Rozhovory
út 9.10.2018 | Jan Vavřina

Loučící se Radek Smoleňák: V Hradci se ke mně chovali fantasticky

Po třech odehraných kolech z letošní Tipsport extraligy se na východ Čech vrátil Radek Smoleňák, který se s klubem domluvil na vzájemné spolupráci. Za Mountfield odehrál šest duelů, připsal si tři asistence a stejný počet bodů do hodnocení +/-. Na začátku října využil výstupní klauzule a s mužstvem se rozloučil, čeká jej nová výzva v podobě švýcarského týmu SC Rapperswil-Jona. Do něj odchází zkušený útočník s vědomím, že by na sebe ještě někdy rád oblékl hradecký dres.

K týmu jste se připojil v průběhu září, stihl odehrát šest duelů a s Hradcem se zase loučíte. Jak se situace okolo vás vyvíjela?
V průběhu léta jsem byl v kontaktu s agentem i panem Kmoníčkem a celkově s Hradcem ohledně mého angažmá. Cítil jsem ale, že bych si chtěl zahrát ještě v cizině, kde jsem byl nějakých třináct let a chtěl bych to tam ještě zkusit. Díky pánům Schönovi a Kmoníčkovi, Bedýnkovi (Jaroslavu Bednářovi) a trenérům jsem dostal příležitost odehrát nějaké zápasy za Hradec, za což jsem vděčný.

S Mountfieldem HK jste měl smlouvu, která vám umožňovala odchod, čehož nakonec využíváte...
Měli jsme to nastavené tak, že kdyby přišla nějaká nabídka z ciziny, zkusil bych to. Kdyby žádná nebyla, tak bychom si sedli a zkusili to vymyslet, abych zůstal třeba do konce sezóny. Takhle jsme byli domluvení. Nabídka ale přišla, já jsem za to rád a těším se na to.

Co od prvního angažmá ve Švýcarsku očekáváte?
Novou zkušenost a výzvu, tohle mám rád. Kdo se bojí, nesmí do lesa. Takže jsem natěšený a plný očekávání a doufám, že to bude fajn. O životě se bavit nemusíme, víme, že Švýcarsko je krásné. Já tam jdu hrát hokej a doufám, že se nám podaří nastartovat tým k tolika vítězstvím jako třeba v Hradci. Kdybychom takhle vyhrávali, bylo by to úžasný.

„I když Radek není vyloženě náš hráč, tak ho za našeho považujeme.“

GM Aleš Kmoníček (o Radku Smoleňákovi)

Napadla vás myšlenka, že byste se v hradeckém dresu někdy znovu objevil?
V hlavě to určitě mám, ale to záleží na vedení a trenérech. Když jsem odcházel, tak jsme si podali ruce a řekl jsem, že kdykoliv bych se vracel do Čech, tak první komu budu volat, bude určitě Hradec. Protože se tady ke mně chovali fantasticky a jsem jim vděčný za všechny zápasy. Už vloni mě přijali a i díky skvělým fanouškům by to pro mě bylo první, co by mě napadlo. Uvidíme... Doba, kdy se do Čech vrátím, určitě nastane. Jestli to bude za týden, dva roky nebo deset, to teď samozřejmě nevím. Ale Hradec mi zůstává v srdci a budu kluky sledovat a když se někdy budu moct připojit, udělá mi to radost.

Mezi vámi jako velkým showmanem a hradeckými fanoušky se vytvořilo hezké pouto. Chtěl byste jim něco vzkázat?
Fanouškům bych chtěl strašně poděkovat za to, jak mě přijali a jak se ke mně chovali. Chtěl bych jim vyseknout velkou poklonu za to, jak podporují tým a v jakém počtu chodí. Vím sám, že když člověk hraje před kulisou, jako je v Hradci, tak i když se kolikrát nedaří nebo to nešlape podle plánu, tak lidi tým ženou a hráče to vybičuje. Doufám, že se brzo potkáme, když budu na ledě v hradeckém dresu. Když spolu budeme moct oslavit výhry, bude to určitě pěkné a těším se na to.

Generální manažer Aleš Kmoníček k odchodu Radka Smoleňáka:

„Jsme rádi, že Radek opět nastoupil aspoň v pár zápasech za náš tým. I když to není vyloženě náš hráč, tak ho za našeho považujeme. Vzájemná spolupráce dávala smysl a do budoucna si obě strany řekly, že v případě návratu do Čech bude Radek jednat nejprve s námi. Je tím pádem možné, že se letos nebo v příští sezóně v našem dresu znovu objeví. Budeme za to moc rádi, protože Radka bereme jako svého. Děkujeme mu i za toto krátké působení u nás a přejeme mnoho úspěchů ve Švýcarsku a hlavně pevné zdraví. Zároveň děkujeme vedení kladenského klubu za vstřícný přístup.“

Sportovní manažer Jaroslav Bednář k odchodu Radka Smoleňáka:

„Chtěli bychom Radkovi poděkovat za to, že u nás opět nějakou dobu strávil. Dále za jeho přístup, ze kterého se mladí hráči mohli odrážet. Mohli si vzít příklad z jeho profesionalismu a přístupu k tréninku a vůbec z povahy, jakou má. Do jeho budoucí štace ve Švýcarsku mu přejeme hodně štěstí a doufáme, že v budoucnu navážeme na naši úspěšnou spolupráci.“