út 18.2.2020 | Adam Kodet

Teď už musíme jen vyhrávat, říká po premiérové trefě Lukáš Žejdl

Utkání v brněnské DRFG Aréně hodně připomínalo minulý souboj obou týmů na stejném místě. I tehdy Hradec prohrával a ve třetí třetině soupeře zatlačil drtivým tlakem. V listopadu Mountfield dotáhl utkání alespoň do prodloužení, tentokrát Kometa díky úporné obraně nakonec odolala a získala po výhře 2:1 všechny tři body. Lvi v utkání využili jedinou přesilovku, o svůj první gól v novém dresu se po devítizápasovém půstu postaral Lukáš Žejdl. Ten utkání v moravské metropoli i zhodnotil, přidal vyhlídky týmu směrem k play off a ohlédl se za svým návratem po dlouhém zranění.

Lukáši, v podstatě celou třetí třetinu jste soupeře svírali v útočném pásmu. Co chybělo k tomu, abyste zápas poslali alespoň do prodloužení?
Ve třetí třetině se Kometa zatáhla a bylo jasné, že je budeme mlít. Ne, že bychom hráli nějak extra dobře, spíš to, co nám soupeř dovolil. Hráli jsme třeba lépe než na Spartě, a tam jsme vyhráli, což je trošku paradox. Chyběl nám gól, občas to bylo opravdu těsné. Třeba bychom pak byli schopní dát ještě na 3:2.

Je porážka o to krutější, že to byl klíčový souboj o přímý postup do play off?
Věděli jsme, o co hrajeme. Měli jsme možná poslední šanci ještě urvat šestku a s tím jsme do Brna jeli. Začátek byl docela kostrbatý, škoda těch vyloučení. Poslední dobou nás hodně sráží, že hrajeme často v oslabení. Na tom musíme do dalších zápasů zapracovat. Teď už ale musíme všechno vyhrávat. Jestli chceme šestku, nic jiného nám už nezbývá. Jenže tohle si říkáme už asi měsíc.

Čtyři vyloučení během patnácti minut, to není zrovna start z říše snů, ještě k tomu venku…
To je pravda. Půlka týmu pak sedí, oslabení hrajeme se čtyřmi útočníky a čtyřmi beky. Ti jsou pak zavaření a my máme na střídačce rampouchy na zádech, jak říká pan Růžička. Ubírá to síly hráčům, kteří oslabení hrají, a ti ostatní zase nejsou v tempu, což je pak hrozně znát. Na tohle si musíme dát bacha a do dalších zápasů to zlepšit. Play off se blíží a tam bude rozhodovat každý detail.

Na druhou stranu jste odehráli oslabení skvěle a sami jsme pak hned z přesilovky skórovali.
Musím říct, že oslabení jsme odehráli krásně, kluci je výborně ubránili. My jsme pak dostali přesilovku, trochu jsme soupeře zmáčkli a dali góla. Ještě, že jsme ten gól do šatny dali, to nám hrozně pomohlo. Zase prohrát po první třetině a pak znovu dotahovat by bylo na prd. Pak jsme dostali ještě další přesilovky, ale našimi chybami jsme je nevyužili. Tam jsme měli zápas otočit.

„Čekání bylo opravdu dlouhé. Jsem rád, že to tam padlo a snad přidám brzy další góly.“

78 Lukáš Žejdl (o první brance za Hradec)

Na branku v hradeckém dresu jste čekal deset zápasů, na to jste třeba loni nebyl moc zvyklý, že?
Čekání bylo opravdu dlouhé, čekal jsem, že to bude daleko dřív. V prvních zápasech za Hradec jsem měl i nějaké šance, ale poslední dobou vůbec. Jsem rád, že mi to tam spadlo a doufám, že brzy přidám další góly.

Gól padl z přesilovky, kde se sešly tři nejnovější posily v útoku. Sehráli jste situaci tak, jak jste si naplánovali?
Branka vyplynula z naší chytrosti. Dávali jsme puky rychle od hokejky a stahovali se k sobě, což po nás trenéři chtějí. Když puk lítá, je hrozně těžké to bránit. Tentokrát jsme to sehráli skvěle. Ale víme, že přesilovky nemáme dobré, a snažíme se na nich pořád pracovat.

První šestka se zase o krok vzdálila, budete se už spíš připravovat na předkolo?
Není na co čekat a není proč se už připravovat na předkolo. Tréninky budou pořád ostřejší a my chceme pořád vyhrávat. Před play off musíme udělat nějakou šňůru, protože potřebujeme trochu sebevědomí. Jít do play off se sérií proher není moc dobré hlavně pro hlavu. Tým si pak nevěří a my si potřebujeme teď hlavně věřit. Se sebevědomím pak přijdou i góly.

„Pauza byla dlouhá, honil jsem fyzičku. Jsem ale soudný, moje výkony zatím nejsou ideální.“

78 Lukáš Žejdl (o návratu do hry po zranění)

Byl zápas s Brnem dobrou prověrkou pro vyřazovací část? Přece jen se bojovalo do poslední sekundy a bylo to pořád o gól.
Byl to takový play off zápas o jedné chybě. Ale s koncem sezóny takhle hraje už každý tým, spíše do obrany než do útoku. Naše nevýhoda je, že nedáváme moc gólů, a tak musíme hrát každý zápas jako play off.

Cítíte se na ledě po vynucené pauze už ve své kůži?
Do Hradce jsem šel po celkem vážném zranění, tohle se mi ještě nikdy nestalo, takže jsem měl trochu strach, abych si to někde znova neurval. Dva měsíce jsem byl mimo hru, pauza byla dlouhá a trošku jsem honil fyzičku. Ale nechci se vymlouvat. Jsem soudný a vím, že moje výkony nejsou zatím ideální.

V posledních pár zápasech jste se prostřídal snad ve všech formacích na různých postech, to asi není pro hráče úplně jednoduchá pozice, ne?
Já jsem centr a do Hradce jsem šel hrát centra. Teď jsem ale na křídle a musím přijmout takovou roli, jakou mi trenéři dají. Nejsem rychlostní typ hráče, takže se na křídle trochu hledám. Spíš se rád svezu na středu hřiště. Musím se zkrátka podřídit a trošku svůj herní styl změnit.

Stihl jste se už po svém příchodu sžít se svým novým týmem a s herním stylem?
Poslední zápasy už dobře vnímám, co po nás trenéři chtějí. Pracujeme na tom při trénincích a já věřím, že když budeme tvrdě makat na každém tréninku, tak se to otočí a v zápasech se nám povede lépe. Moje aklimatizace proběhla v pohodě, kluci mě přijali. Já jsem normální člověk, oni taky, se zapadnutím nemám problémy. Spíše to bylo hektické skrz moje zranění a skrz to, že se nám teď narodila dcera. Doma se to ale už ustálilo, takže věřím, že už to bude jen lepší.