 32. Roubík, 37. Volráb, 49. Červenka, 59. Valko. Hráno 26.9.2005.
Hradec Králové – Chomutov 4-3 pp (1-1, 2-2, 0-0, 1-0)
Branky: 17. Suchý Pavel, 23. Černý, 33. Roubík, 63. Fořt – 8. Kostourek, 25. Chatrnúch, 30. Šíp. Hráno 7.11.2005.
Chomutov – Hradec Králové 3-2 (3-1, 0-1, 0-0)
Branky: 7. Mikšovic, 14. Šíp, 19. Kostourek – 11. a 34. Fišer. Hráno 19.12.2005.
Hradec Králové – Chomutov 1-1 (0-0, 1-1, 0-0)
Branky: 24. Fořt – 35. Šíp. Hráno 8.2.2006.