út 18.2.2020 | Anna Marie Kokrhounová | Foto: Ivo Dostál / HC Kometa Brno

Lvi po vyrovnané bitvě padli 1:2, důležité body zůstaly v Brně

Utkání o důležité body skončilo ve prospěch Komety a Hradci se přímý postup do play off znovu oddálil. Náskok Brna v první třetině Východočeši ještě dotáhli, na druhou branku svého soupeře ale už zareagovat nedokázali a z moravské metropole odjeli bez bodu. Kometa si tak udržela šesté místo a náskok na Mountfield navýšila již na osm bodů.

Východočeši se v úterním zápase mohli znovu spolehnout na Marka Mazance, který v hradeckém brankovišti dva zápasy absentoval. V útočných řadách došlo k menším přesunům, místo Adama Kubíka ve čtvrté formaci nastoupil Patrik Miškář.

Náskok Brna Mountfield smazal v přesilovce

Hradečtí do zápasu nevstoupili úplně ideálně a pouhých třicet sekund po úvodním hvizdu již museli čelit brněnské přesilovce. Lvi se obětavě bránili a vyloučený Smoleňák tak na trestné lavici strávil celé dvě minuty. Východočeši byli před Čiliakem nebezpeční, do útoku se ale s větší vervou hnali domácí, kteří si ze strany Mountfieldu vynutili další faul. Brněnští svírali hradeckou čtveřici před Mazancem, ale Hradec přesilovku Komety ustál i tentokrát.

Hra se přesouvala ze strany na stranu, přesto k vidění mnoho tutových šancí nebylo. Diváci v DRFG areně byli naopak svědky špatné disciplíny Východočechů. V další početní výhodě hrozil Zaťovič, v dobré šanci ale ztroskotal na skvěle chytajícím Mazancovi. Brnu se v přesilovkách nedařilo, v rovnovážném počtu se ale už dostalo do vedení. Krásnou přihrávku Rákose do mezikruží obdržel Jakub Brabenec, který si střelou nad Mazancovu lapačku připsal gól hned v prvním extraligovém zápase kariéry – 1:0.

Východočeši se obdrženou brankou nenechali zastrašit a snažili se o bleskové vyrovnaní. Ani Moravané neupustili ze svého tempa a nadále trápili Hradecké před hostující svatyní. Tři minuty před koncem třetiny však Kometa poprvé v zápase faulovala a potvrdila, že oslabení nejsou její silnou stránkou. Lvi zamotali brněnské hráče sérií střel a nahrávek a když se kotouč dostal až k Lukáši Žejdlovi na pravou stranu, vmetl hradecký útočník puk do odkryté branky a připsal si svou první trefu v dresu Mountfieldu – 1:1. Kometa se pokusila ještě využít Coach's Challenge, ale neuspěla a do kabin se zamířilo za vyrovnaného stavu.

Kometa získala vedení bleskově zpět

Pokud nebyl začátek první periody z hradeckého pohledu ideální, úvod prostřední třetiny se Hradci už vůbec nepovedl a inkasoval hned po patnácti vteřinách. Střelu Baranky od modré Mazanec pouze vyrazil do brankoviště, kde se k puku dostal Tomáš Plekanec a podél tyčky ho prošťouchl až do hradecké sítě – 2:1. Brňanům stouplo sebevědomí a hravě dostávali Hradecké pod tlak. Peter Mueller mohl Kometě vystřelit dvougólový náskok, ale svým baseballovým pokusem nedokázal kotouč usměrnit do klece Mountfieldu.

Přechod středního pásma se Východočechům zprvu nedařil, po chvíli ale uvykli rychlému bruslení Komety a herně se na ní dotáhli. Skvělou šanci na opětovné vyrovnání dostali Lvi při teprve druhém vyloučení Moravanů, ti si však tentokrát hradecký útok ohlídali a dobrým blokováním střel nenechali puk pomalu ani projít k brankové konstrukci. V rovnovážném počtu si výraznou šanci připsal Petr Koukal. Ten dobru kombinaci Hradce v přečíslení ale zakončil pouze do výstroje brněnského brankáře.

Hra na obou stranách značně přitvrdila a přibylo i osobních soubojů u hrazení. V útoku Komety byl hodně vidět ex-hradecký Tomáš Vincour, jeho střelu zprava ale zvládl Marek Mazanec vyrazit betony mimo ohrožení hradecké branky. Zatímco Hradec zlepšil svou disciplínu, tresty začala sbírat Kometa. Hostům se však na prvotní úspěch nedařilo navázat a na konci třetiny ztráceli stále o jeden gól. Emoce na ledě se pomalu začaly projevovat a po zaznění druhé sirény ještě na trestnou lavici zamířili Lev s Rákosem za souboj za brněnskou brankou.

Mountfield se hnal za vyrovnáním, avšak neuspěl

Hradečtí do poslední třetiny naskočili s jediným heslem, a to vyrovnat. Nedařilo se jim však dostat Kometu pod potřebný tlak. Velkou šanci spálil Jordan Perret, který po dobře sehraném přečíslení netrefil kotouč do odkryté branky. Moravané se nestáhli do obranné ulity a nadále pokračovali v útočných výbojích. Do své ofenzívy však už nesoustředili tolik síly a výraznější šance si nepřipsali.

Štěstí v úterý nestálo na hradecké straně. Zmatky v brněnské obraně Hradeckým poskytly prostor k dorážkám, ani jednou se jim ale kotouč nepodařilo dostrkat až za Čiliakova záda. Lvi pokračovali v dobré kombinační hře před svatyní Komety, Moravané však obětavě padali do střel a svůj tým několika zákroky podržel i dobře chytající slovenský brankář. Přestože se Mountfield i nadále držel v útočné třetině, Brno mu nenechávalo prostor dostat se do nebezpečnějších šancí.

Několik minut před koncem si Východočeši značně zkomplikovali situaci, neboť byli vyloučeni dvakrát krátce po sobě a Kometa si zahrála devadesáti sekundovou přesilovku 5 na 3. V té si připsala zajímavé šance, ale skórovat nedokázala. I Brno v závěru faulovalo a Hradec tak zkusil přesilovku zesílit ještě odvoláním gólmana na střídačku. Branka Mountfieldu zůstala opuštěná i poté, co se vyloučený brněnský hráč vrátil na led, Lvi však nedokázali využít dlouhou pasáž tlaku před klecí Komety a po šedesáti minutách se tak z vítězství radoval právě domácí celek. Hradci se tak postupová šestka znovu vzdálila.

Oskars Cibulskis 0 0 0 -1 0
Lukáš Cingel 0 0 0 -1 0
Zdeněk Čáp 0 0 0 -1 0