Preview k zápasu
so 11.1.2020 | Daniel Krátký

Na východ Čech míří překvapení ročníku – karlovarská Energie

V pátek se střetnutí s Mladou Boleslaví hokejistům Hradce Králové nevyvedlo. Padesát minut to vypadalo na tři body, jenže hosté v závěru srovnali a v prodloužení završil obrat Ondřej Najman. V neděli čeká Lvy druhé střetnutí. Opět na domácím ledě. Soupeřem budou Karlovy Vary, které mají v tabulce šest bodů náskok před právě Mountfieldem. Další důležitý zápas začíná v ČPP Aréně již od 16:00.

„Musíme fárat hned od začátku.“

19 Zdeněk Čáp (o duelu s Karlovými Vary)

Většinu utkání to v pátek vypadalo na výhru, nakonec proti Mladé Boleslavi brali hokejisté Mountfieldu HK pouze bod za prohru 2:3 po prodloužení. „Celkově jsme asi nehráli od začátku to, co jsme chtěli. Ale když už vedeme 2:0, tak už to musíme udržet. Navíc jsme chybou dostali gól při vlastní přesilovce,“ vrací se zpět k duelu s Bruslaři obránce Zdeněk Čáp, který při zranění Petra Zámorského zaskakuje v první obranné dvojici. V posledních deseti minutách však hosté vyrovnali a v prodloužení rozhodli. „Nevím, co se přesně stalo, měl jsem zrovna po střídání, takže nevím, jestli nám zrovna někdo ujel. Oni pak proměnili také přesilovku,“ komentuje dvě inkasované branky v závěru důležitého střetnutí.

Proč tedy hokejisté královéhradeckého Mountfieldu získali jediný bod? „Od začátku zápasu jsme nebyli tam, kde jsme měli být. Snažili jsme se, ale máme jenom jeden bod. Bohužel, stalo se. Ale jedeme dál,“ hlásí odvážně rodák z Kolína. „Něco jsme si k tomu řekli, že takhle by to dál nešlo. Ale je to jen o hlavách. Předtím jsme hráli dobře, musíme s vrátit k tomu, co jsme hráli ve Stockholmu. Musíme fárat hned od začátku,“ vyzývá před duelem s karlovarskou Energii hráč s číslem devatenáct na zádech.

V kabině však podle Zdeňka Čápa velké dusno nebylo. „Je potřeba si občas některé věci vyříkat. Hlavami už jsme nastavení na neděli. Nad tímhle můžeme přemýšlet do půlnoci a od dalšího dne se připravovat na Karlovy Vary.“ Mountfield čeká podle sedmadvacetiletého hokejisty hodně podobný soupeř, jako byla Mladá Boleslav. „Myslím, že to bude pomalu to samé, oni budou také hodně bruslit. Musíme se na to připravit. V neděli se začíná zase na 0:0. Musíme jít za svým cílem, což jsou tři body, abychom se mohli posunout v tabulce,“ říká uvědoměle jeden z nejdéle působících hráčů (s malými pauzami) pod Bílou věží.

FilipNovotný
Po Dominiku Hrachovinovi je osmadvacetiletý brankář statisticky druhým nejlepším v extralize a je jedním z hlavních důvodů letošní karlovarské povedené sezóny.

Pozor na elitní útok Západočechů

Mezi tyče Energetiků se v této sezóně postavili tři gólmani. Nejúspěšnějším z nich je Filip Novotný, letošní jasná jednička. Bývalý gólman Sparty, který nastupoval také v KHL, naskočil do 29 zápasů, ve kterých se jeho úspěšnost zákroků vyšplhala na 92,56 %, což jej řadí na druhou příčku v této statistice. Novotný je zároveň s 16 trestnými minutami nejtrestanějším gólmanem ligy. Dvojkou je Jan Bednář, nováček loňského extraligového ročníku odchytal prozatím 8 duelů, ve kterých vychytal jedno čisté konto. Třetím do party je brankář juniorky Adam Horák, jenž si zachytal svých prvních 26 extraligových minut na ledě Pardubic, kde pomohl k výhře v prodloužení 12 zákroky.

Karlovarským funguje defenzíva. A je to znát také ve statistikách. V hodnocení účasti na ledě je s +15 nejlepším bekem v lize Michal Plutnar, rodák z Chotěboře. Nejproduktivnějším obráncem Energie je Petr Šenkeřík, jenž nasbíral již 19 bodů (4+15). Důležitou postavou obrany je také Dominik Graňák, který ještě v minulé sezóně zastával roli kapitána v Hradci Králové. Také na západě Čech obehrávají mladé beky – na hostování z brněnské Komety mají Dalimila Mikysku. Účastník loňského MSJ odehrál 25 zápasů a během nich byl na ledě u 14 vstřelených branek. V ročníku narození 1999 je v tomto ohledu nejúspěšnějším zadákem v lize.

Už loni se trojici Jakub Flek, Dávid Gríger a Tomáš Rachůnek poměrně dařilo. V letošní sezóně však opravdu řádí. Všichni tři si za své výkony vybojovali pozvánku do české, respektive slovenské reprezentace. Tomáš Rachůnek je s 37 body (17+20) druhým nejproduktivnějším hráčem ligy. Do elitní desítky se vejde také centr elitního útoku Dávid Gríger, jenž nasbíral 29 bodů (13+16). Na třináctém místě tabulky kanadského bodování se nachází Jakub Flek, karlovarský rychlík nasbíral 28 bodů (10+18). Kapitánem a čtvrtým nejtrestanějším hráčem (58 trestných minut) je Václav Skuhravý. Po návratu z MSJ se do sestavy dostává také Otakar Šik, ročník narození 2000.

TOP 3 důvody, proč přijít na zápas s Karlovými Vary:

• 1. Hradec chce rozjet novou vítěznou sérii
  • 2. S týmem soupeře přijede bývalý kapitán Mountfieldu Dominik Graňák
  • 3. Oba týmy se aktuálně prezentují atraktivním rychlostním hokejem

Energetici jsou největším překvapením ročníku

Západočeši vstoupili do ligy ve velkém stylu a po třech kolech se pohybovali na špici tabulky. Následovala však sérii pěti porážek v řadě. To bylo nejméně úspěšné období sezóny a následně již karlovarský celek neprohrál vícekrát než třikrát v řadě. V současné chvíli se Karlovy Vary nachází na sedmém místě tabulky se ziskem 54 bodů. Na elitní šestku schází svěřencům Martina Pešouta pouhé tři body. V posledním kole hokejisté Energie prolomili sérii tří proher v řadě a v prodloužení zdolali Litvínov 3:2.

Hlavní zbraní Energie je ofenzíva, kádr kolem Václava Skuhravého nastřílel již 120 branek, což je druhý nejvyšší počet v soutěži. Nejmenší počet však mají v hitech, kterých nasbírali necelou dvoustovku – 196. Vary dostaly k dispozici třetí největší počet přesilovek, konkrétně 132, z nich dokázaly využít 26, což je čtvrtý nejvyšší počet v lize. Úspěšnost přesilovek mají 19,70 %. Celek ze západu Čech podává lepší výkony na domácím ledě, kde nasbíral 33 bodů, z venkovních stadionů přivezl pouze 21 bodů do tabulky.

Historie vzájemných utkání pamatuje na 22 soubojů mezi Východočechy a Západočechy. Statistika hovoří jasně pro Lvy, kteří ovládli hned 15 z nich se skóre 60:36. Na domácím ledě zvítězil Mountfield osmkrát a prohrál třikrát. Letošní bilance hovoří bodově pro Energetiky, kteří vyhráli v Hradci 3:1 a následně doma prohráli 2:3 po prodloužení, když hradeckým barvám vystřelil perfektní trefou z levé strany výhru Kevin Klíma.

Vstupenky stále v prodeji, přijďte Lvy podpořit i vy

Hradec chce rozjet novou vítěznou sérií a navázat na předchozí dobré výkony z posledních týdnů v utkání proti karlovarským Energetikům. Vstupenky na zápas se západočeským celkem můžete zakoupit skrze on-line aplikaci nebo přímo na pokladnách zimního stadionu. Ty se v den utkání otevírají ve 13:00 a lístky zde lze pořídit i v průběhu utkání. U stánku za hlavním vchodem zároveň probíhá předprodej vstupenek na Královský ples! Cena za sezení ve velkém sále je 450 korun a za volné sezení v malém sále činí 390 korun.