Preview k zápasu
čt 29.8.2019 | Daniel Krátký, Jan Vavřina

Lvi vstupují do CHL! Ostrou sezónu odšpuntuje zápas v Cardiffu

Přípravným zápasům odzvonilo, soutěžní utkání již klepou na dveře! Mountfield HK se potřetí v řadě zúčastní hokejové Ligy mistrů. Hradečtí byli nalosováni do skupiny H, společně se švédskou Frölundou, rakouským Grazem a britským Cardiffem. Právě na ledě velšského týmu začne tým Tomáše Martince letošní putování ostrou sezónou. Zápas na britských ostrovech startuje ve 20:30 středoevropského času, přímý přenos utkání bude vysílán na stanici Sport 1.

Východočechy čeká před zápasem dlouhé cestování. Ve čtvrtek večer je naplánován přesun do Prahy, odkud v pátek ráno přeletí na Ostrovy. Po několikahodinové jízdě autobusem dorazí mužstvo na místo prvního zápasu. „Není to úplně obvyklé a někdo s tím může mít problém. Jede se opravdu brzo ráno, v autobuse se člověk nevyspí. Cestuje se celý den a pak se rovnou hraje. Musíme se s tím ale poprat,“ ví staronová posila Mountfieldu HK Rudolf Červený.

Kromě Petra Koukala a Tomáše Linharta, kteří jsou na marodce, odcestuje Mountfield HK na trip v kompletním složení – včetně čerstvé akvizice Philipa Samuelssona. „Věřím, že se tady o místo popere, a že zapadne do týmu a pomůže nám zkvalitnit už tak dobrou obranu, kterou máme. Většinou je lepší přijít a rovnou hrát, než si dlouho na něco zvykat. Bude hrát svůj nejlepší hokej a myslím, že mu to půjde,“ přeje si.

Hradecká pětašedesátka nastupovala v přípravě na křídle formace s Danielem Rákosem a Radkem Smoleňákem. Naskočí v tomto složení i do úvodního utkání CHL? „Asi tak nastoupíme, ale je to spíše na trenérech, jestli udělají nějakou změnu nebo ne. V přípravných zápasech to podle mě vypadalo docela dobře. Gólů jsme dali spoustu, ale teprve teď se to chýlí k důležitým zápasům,“ je si vědom situace třicetiletý forvard.

Po osmi přátelských duelech se v pátek bude hrát prvně o mistrovské body. Jak se na zápas „Rudy“ těší? „Těším se moc, je to něco jiného než přípravné zápasy v rámci českých klubů. Liga mistrů má každý rok větší a větší ohlas ve světě a já věřím, že postoupíme ze základní skupiny,“ zakončuje odhodlaně Rudolf Červený.

Ďáblové jsou šestinásobnými mistry ligy

Klub z hlavního města Walesu byl založen v roce 1986. Na postup do nejvyšší soutěže čekali Devils pouhé tři sezóny a hned v dalším roce přišel první titul! Cardiff získal ve své historii šest ligových primátů – v roce 1990, 1993, 1994, 1999, 2017, 2018. Hlavním koučem týmu je Kanaďan Andrew Lord, který před dvěma lety ukončil kariéru. Do té doby byl v klubu čtyři roky hrajícím trenérem. Své domácí zápasy hrají Cardiffští hokejisté ve skoro nové Viola aréně s kapacitou 3088 diváků z roku 2016. Klubovými barvami jsou červená, bílá a zelená.

V minulém ročníku vyhrál britský klub základní část EIHL, díky čemuž se Devils kvalifikovali do CHL. Tam je čeká, stejně jako Hradecké, již třetí účast. V předchozích dvou ročnících skončil klub pokaždé na posledním místě ve skupině.

„Mountfield známe dobře ze zápasů proti Nottinghamu před dvěma lety. Víme ale, že postrádali klíčové hráče a že znají styl britského hokeje.“

Trenér Andrew Lord (o Mountfieldu HK)

Na soupisce Cardiffu spousta zámořských hráčů

MasiMarjamäki
Finský útočník strávil loňskou sezónu v Tipsport extralize, za Chomutov odehrál 45 utkání s bilancí 8+8.

Na soupisce mužstva nalezneme desítku kanadských hráčů, kteří týmu dodávají potřebný důraz. V brankovišti je však hlavní hvězdou Brit Ben Bowns, účastník posledního světového šampionátu, který v klubu začne již šestou sezónu. V obraně působí šest hráčů narozených v zámoří. Zajímavý jménem je rozhodně Sean McMonagle, nová posila klubu a zároveň reprezentant Itálie s americkými kořeny. Na posledním mistrovství světa na Slovensku odehráli 7 zápasů v dresu Velké Británie další dva beci – Evan Mosey a Mark Richardson.

Mezi hlavní útočné hvězdy patří rozhodně Joey Martin, kanadský hokejista, který působí v Cardiffu již šestou sezónu a v Evropě zatím nikde jinde nehrál. Dalším zajímavým hráčem je Charles Linglet, běloruský reprezentant s kanadskými kořeny, který odehrál 5 utkání v NHL. Dále nastupoval také v ruské KHL, švýcarské NLA, německé DEL i ve finské Liize. Pro české fanoušky je známým jménem Masi Marjamäki. Finský hokejista totiž v minulém roce nastupoval za Piráty Chomutov a byl tak spoluhráčem Štěpána Lukeše.

TOP 3 důvody, proč sledovat zápas v Cardiffu:

  • 1. První ostrý zápas sezóny pro hradecké hokejisty
  • 2. Do CHL vstoupí Lvi v nejsilnější možné sestavě
  • 3. Kanadští hokejisté v týmu soupeře vnáší do hry rychlost a důraz