Preview k zápasu
so 25.1.2020 | Redakce

Další souboj šelem! Uspěje Hradec v Liberci i podruhé?

Druhou část venkovního víkendového dvojboje odehraje Mountfield na horkém libereckém ledě. Tamní zimní stadion Lvům příliš nesvědčí, naopak Liberec je letos nejpilnějším sběratelem bodů z domácího ledu. Z dvaceti případů odcházeli Tygři poraženi pouze třikrát, jeden z těchto nezdarů měl na svědomí právě východočeský tým. Liberec navíc v posledním kole podlehl Karlovým Varům a prohrál na svém kolbišti poprvé od 27. října. Souboj šelem, ve kterém oba týmy v první třetině nastoupí ve speciálních dresech v rámci projektu Legenda legendám, startuje na severu Čech v 16:00.

„S Tygry hrajeme vyhecovaná utkání a je tam vždycky všechno.“

70 Radek Smoleňák (o duelech s Libercem)

Hráči Mountfieldu HK v pátek navázali na úspěch proti Zlínu a odvezli z Vítkovic všechny tři body za vítězství 4:1. „Šli jsme do toho s tím, že musíme vyhrát. Nemyslím si, že to byl pěkný zápas, ale my teď opravdu nejsme v pozici, abychom hráli na krásu. Ale taková utkání prostě musíme zvládnout a je to důležité vítězství i pro sebevědomí do dalších mačů. Začátek byl docela dobrý, druhou desetiminutovku jsme měli vlažnější. Něco jsme si k tomu řekli a s druhým gólem jsme se uklidnili, trošku nás to zvedlo. Pak nám tam spadly ještě dvě branky a byl klid,“ hodnotí poslední skalp Radek Smoleňák. Hradečtí sice museli duel otáčet, nakonec si však došli pro pohodlnou výhru. „Všechno, jak má být. Samozřejmě jsme chtěli hrát líp, bylo tam spoustu chyb, ale máme tři body a můžeme v klidu domů,“ těší kapitána Lvů.

Východočeši převrátili střetnutí na svou stranu v prostřední periodě, a to za 86 vteřin. „Byl to velký moment; dali jsme dva góly a vedli 2:1, ale Vítkovice mají opravdu šikovné kluky, kteří dokáží schovat nějakou akci a najednou z toho byla šance před bránou, Mazi (Marek Mazanec) to pochytal. Ridera je takový soupeř, že musíte být furt na špičkách. I když se opticky zdá, že to je na pohodu, nemusí to tak být,“ upozorňuje na kvality Ostravanů hráč s číslem 70. Tomu se bude na zápas vzpomínat skvěle, zaznamenal totiž hattrick a rozhodl o jasné výhře. „Přišel z ničeho, dva góly jsem dal z důrazu před bránou. Jak mi říkal Růža (Vladimír Růžička) – nejsem žádný megatechnik, tak to tam musím narvat i s gólmanem. I když jsem to tam dvakrát povodil,“ vtipkuje rodák z Prahy.

Poslední hattrick Mountfieldu vstřelil jeho nynější sportovní ředitel Jaroslav Bednář, jenž zápasy často sleduje ze střídačky. „Abych se přiznal, nijak extra to nevnímám. Jako organizace táhneme za jeden provaz a vedení, všichni trenéři i kustodi jsme rádi, že nám to teď jde a zvedáme se,“ pochvaluje si „Smoli“. Hradec ale musí na druhý úspěch v řadě rychle zapomenout, hned v neděli ho totiž čeká Liberec. „Další urputný mač a výborný soupeř. S Tygry hrajeme vyhecovaná utkání a je tam vždycky všechno. Musíme jen potvrdit nějakou pohodu ze dvou vítězství a je jedno kolik, ale prostě musíme vyhrát,“ burcuje hokejista, který si vyzkoušel i NHL. Plejery zpod Ještědu drží na vrchu tabulky především skvělé výkony brankáře Dominika Hrachoviny. Jaký je na něj recept? „To uvidíme v neděli,“ nechá se rád překvapit Radek Smoleňák.

LiborHudáček
Slovenský centr sbírá body jak na běžícím páse. V ligové produktivitě už je druhý a proti Hradci letos pokaždé skóroval.

Klíč k úspěchu? Pro Tygry jednoznačně brankář

Po svém příchodu ze Švýcarska se stal nejlepším gólmanem extraligy, Liberci navíc pomohl do čela celé soutěže. Řeč je o Dominiku Hrachovinovi, účastníkovi MS v roce 2018. Bývalý brankář finské Tappary Tampere nebo kazašské Astany odchytal za Tygry dvaadvacet utkání, ve kterých průměrně inkasoval 1,67 gólu na zápas. Navrch přidal pětadvacetiletý gólman čtyři čistá konta. Záda mu kryje zkušený Marek Schwarz, jenž odchytal zatím pouze pět extraligových mačů.

Velkou oporou zadních řad je kromě gólmana Hrachoviny také hlavně Ladislav Šmíd. Bývalý hráč Edmontonu či Calgary stráví v akci více jak osmadvacet minut na zápas, což z něj dělá nejvytíženějšího hráče celé extraligy. Navíc jako jediní z hráčů v poli odehrál přes tisíc minut (1069:29). Obvyklou součástí severočeské defenzívy je také Lukáš Derner, jenž je na čtvrtém místě v lednovém Radegast Indexu.

Tygři se museli před Vánoci vyrovnat z odchodem opory – Tomáše Filippiho, který využil možnost návratu do ruského Magnitogorsku. Nejproduktivnějším hráčem tak je Libor Hudáček. Slovenský reprezentant nasbíral již třiačtyřicet bodů (21+22) a drží se na druhém místě tabulky produktivity. Další produktivní hvězdou v kádru Patrika Augusta hráči je Michal Birner. Druhý nejvyšší počet vyhraných vhazování v celé soutěži (445) má na kontě Petr Jelínek. Nejvytíženějším forvardem je pak Radan Lenc, který strávil na ledě již přes 689 minut.

TOP 3 důvody, proč sledovat zápas s Libercem:

• 1. Oba týmy oblečou speciální dresy v rámci projektu Legenda legendám
  • 2. V souboji těchto týmů v letošní sezóně vítězí vždy hosté
  • 3. Naváže Radek Smoleňák na svůj páteční hattrick?

Říjnovou krizi zažehnala spanilá jízda až do konce roku

Bílí tygři letos opět prokazují, že první část sezóny jim nebývale svědčí. Po pozvolném začátku se Liberec dostal do neskutečného laufu a Severočeši jsou na nejlepší cestě k zisku čtvrtého prezidentského poháru a šestého vítězství po základní části. Nejtlustší deka padla na Tygry v říjnu, kdy šestkrát po sobě nezískali ani bod. Jenže pak si připsali deset plnohodnotných výher v řadě a dokonce 16 utkání v řadě dokázali bodovat. V posledních šesti kolech začali ale přece jen triumfy opět prokládat i ztrátami, když podlehli Plzni, Třinci a Karlovým Varům. I tak ale stále trůní na čele tabulky se čtyřbodovým náskokem.

Toto umístění si svěřenci Patrika Augusty vysloužili především smrtící ofenzívou. Červené světlo za brankou totiž rozsvítili už ve 134 případech, což je nejvyšší ligové číslo. Na soupeřovy brankáře vyslali čtvrtý největší počet střel, naopak na svého gólmana propustili třetí nejnižší počet pokusů. Celé lize jasně vládnou na buly, 57,86 % puků skončí po těchto soubojích na libereckých holích. Hrůzu budí i procento využití početních výhod – 24,43 %. Lepší jsou jen Třinec a Plzeň. Problémy Tygrům činí disciplína, jsou totiž se 457 trestnými minutami druhým nejvylučovanějším celkem soutěže. Dvacetkrát šli Severočeši do vedení jako první, jen třikrát pak utkání ztratili.

Historie pamatuje celkem na 34 vzájemných střetnutí, Liberec po závěrečném hvizdu zvedal ruce k nebesům v 18 případech. I skóre 92:88 vyznívá mírně lépe pro Tygry, z posledních šesti duelů odcházeli totiž šťastnější. Na severu Čech hrál Hradec celkem šestnáckrát, z výhry se tam ale radoval jen třikrát. V minulém utkání v Home Credit Aréně ale Mountfield bral poprvé v historii 3 body, výhru 3:2 zajistil svou jedinou letošní brankou Petr Zámorský. Ukáže Hradec znovu, že králem džungle je Lev?

Hradec obleče dresy s Miroslavem Řehákem na hrudi

40. kolo a tím pádem začátek závěrečné čtvrtiny základní části se ponese také v duchu charity. Všechny extraligové týmy odehrají první třetinu ve speciálních dresech, a to v rámci projektu Legenda legendám připomínající nedožité 70. narozeniny legendárního hráče i kouče Ivana Hlinky. Východočeši tak nastoupí na úvodní dvacetiminutovku v dresech s podobiznou klubové legendy Miroslava Řeháka.