Preview k zápasu
so 24.11.2018 | Anna Marie Kokrhounová

Hradec chce prolomit venkovní prokletí, čeká ho ale nepříjemný Liberec

Domácí utkání proti Litvínovu se Mountfieldu podařilo, když po skvělém obratu ve třetí třetině zvítězil 3:2. V neděli ho ale čeká další těžké venkovní utkání. Tentokrát Východočeši zamíří do Liberce, poprvé od loňské čtvrtfinálové série, kde se jim však dlouhodobě nedaří. Úkol bude tedy jednoznačný – navázat na domácí úspěchy a přenést je i na kluziště soupeřů. Zápas startuje již v 16:00.

„Vítězství doma jsou super, ale nestačí to.“

51 Dominik Graňák (o venkovních neúspěších)

K úspěšnému pátečnímu obratu se vrací Dominik Graňák. „Byli jsme aktivní od začátku. Bylo cítit, že mužstvo má charakter, sílu a energii. V první třetině jsme měli plno dobrých šancí, ale žádnou jsme nevyužili,“ hodnotí týmový výkon zkušený zadák. „Když tým prohrává a cítí, že z velkých šancí nedokáže dát gól, tak to trochu sebevědomím otřást může, ale myslím, že třetí třetina už byla lepší,“ říká o závěru zápasu.

Verva hradeckému náporu vzdorovala až do 49. minuty, otěže zápasu poté ale převzal Hradec. „Dali jsme do toho všichni všechno a zaslouženě vyhráli, i když Litvínov je tým, proti kterému se nehraje zrovna jednoduše. Umí si počkat na náznak šance, chytí ten moment a ujedou do brejku,“ říká slovenský obránce.

Ačkoliv doma jsou Východočeši suverénně nejlepší, z venkovních kluzišť si odvezli pouhých devět bodů. „V pátek to bylo důležité, ale měli bychom zabrat i venku. Hodně se o tom bavíme, ale zatím to moc nefunguje. Vítězství doma jsou super, ale nestačí to,“ říká. Za dlouhým cestováním však problém nehledá. „Pro každého je pohodlnější hrát doma, kde má režim a ví, že si před zápasem může jít odpočinout i domů, nemusí v autobuse. Všechny týmy v lize ale hrají stejný počet zápasů venku jako my a mají z toho momentálně více bodů, takže to nemůže být tím, že máme horší cestu,“ připomíná stejné podmínky napříč extraligou.

Před nedělním soupeřem cítí pokoru. „Mají velmi silný tým, obzvlášť doma. Hrají agresivní hokej, na nic nečekají, takže většinou je to docela boj. Kluci tam jsou velmi dobře fyzicky připravení a celé mužstvo je ochotné hrát obětavě, takže zápasy tam nejsou lehké. To jsme zažili i minulý rok v play off, donedávna byli první, takže těžko mít teď kvalitnějšího soupeře,“ dodává.

Doma prohráli Liberečtí pouze dvakrát

První dva zápasy sezóny s Plzní a Dynamem se Tygrům vůbec nepovedly, v obou případech z nich totiž vyšli gólově naprázdno. Až v následných čtyřech utkáních se dokázali naplno prosadit a svým soupeřům nastřílet celkem 22 branek. Následné stabilní výkony Liberecké vynesly až k vrcholu tabulky.

V posledních několika zápasech se však s formou stýkají spíše na domácím kluzišti. V duelu se Zlínem zvítězili poměrem 5:3, naopak v Mladé Boleslavi skončilo pět gólů v jejich síti. Domácí utkání proti Karlovým Varům ovládli 4:1, ale v následném venkovním zápase opět na soupeře nestačili, když v Olomouci o prohře 2:3 rozhodly samostatné nájezdy.

V neděli proto dostanou Liberečtí šanci potvrdit svou skvělou domácí bilanci a pokusit se vyšplhat zpět na špičku extraligy. Momentálně se totiž nachází na druhém místě s osmatřiceti body. Rovný počet bodů má i hradecký Mountfield, ten je však až třetí kvůli jednomu odehranému zápasu navíc a horšímu poměru skóre.

Navrátilci ze zahraničí posílili liberecký útok

MarekKvapil
Liberecký křídelník vede tabulku kanadského bodování (11+33) a je také nejlepším nahrávačem soutěže.

Stálou brankářskou jedničkou Libereckých je dlouhodobě Roman Will s letošní úspěšností 90,98%. Pouze čtyřikrát nechal do brankoviště nahlédnout Marka Schwarze, který však pouze jednou zůstal mezi třemi tyčemi po dobu celého zápasu.

V zadních řadách zaznamenal největší bodový zisk Martin Ševc. Nejvíce času na ledě tráví obránce Ladislav Šmíd, a to v průměru až 24:13 minut. Nejvytěžovanější hráč Severočechů je ale také tím nejtrestanějším. Od sudích obdržel 42 trestných minut. Redegast indexu týmu naopak vévodí Lukáš Derner s 51 body.

Produktivitu Tygrů vede jednoznačně Marek Kvapil, který v 20 zápasech dokázal nasbírat už 33 kanadských bodů (11+22). Jeho skvělá spolupráce se střelcem Michalem Bulířem však skončila již po 11 zápasech, když druhý jmenovaný zamířil do ruské KHL. Druhým směrem se zpět do Liberce vrátil Tomáš Filippi, ze švýcarské nejvyšší soutěže zase Michal Birner.

Pod Ještědem se Východočechům nedaří

Za své novodobé působení v extralize sehráli Hradečtí na libereckém ledě 13 duelů, pouze dvakrát se radovali z vítězství. Naposledy si z Home Credit Areny odvezli klíčovou výhru loňské čtvrtfinálové série 2:1. Doma jsou ale Východočeši úspěšnější, ačkoliv Liberec letos přetlačili 3:2 až po trefě Zámorského v prodloužení. Oba góly Libereckých však zařídil Michal Bulíř, který v současné době působí v Magnitogorsku.

Statistické okénko – Liberec…

• … vstřelil nejvíce gólů v soutěži. Síť soupeřů rozvlnili Severočeši již jednasedmdesátkrát.
  • … se může chlubit druhou nejlepší přesilovkou extraligy. Její využití činí 22,77%.
  • … je také čtvrtým nejlepším týmem v průměru ubráněných oslabení. S 88,76% je pouhou příčku za Mountfieldem.
  • … má ve svých řadách nejproduktivnější hráče ligy. V pětce nejlepších jsou hned tři zástupci Bílých Tygrů – Marek Kvapil, Radan Lenc a Libor Hudáček.
  • … má nejlepší úspěšnost na vhazování. Procentuální úspěšnost všech hráčů dosahuje 54,32%.