po 21.12.2009 | Michal Luňák

Klíčem k derby byla druhá třetina, shodli se oba trenéři

Podruhé v krátké době viděl hradecký ČEZ stadion Východočeské derby mezi domácím HC VCES a hosty z Chrudimi. Dnešní utkání bylo tomu minulému hodně podobné. Chrudim opět vedla, tentokrát dokonce 2:0, ale Hradec zabral a utkání otočil ve svůj prospěch. Klíčem k celému utkání byla prostřední třetina. Domácí trenér Jiří Mička jí logicky označil za výbornou a hostující Pavel Rohlík za katastrofální z pohledu svých svěřenců. Hradec další výhrou v derby potvrdil, že je letošním neotřesitelným králem východních Čech. Od doby co v první lize působí další týmy z regionu, nikdo nedokázal ovládnout všechna derby. Družině Jiřího Mičky k dovršení této úctyhodné bilance schází poslední korálek. Navléci ho na horkém chrudimském ledě bude dvacátého ledna hodně těžké, ale nikoli nemožné.

Jiří Mička: V derby máme štěstí na naší straně

Do hodnocení derby se pustil trenér vítězů Jiří Mička. ,,Jsme moc rádi, že jsme vyhráli tříbodově. Prakticky celý prosinec se nacházíme v nějaké krizi a každý bod pro nás je dobrý. Je pro nás povzbuzující i fakt, že jsme to dokázali otočit z 0:2. Snad nám to psychicky pomůže a začneme si zase věřit,“ věří hradecký lodivod.

Vyhráli jste i páté derby v sezóně. To musí hodně hřát u srdíčka. ,,Je to moc pěkné, že jsme dokázali vyhrát všechna derby. Máme zkušené hráče, kteří se na tato utkání dovedou připravit. To je jeden důvod a pak musíme taky připustit, že v těchto zápasech máme štěstí na naší straně.“

Co se vám honilo hlavou za stavu 0:2, který přišel jak blesk z čistého nebe. ,,My jsme začali dobře. Měli jsme velké šance, trefili Milanem Karlíčkem tyčku a pak to najednou bylo 0:2. Navíc tam Chrudim měla obrovskou šanci na 3:0, tu kdyby dala, tak to možná dopadlo jako proti Benátkám, kdy jsme nedokázali vstřelit branku. Důležitá pro nás byla branka na konci první třetiny. Přesně takhle to měla Chrudim nedávno ve Vrchlabí. Tam taky vedla 2:0, dostala na konci třetiny branku a už se vezla. Pro nás byla dnes klíčová druhá třetina, kde jsme hráli dobře a podařilo se nám tam vstřelit pár branek. Pak už jsme to až na pár zaváhání zodpovědně dohráli.“

Čím si vysvětlit další nepovedený prosinec hradeckého týmu? ,,Koukal jsem se do papírů z loňské sezóny a hrajeme to úplně stejně. Taky jsme třikrát prohráli a jeli jsme před vánoci do Brna. Na Kometě jsme dokázali vyhrát a jak se pak ukázalo, bylo to pro nás strašně důležité. Dnes jsme tu naší nepříznivou sérii zasekli, můžeme to smazat a připravovat se na další zápasy.“

Do utkání jste změnil sestavu, zejména u té třetí formace se to hodně vydařilo. ,,To se podařilo,ale první třetina od nich byla naprosto katastrofální. V kabině proběhl takový nějaký humbuk a ta lajna se zvedla. Nejdříve přišel důležitý vyrovnávací gól a pak krásná branka Honzy Hrušky na 3:2. Takže zahráli dobře, ale takhle mají hrát každý zápas a ne jednou za deset kol,“ uzavřel po vítězném derby hradecký trenér Jiří Mička.

Pavel Rohlík: Druhá třetina byla z naší strany katastrofální

Chrudim v Hradci ztratila velice nadějně rozehraný zápas a tak vcelku logicky byl trenér Pavel Rohlík rozmrzelý z tohoto faktu. ,,To není první zápas, který jsme takto ztratili. Mě jen udivuje, že takto zkušené mužstvo to nedokáže uhrát. Začneme na ledě dělat strašné chyby a dnešní druhá třetina byla z naší strany katastrofální,“ začal své hodnocení chrudimský trenér Pavel Rohlík.

Jak si vysvětlit nepovedenou druhou třetinu jeho svěřenců. ,,Nemám pro to vysvětlení. Jdeme do té části s tím, že budeme nadále hrát zodpovědný hokej a místo toho tam lítáme nahoru dolů a děláme chybu za chybou. Navíc i dnes se potvrdilo, že nemáme odpovídající fyzickou kondici a zápasy tímto prohráváme.“

Jistě nepříjemná byla inkasovaná branka na konci první třetiny. Byl to nejdůležitější moment derby? ,,Mě to vůbec nepřekvapilo, protože to je u nás obehraná písnička. My těchto branek na konci či začátku třetin již dostali spousty.“

Venku se vám nedaří, vyhráli jste naposledy 7.listopadu ve Vrchlabí. ,,To bych se opakoval. Jsme prostě venku neproduktivní a nedokážeme dorážet takové zápasy, jako byl ten dnešní. Necháváme si dávat hloupé góly na konci třetin a už se toho nedostaneme.“

Bylo to druhé derby v krátké době a byla to hodně podobná utkání. ,,Já si nemyslím že to bylo podobné, to bylo úplně stejné, jako přes kopírák,“ uzavřel zklamaný trenér hostů Pavel Rohlík.