ne 4.10.2009 | Michal Luňák

Vít Budínský: ,,Ve třetí třetině jsme už neměli co ztratit”

Dvě třetiny byla hra hradeckých hokejistů rozháraná. Do kabin je za stavu 2:3 vyprovázel pískot nespokojených diváků. V útrobách ČEZ stadionu se pak udál klíčový okamžik sobotního večera. Trenérská dvojice Východočechů Mička - Slabý provedla geniální změnu v sestavě. Nevýrazného Jana Hrušku nahradil štírek Vít Budínský a vstřelil nejprve vyrovnávací a o chvílí později i vítěznou branku. ,,Vyšlo nám to s Koudym výborně. Dobře jsme bruslil a dali dvě branky, co více si přát,“ spokojeně vyprávěl hrdina sobotního večera. Útočník, který je v Hradci na hostování z Karlových Varů mohl přidat i třetí branku, ale Vojtka ve velké šanci nepřekonal. ,,Co si budeme povídat, asi bych chtěl moc, dát po tom výkonu v zápase tři branky,“ s úsměvem okomentoval svou neproměněnou příležitost

Hrdinou utkání se stal střelec dvou branek Vít Budínský. ,,Pro nás je to důležitější vítězství, než vyhrát 10:1. Museli jsme o tři body hodně bojovat. Ukázali jsme, že když budeme hrát to co si řekneme, tak budeme tyhle soupeře porážet. Věřím, že nás tato výhra nakopne do dalších zápasů,“ hodnotil utkání Vít Budínský.

Šlo hrát první dvě třetiny ještě hůře? ,,No, je pravda, že hůře už to asi nešlo. My si v kabině po druhé třetině říkali, že už nemáme co ztratit. Diváci nás docela dost vypískali po té druhé třetině. Takže do té třetí třetiny už jsme šli s čistou hlavou a s vědomím, že už není co ztratit. Řekli jsme si, že budeme hrát jako by to bylo 0:0. Začali jsme lépe bruslit a od branky na 3:3 už jsme byli lepším týmem.“

Vnímal tým hodně pískot nespokojeného publika? ,,Docela dost. Hlavně v té přesilovce 5 na 3 to bylo docela hlasité. Týmu tím však nepomůžou. Na ledě to vnímáte a jako na potvoru ty puky přeskakují a pak to vypadá, jako když ten hokej neumíme.“

Čím si Vít Budínský vysvětluje, že tým po rychlé vedoucí brance ihned inkasoval? ,,Je to vše tím, že prostě nejsme v ideálním rozpoložení. I když dáme branku, tak pořád hrajeme tak nějak křečovitě a z toho pramení ty chyby. Já si pamatuji, že jsme tady vloni hráli s Mostem a Hradec nás tady suverénně přehrál. Letos ta pohoda zatím schází a trápíme se.“

Vše se nakonec v dobré obrátilo a Hradec utkání otočil. Dvě branky vstřelil sám Vít Budínský, po svém přeřazení do druhé řady vedle Martina Koudelky. ,,Vyšlo nám to s Koudym výborně. Dobře jsme bruslili a hlavně jsme dali dvě branky. Jen škoda, že jsem ještě neproměnil tu šanci po gólu na 4:3. Docela jsem si to vyčítal a navíc jsem se pak nechal hloupě vyloučit. Kdybych tu šanci proměnil, mohlo být rozhodnuto dříve. Ale co si budeme povídat, asi bych chtěl moc, dát po tom výkonu v zápase tři branky,“ vyprávěl smějící se hrdina večera.

Byla to velká muka na trestné lavici? ,,To byla. Naštěstí to Šumperk nehrál dobře a nedokázal se usadit u nás v pásmu. Kluci to navíc odehráli skvěle a pak se nám to již podařilo dohrát.“

Jak viděl hradecký útočník svou vítěznou branku v utkání? ,,My jsme se tam v rohu točili a Koudy tam dokonce ztratil hokejku na chvíli. Pak jsme málem o puk přišli, když mi to skoro vypíchli na modré. Podařilo se nám to udržet. Protočili jsme se tam a já se ocitl před brankou. Martin to tam vyloženě z nouze nahodil a mě se to podařilo tečovat mimo dosah brankáře. Byl to takový šťastný gól, ale myslím si, že zasloužený.“

Pomůže Vítu Budínskému tento zápas k tomu, aby postoupil v týmové hierarchii? ,,Je jasné, že bych za to byl rád. Byl to však jen jeden zápas, ale s Martinem Koudelkou se mi hrálo skvěle. Uvidíme jak nastoupíme do dalšího zápasu.“

Bude utkání se Šumperkem odrazovým můstkem do dalších prvoligových bojů? ,,Já věřím že ano, protože to bylo hodně vydřené. Tým v utkání jasně ukázal, že má svou vnitřní sílu a musíme se od tohoto utkání odrazit,“ uzavřel Vít Budínský.