Preview k zápasu
út 19.2.2013 | Sanny Muharem

Olomouc? Proslulé náměstí s orlojem a studená plecharéna

Ve čtvrtfinále play-off 2013 proti sobě budou soupeřit dvě města, která se v mnoha ohledech zas tolik neliší. Pokud se vydáte na venkovní zápasy, můžete si zpříjemnit cestu prohlídkou města. V obou dvou metropolích na náměstí vyčnívá morový sloup, přičemž v Olomouci se nachází ten větší. Na Hané rozhodně nemůžete zapomenout ochutnat syrečky. Při podporování hradeckých hokejistů v cestě do semifinále první hokejové ligy se však nezapomeňte teple obléci, kohoutí „plecharéna“ přílišný komfort nenabízí.

Porovnání měst
vs.
Královéhradecký / Hradec kraj / okres Olomoucký / Olomouc
13. století založení města 13. století
105,61 km2 výměra 103,36 km2
94 242 počet obyvatel 99 529
50° 12´ 40" s. š. zeměpisná šířka 49° 35´ 38" s. š.
15° 50´ 15" v. d. zeměpisná délka 17° 15´ 3" v. d.
235 m nadmořská výška 219 m
Bílá věž dominanta města Mariánský sloup, olomoucký orloj
MUDr. Zdeněk Fink primátor Ing. Martin Novotný

Jaká bude série mezi Hradcem a Olomoucí? Doufejme, že divácky atraktivní. Obě dvě města si jsou velmi podobná, a to především svoji rozlohou a počtem obyvatel.

Fotbal v Gamrbinus lize, hokej o soutěž níže

Stejně jako v Hradci, i v Olomouci lidé raději upřednostňují fotbalovou soutěž. Tamní fotbalisté působí v nejvyšší české soutěži a aktuálně drží nadějnou čtvrtou příčku, kdy se již za týden utkají s královéhradeckými hráči.

Fotbal tedy táhne diváky na Hané více, průměrná návštěva fotbalistů je 5580 diváků na zápas. Zato hokejisté se musí spokojit pouze s 1127 fanoušky na utkání.

Fotbalová liga už v severomoravské metropoli přežívá nějakou dobu, fanoušci však chtějí na vrchol i hokej. Olomoucké vedení se letos netají tím, že se chce probojovat až do rozšířené baráže, ve které hodlá extraligové protivníky potrápit. Před nimi je však dlouhá cesta, kterou by rádi zkřížili východočeští hokejisté.

Náměstí s morovým sloupem a orlojem

Pokud se vydáte na hokej do Olomouce, rozhodně nemůžete opomenout návštěvu zdejšího náměstí. Zcela určitě narazíte na olomoucký orloj, jenž je o něco menší než v Praze. V Olomouci je orloj součást severní stěny radnice. Na svém místě stojí již pěknou řádku let, od 15. století. Centrální ciferník zde zobrazuje polohy planet na pozadí zvířetníku. Orloj je pak umístěn na pozadí mozaiky, která znázorňuje jízdu králů, dělníků a chemika.

Za další chloubu Olomouce se rozhodně dá považovat barokní morový sloup nazývaný jako Mariánský sloup. Ten se nachází na dolním náměstí Olomouce, o jeho zhotovení se postaral v 18. století Václav Render a je chápán jako výraz vděčnosti olomouckých občanů za ukončení moru. Na vrcholu sloupu hledí na občany Panna Marie.

Ochutnejte pravé olomoucké syrečky

Olomoucké syrečky, chcete-li tvarůžky, jsou na Olomoucku tradičním jídlem. Druh měkkého zrajícího sýra se vyznačuje silnou vůní až zápachem, pravým fajnšmekrům ale nevadí nic. Tvarůžky bezpochyby tvoří neodmyslitelnou část české kuchyně, přičemž obsahují velmi malé množství tuku. Nezapomeňte kromě tradiční hokejové klobásy i na tento pokrm.

Ráj studentů, v létě zde moc lidí nepotkáte

V Olomouci je opravdu z čeho vybírat, na půdě tohoto města se nachází hned několik vysokoškolských příležitostí. To, že se jedná o studijní město, byste možná poznali i pouhou večerní procházkou centrem města. Kromě bujarých večírků si ale člověk klidné místo rozhodně najde. V Olomouci je Univerzita Palackého, kde je na výběr mnoho oborů.

Pořádně se obléknout!

V Olomouci stojí jeden z nejzchátralejších zimáků první hokejové ligy. Kohoutí plecharéna, jak se přezdívá tomuto stadionu, byla zastřešena v roce 1967 a rekonstrukce proběhla v roce 1980, od té doby se zde nezměnilo téměř nic. Kapacita stadionu činí 5300 míst.

Pokud se tedy vydáte podpořit královéhradecké borce, nezapomeňte se teple obléci. Tato aréna je proslulá svou krutou zimou, kdy se člověk musí spolehnout na teplo z atraktivního hokeje. Buďte u zahájení čtvrtfinálové série a jeďte v tom s hradeckými hokejisty! Odhodlanější vítězí!

První dva zápasy čtvrtfinálové série startují již ve čtvrtek a pátek, pokaždé v 18.00 hodin v Olomouci.

Foto: hc-olomouc.cz, google.cz