Preview k zápasu
po 17.2.2020 | Anna Marie Kokrhounová

Hradec míří na led Komety. Přiblíží se postupové šestce?

Do konce základní části zbývá Hradci odehrát pouhých osm zápasů a boje o nejlepší šestku tak pomalu míří do finiše. Východočeši se proto musí co nejrychleji oklepat z posledního zápasu, ve kterém podlehli Třinci vysoko 0:6, a pokusit se ještě zabojovat o důležité body. Těžkou sérii tří venkovních zápasů zakončí Lvi v Brně. Ani Kometa ale nemůže závěr první části sezóny vypustit, neboť i ona ještě stále nemá přímou účast v play off zcela jistou. Klíčové utkání startuje v úterý v 18:00.

„V Brně se rozhodne, jestli máme ještě šanci na šestku, nebo ne.“

41 Radim Šalda (o důležitosti úterního utkání)

Nedělní hrací den měli hradečtí hokejisté volno, nedostali tak příležitost rychle odčinit poslední krutou porážku 0:6 z Třince. „Nevím, jestli by bylo lepší, kdybychom hned měli zápas. Hodili jsme to prostě za hlavu. Zápas v Třinci byl od nás špatný, jeden z nejhorších v sezóně. Na to se musí rychle zapomenout a poučit se z chyb,“ říká Radim Šalda, který si letos vysloužil stabilní místo v defenzivě Mountfieldu. „Bylo to spíš o hlavách. Měli jsme přebytečný respekt, nedrželi jsme se věcí, které jsme měli dělat, a pak to takhle dopadlo. Dostali jsme klepec a odjeli s prázdnou,“ vypichuje mladý obránce zásadní příčiny hradeckého krachu na ledě Ocelářů.

Základní část se pomalu chýlí ke konci a Hradec má ještě šanci zabojovat o přímý postup do play off. Ve všech šesti sezónách v novodobé historii se totiž Východočeši pokaždé umístili v nejlepší šestce a předkolu se tak chtějí vyhnout i letos. „Teď nás čeká velice důležitý zápas v Brně. Tam se v podstatě rozhodne, jestli máme ještě šanci na šestku, nebo ne. Pokud vyhrajeme, tak se nám přiblíží a pokud ne, dost se oddálí,“ je si vědoma důležitosti situace hradecká jednačtyřicítka.

Ani Brno na tom není momentálně úplně nejlépe a ostatní týmy se na jeho místo v elitní šestce dotahují. V úterý tak bude na obou stranách rozhodně o co hrát. „Zápas to bude určitě hodně zajímavý a hodně urputný. Musíme do toho vstoupit tak, že je to pro nás duel v play off, jako kdyby to měl být ten poslední, protože tam ty body potřebujeme uhrát a to samé Kometa. Ještě k tomu jsme oba týmy po obrovském výprasku, oni dostali 1:9, takže si myslím, že zápas to bude dost ostrý,“ vyhlíží utkání v moravské metropoli perspektivní obránce.

MartinZaťovič
Na Martina Zaťoviče si Mountfield musí dávat pozor. V letošních vzájemných duelech se totiž pokaždé prosadil, ve 20. kole navíc na domácím ledě zapsal proti Hradci hattrick.

Vyrovnaný útok v čele s nebezpečným Zaťovičem

Brněnské brankoviště má poměrně jednoznačnou jedničku. Karel Vejmelka se již v loňské sezóně předvedl dobrými výkony a letos si tak znovu vysloužil přední postavení v brance Komety. Jeho úspěšnost je 91,16%. Výraznou postavou v dresu Moravanů je Marek Čiliak. Ten s Kometou slavil dva mistrovské tituly, v letošním ročníku ale strávil poměrně dlouhé období na hostování ve Zlíně. Po lednovém návratu do Brna si však nezvládl vydobýt zpět své stabilní místo mezi třemi tyčemi a od začátku nového roku odchytal pouze šest utkání.

V obranných řadách Brňanů se vyjímá hlavně Michal Gulaši. Ten vládne celkovému bodování Radegast Indexu a v letošní sezóně v této disciplíně nasbíral už 192 bodů. Nejvíce času na ledě z brněnských obránců stráví Filip Pyrochta, který odehraje v průměru 21:24 minut na zápas. Nejofenzivnějším bekem Komety je Ondřej Němec. Ten zapsal již devatenáct bodů za tři góly a šestnáct asistencí. Nejčastěji vylučovaným obráncem je Tomáš Malec, který letos na trestné lavici odseděl už třicet minut.

Útok Komety je dlouhodobě kvalitní a Hradci v minulosti nadělal hodně problémů. Nejproduktivnějším hráčem Moravanů je loňský kat Mountfieldu Martin Zaťovič, který si v letošní sezóně připsal už 45 bodů. Velký ofenzivní přínos mají i Petr Holík s Peterem Muellerem, kteří již překonali hranici třiceti kanadských bodů. Útočná slina nechybí ani Tomáši Plekancovi, ten však není pro svůj tým pouze přínosem, neboť je s přehledem nejtrestanějším hráčem Komety. Útočné řady Brna se během sezóny rozšířily také o hráče původně působící v Hradci. Naposledy do moravské metropole zamířil Rudolf Červený, ten ale kvůli svému zranění ještě do hry v brněnském dresu nenastoupil.

TOP 3 důvody, proč sledovat zápas s Kometou:

  • 1. Důležitý duel na hranici přímého postupu do play off
  • 2. Hradec i Brno chtějí odčinit vysoké porážky z posledního kola
  • 3. Mezi oběma celky došlo během sezóny k přesunu několika hráčů

Skvělý start Komety vystřídaly průměrné výkony

Kometa vstoupila do letošního ročníku skvěle a zpočátku sbírala jednu výhru za druhou. V říjnu se jí obzvlášť dařilo a zapsala svou zatím nejdelší sérii vítězství v řadě, když porazila hned šestici soupeřů za sebou. Vše dobré ale jednou končí a šest za sebou jdoucích úspěchů vystřídalo šest nepovedených zápasů. Od té doby se už Brňanům výrazněji nezadařilo a vítězství začaly střídat prohry. Ačkoliv jsou tak v tabulce na šesté příčce, musí se o přímý postup do play off začít obávat, neboť jejich náskok se porážkami v posledních třech kolech začal ztenčovat. Úplně naposledy padli na ledě Karlových Varů vysoko 1:9.

V statistickém porovnaní jednotlivých týmu jsou Brňané poměrně konkurenceschopní, jedna věc se však Brnu hrubě nedaří, a to oslabení. V početních nevýhodách jsou Moravané nejhorší z celé extraligy a v průměru ubrání pouze 77,03 % oslabení. Přesilovky se jim na rozdíl od Mountfieldu docela daří. S 21,71% úspěšností jsou v lize čtvrtí, na druhou stranu však ve vlastní početní výhodě již šestkrát inkasovali.

Historie pamatuje již 37 duelů Brna s Hradcem, bilance však hovoří jasně pro Kometu. K porci vzájemných zápasů se výrazně zapsaly také dvě série play off, které spolu úterní soupeři v minulosti odehráli. Kometa se radovala jak v roce 2017, kdy Hradec přehrála v semifinále, tak v loňské sezóně, když Hradec vyřadila již ve čtvrtfinále tím nejrychlejším možným způsobem. Smůla se Lvům lepila na paty i na začátku letošního ročníku a s Moravany dvakrát padli, snad se však začíná blýskat na lepší časy, neboť v posledním duelu Kometu zdolali 2:1 v prodloužení. Uvidíme, zda na tuto výhru dokáží v úterním zápase navázat.

Sestavy z minulého utkání