so 12.9.2009 | Michal Luňák

Jiří Mička: ,,Alespoň bod jsme si zasloužili”

Výsledkově nepovedenou, ale herně vydařenou premiéru letošního ročníku první hokejové ligy za sebou mají hokejisté HC VCES Hradec Králové. Na ledě favorita soutěže z Chomutova prohráli 4:2, ale domácímu celku se vyrovnali ve všech herních činnostech, vyjma koncovky. ,,Ta koncovka byla rozdílná. Nám v ní scházel důraz a i trocha šikovnosti,“ zaznělo po utkání z úst trenéra Jiřího Mičky. Ten byl s výkonem svých svěřenců spokojen, ale ví, že důležité bude na tento výkon navázat doma s Jihlavou. ,,Teď to musíme doma potvrdit s Jihlavou. To však pro nás bude dvakrát tak těžší utkání, ale musíme ho doma zvládnout.“ Domácí premiéra čeká na hradecké hokejisty ve středu a utkání bude zahájeno v tradičních 18:00.

Hradec předvedl v Chomutově jeden ze svých nejlepších výkonů, ale na body to nestačilo. ,,Prohráli jsme 4:2, ale výkon jsme určitě podali dobrej. Je jen škoda, že si nevezeme domů nějaký bod. Mančaft dnes makal na doraz a alespoň jeden bodík jsme si zasloužili,“ začal své hodnocení hlavní trenér Východočechů Jiří Mička.

Největší rozdíl mezi soupeři byl v koncovce. Chomutov nabídnuté šance využil, Hradec nikoli. ,,Ta koncovka byla rozdílná. Nám v ní scházel důraz a i trocha šikovnosti. Za stavu 3:2 jsme tam měli dvě stoprocentní šance, ale bohužel. Nepodařilo se nám to tam protlačit. Kdyby se nám podařilo vyrovnat, určitě bychom to alespoň do bodu dohráli.“

Před utkáním chtěl trenér Mička po svých svěřencích, aby neinkasovali moc brzo branku. To se nepodařilo, ale tým to nerozhodilo. ,,Tam bylo strašně důležitý, že se nám podařilo za krátkou dobu vyrovnat. Celkově jsme tu první třetinu odehráli velice slušně. Mrzí mě výpadek v té druhé třetině. Tam jsme zhruba sedm minut nehráli vůbec dobře a Chomutov nám odskočil na dvě branky.“

Ani tento fakt však hradecký tým nijak neovlivnil a do třetí třetiny nastoupil opět dobře. ,,Tam tým prokázal svou sílu a odolnost. Ten nástupu do třetí třetiny byl vynikající a chyběl tomu pouze třetí a vyrovnávací gól. Takže odjíždíme sice bez bodu, ale odehráli jsme tady nejlepší utkání za několik posledních let,“ měl hradecký trenér pro své svěřence pochvalná slova.

V hokeji platí nepsané pravidlo, že tým který nevyužije přesilovou hru pět na tři, nemůže v utkání uspět. Toto se potvrdilo i v sobotu, kdy Hradec nevyužil 111 sekund této početní výhody. ,,My na tu přesilovku dali to nejzkušenější co máme. Těm klukům se ani nedá nic vytknout, jelikož ta přesilovka byla sehraná dobře. Nechyběl v ní střelba, pohyb, prostě nic. Jarda Roubík otřel dorážku o horní tyčku a při druhé šanci mu sjel kotouč když už dorážel do prázdné branky. Nic to však nemění na tom, že takhle dlouhá přesilovka by se měla využít. Takže jsme tady potvrdili to nepsané hokejové pravidlo a body nemáme.“

Hradeckého trenéra také může mrzet fakt, že jeho tým měl při třech úvodních brankách domácích kotouč na své holi a vždy o něj po chybách přišel. ,,Bylo tomu bohužel tak. Vlastně při první brance jsme udělali naší první chybu a hned nám to tam Chomutov pověsil. U druhé branky se nerozuměl Milan Karlíček s Patrikem Moskalem a byl z toho takový zvláštní gól. Já to tedy z lavičky přesně neviděl, ale kluci říkali, že to tam domácí hráč kopnul nohou. Rozhodčí to však uznal a když to uzná, tak je to gól. Třetí branka taky naše chyba. Hokej je však hra chyb. Problém byl i ten, že my nedokázali ty chyby potrestat. Soupeř prokázal svojí zkušenost a naše všechny chyby trestal. My jsme jich v zápase zase tolik neudělali, ale domácím to stačilo.“

Tři branky domácích dala v loni ještě extraligová trojice Procházka – Kraft – Duda. Chystali se na tuto řadu hradečtí hráči nějak speciálně? ,,Proti Chomutovu se nedá chystat speciálně na jednu řadu. Oni mají čtyři kvalitní řady a v tom je jejich síla. Ta první lajna hrála výborně, když jsme se stále snažili o vyrovnání, ujeli dva na jednoho a bylo hotovo. My však můžeme mít z utkání dobrý pocit, protože jsme se jim vyrovnali. Teď to musíme doma potvrdit s Jihlavou. To však pro nás bude dvakrát tak těžší utkání, ale musíme ho doma zvládnout,“ zakončil hodnocení hradecký trenér Jiří Mička.