ne 4.10.2009 | Michal Luňák, Martin Voltr

Jeden trenér si třetí třetinu pochvaloval, druhý jí logicky litoval

V sobotním utkání sedmého kola první hokejové ligy byl po dvě třetiny Šumperk blízko bodovému zisku. Vedl na ledě hradeckých hokejistů 3:2 a domácí tým vyprovázel do kabin ohlušující pískot nespokojených diváků. Ve třetí třetině však domácí tým potvrdil že má srdce a utkání otočil. ,,Je pro nás strašně důležité, že se nám utkání podařilo otočit. Kluci po té druhé třetině zamakali a vyplatilo se jim to,“ pochválil své svěřence asistent trenéra Jiří Slabý. To trenér poražených Jiří Režnar logicky litoval třetího dějství, kde se jeho týmu rozplynul sen o bodovém zisku. ,,Dvě třetiny jsme hráli to co jsme chtěli, ale třetí třetina se nám nevydařila. Byla jen otázka času, kdy to domácí otočí.“ Šumperk tak po sedmém kole spadl na samé dno tabulky, Hradec se posunul na desáté místo

Jiří Slabý: Věříme, že nás tato výhra nakopne

Hradec ve třetí třetině otočil utkání se Šumperkem a doslova vydřel tři body. ,,Je pro nás strašně důležité, že se nám utkání podařilo otočit. Kluci po té druhé třetině zamakali a vyplatilo se jim to. Určitě tomu pomohly i změny v sestavě a redukce sestavy na tři pětky,“ hodnotil utkání asistent trenéra Jiří Slabý.

Změny v sestavě skutečně vyšly. Vít Budínský, který nahradil Jana Hrušku vstřelil dvě branky a i Jan Berger svým pohybem rozhýbal první formaci na místě Patrika Fořta. ,,Těm našim zkušeným se příliš nedaří a tak přicházejí změny. Zase musíme ty kluky pochopit, protože každý od nich čeká to, že oni to celé zvědnou a herně se jim nedaří. Jsou to však lidi jako všichni ostatní a cítí tu zodpovědnost. Ty změny se povedly, Vít dal dvě branky, tak jsme se s Jirkou Mičkou pochválili,“ s úsměvem okomentoval změny Jiří Slabý.

Východočeši vstoupili do utkání na výbornou, ale okamžitý gól hostů na 1:1 byl studenou sprchou. ,,My hlavně při té brance na 1:1 udělali hrubou chybu a strašně nám to srazilo sebevědomí. Tohoto se musíme vyvarovat a naopak když dáme branku, tak musíme soupeře dorazit. My ho místo toho postavíme na nohy.“

Začíná se zdát, že druhé třetiny jsou nejslabší pasáží hradeckých hokejistů. ,,Je těžké na to odpovědět, někdy to tak prostě v hokeji chodí. Kluci jsou soustředění, ale nervy jsou nervy,“ hledá pochopení pro své svěřence hradecký asistent.

Jaké pocity má trenér, když skončí druhá třetina a jeho svěřence vyprovází do kabin ohlušující pískot? ,,To je pro nás všechny hodně špatné. Já bych to nechtěl komentovat a naopak bych chtěl poděkovat tomu jádru diváků, kteří nám stále věřili. Věřte, že jsme si cestou do kabiny vyslechli své, ale já bych ještě jednou poděkoval tomu našemu jádru fanoušků za podporu.“

Byla po druhé třetině v kabině velká bouřka? ,,Ani ne, spíše po té první. Ono někdy zařvat, není to pravé ořechové. Někdy je potřeba ten tým uklidnit a to jsme ve druhé přestávce udělali. Nemotivovali jsme kluky a třetí třetina se nám vydařila.“

Bude ta třetí třetina okamžikem, který nakopne tým do dalšího průběhu sezóny? ,,My v to doufáme a věříme. Snad kluci tou třetí třetinou získají to potřebné sebevědomí. Je taky dobré, že se nám podařilo vstřelit pět branek,“ uzavřel po nervy drásajícím duelu se Šumperkem Jiří Slabý.

Jiří Režnar: Dvě třetiny jsme hráli výborně

Trenér šumperských Draků Jiří Režnar působil po utkání velice klidně a stejně tak i dokázal jasně ukázat na to, co stálo jeho svěřence zápas, i když po dvou třetinách vedli a domácí byli ve velkém útlumu. ,,My jsme ty dvě třetiny hráli výborně, kluci hráli zodpovědně to co jsme si řekli. Do třetí třetiny jsme jasně věděli, že aby to Hradec otočil, tak bude muset hrát vabank. Chtěli jsme hlavně pokračovat v zodpovědné obraně, a jednoduše nastřelovat puky.“

Předpoklad se skutečně vyplnil a Hradec do třetí třetiny vlétl s jasným úmyslem zvrátit skóre na svou stranu. ,,Dostali jsme se pod tlak hned od prvního střídání a těch prvních pět minut jsme se opravdu jenom bránili.“

Ale co se stalo hostujícím hráčům, že se téměř nedostávali k puku? ,,Na těch hráčích bylo prostě vidět, že když vedeme 3:2, tak jsou z toho stavu, nechci být sprostý, pokakaní. A místo toho abychom hráli v klidu, tak přestaneme hrát. Tam byla prostě jen otázka času, kdy nám to tam spadne."

Hlavně ve druhé třetině nejen že sehráli Draci perfektně své přesilovky, kdy vstřelili dva góly, ale výborně ubránili i svá oslabení. Jenže to se o třetí části říci nedalo.,,Náš Aleš Holík tam úplně zbytečně fauluje, když je hra na druhé straně. Hradec nás potrestal a dostal se do hry. Potom dostaneme ještě jeden gól z přesilovky, kdy byl vyloučen Orsava, a je po utkání. Paradoxní je, že až po tom čtvrtém gólu jsme zase začali hrát, začali jsme bruslit..."

Šumperská obrana skutečně nefunguje dobře, vždyť v 7 zápasech inkasovala už 32 gólů! ,,Jak sem řekl, to je prostě lehká mysl, že dostáváme tolik gólů. My se na tréninku soustředíme, aby ti hráči byli před bránou důrazní, ale ti beci tam prostě propadají za hru a soupeř nás potom trestá.“

Nejmenším počtem branek zatížil jejich konto trošku překvapivě Chomutov. ,,To byl jediný zápas, kde jsme hráli poctivou obranu, protože přijel takový tým. Tam jsme dostali jen dva góly, navíc jeden z toho z přesilovky 5 na 3. Ale jinak my prostě nejsme schopni tu obranu hrát, soupeř nás přehrává po našich hrubých individuálních chybách, a to se opakuje pořád dokolečka,“ uzavřel trochu smutně hostující lodivod Jiří Režnar hodnocení zápasu.