Rozhovory
pá 29.2.2008 | Pavel Illich

Musíme hrát klidně, burcuje Patrik Fořt

Hradečtí hokejisté mají za sebou třetí zápas čtvrtfinálové série proti Kometě Brno. Poprvé se představili na domácím ledě, a to za stavu 1:1 na zápasy. Atraktivní střetnutí přilákalo do ochozů více než 5000 diváků, včetně početné skupiny brněnských příznivců. Ovšem ani skvělá kulisa nedotlačila hokejisty HC VCES k vítězství. Kometa se radovala z výhry 3:1, když o osudu utkání rozhodla první třetina, kde si Moravané vytvořili rozhodující dvoubrankový náskok. Druhá zápas na hradeckém ledě se hraje již v pátek od 18 hodin.

Patrik Fořt litoval zahozených šancí, přiznal mírnou nervozitu před zaplněným stadionem

Hradečtí střelci se v samotném utkání více než čtyřicet minut trápili. Několik velkých příležitostí měl i Patrik Fořt, coby dravý forvard první formace. Ovšem hráčům HC VCES stáli v cestě za úspěchem až do 48. minuty oba brankáři Komety, nebo branková konstrukce.

Východočeši spřádali plány na důležité vítězství, ale ty doznaly výrazných trhlin již po prvním útoku soupeře, kdy se prosadil Radek Dlouhý. „To byl prakticky klíčový moment celého zápasu, když jsme inkasovali první gól už po dvaceti vteřinách,“ litoval Patrik Fořt bezprostředně po zápase. Druhý zásadní moment přinesla 4. minuta. Kdy se zranil brněnský brankář Lukáš Hronek. Nahradit jej musel Kamil Jarina a Hradečtí vycítili šanci na vyrovnání. Ovšem brankář Komety byl pozorný, nebo útoky domácích postrádaly přesnost. „Prostě se zase projevil náš problém posledních zápasů, že nedáváme šance. Sám jsem mohl dát dva góly, ale prostě mi to tam taky nespadlo,“ ví Fořt.

Dalším mezníkem první třetiny byl druhý a ve výsledku vítězný gól Brna, který padl při hostující přesilovce 5 na 3. Miroslav Barus hledal před brankou své spoluhráče, ale puk nešťastně usměrnil za Koutského záda obránce Toužimský, který si připsal smolný vlastní gól již podruhé v sérii (první byl v 1. čtvrtfinále v Brně na 0:1). Podobná výhoda se Hradci naskytla do konce první třetiny také, a to v délce plných dvou minut. Ovšem zejména její první polovina byla sehrána bídně a hlavně bez střelby. A když už si mohl Toužimský spravit chuť, ,jeho střelu zastavila tyč. Hradecký útočník ale své spoluhráče hájí: „Je pravda, že to byla přesilovka celé dvě minuty a gól jsme dát měli, ale sehrané jsme to neměli vůbec špatně. Chyběl tomu prostě jen ten gól. Místo toho jsme dvakrát nastřelili tyčku.“

Přes to všechno nabídl první zápas na ČEZ stadionu úplně jiný obrázek, než tomu bylo na brněnském ledě. Zatímco Hradečtí se trápili, hráči Komety byli pohyblivější, důraznější a nebezpečnější. Ale ne všichni to viděli až jako takový rozdíl. „Já bych neřekl, že ten zápas byl v něčem jiný. Hodně jim pomohl první gól. Je pravda, že možná hráli trochu víc zezadu, než předtím. Hlavně obrana jim funguje dobře.“

Téměř dvě a půl třetiny trvalo, než se některému z hráčů podařilo rozjásat slušně zaplněné ochozy. Střeleckou smůlu protrhl až akrobatickou tečí Jan Šeda a gólem na 1:2 rozpoutal na stadionu teprve tu pravou vřavu. „Ono celkově jsme do té doby byli poznamenaní tím prvním gólem, navíc jsme dostali ještě jeden, který byl ve výsledku vlastní. Ale dali jsme kontaktní branku a trenér stáhnul hru na tři lajny, což nám docela pomohlo. Chtěli jsme na ně víc vlítnout, ale místo toho přišel třetí gól Brna a byli jsme zase na začátku,“ mrzí ho. Dobrých pět minut po vstřelené brance se na branku Komety valil jeden útok za druhým a obecenstvo výrazně ožilo. Ovšem potom zkratovala hradecká obrana, když zapomněla na modré čáře na Přemysla Sedláka. Ten si se svým sólovým únikem nelámal hlavu a Koutského prostřelil potřetí.

Série se hraje na čtyři vítězství, takže druhý bod Brna ještě není nijak výrazně alarmující. Brno si zatím „jen“ vzalo zpět ztracený domácí zápas. Na tahu je tedy Hradec a pokud nechce jet v pondělí zpět do Brna s nožem na krku, povinnost ve druhém zápase velí jednoznačně zvítězit. A co pro to bude třeba udělat? „Hlavně musíme hrát klidně. Dnes přišlo víc lidí a trochu jsme znervózněli. Samozřejmě také musíme proměňovat svoje šance a dát víc gólů, než jeden a taky víc než soupeř,“ uzavírá Patrik Fořt.