Mountfield HK
Aktuální zprávy z klubu
út 6.11.2018, Adam Kodet

Pavlík, Vincour, Zámorský a Rosandič do „áčka“, reprezentovat budou i mládežníci

Ligové soutěže si ve druhém listopadovém týdnu vybírají zaslouženou pauzu, tak aby vytvořily prostor pro reprezentační srazy a turnaje. Ty má na programu jak český A-tým, který odehraje první letošní podnik EHT ve Finsku, tak všechny mládežnické kategorie počínaje U16. Pocty reprezentovat svou zem se dostalo i početnému zástupu hráčů, kteří hájí hradecké barvy. Někteří z nich už mají svůj debut v národním týmu za sebou, na některé nováčky první start v dresu se lvem na prsou teprve čeká.

„Áčko“ se chystá do Finska i s novicem Radovanem Pavlíkem

Seniorský tým pod vedením zbrusu nového realizačního týmu, v jehož čele stojí jako hlavní kouč Miloš Říha, má před sebou první ostrou prověrku. Čeká ho první letošní turnaj Euro Hockey Tour, a sice tradiční Karjala Cup. Většina týmu se sešla v pražských Holešovicích již v pondělí, hráči hrající ještě zápasy KHL a CHL se připojí později. Češi nejprve odehrají 8. listopadu v pražské Tipsport Aréně zápas proti Švédsku, poté odlétají do Helsinek, kde se 10. listopadu postaví domácím Finům a den nato ruské sborné.

Z hradeckého kádru oblékne nejcennější dres trojlístek hráčů. Petr Zámorský je s 42 reprezentačními starty nejzkušenější z nich, ofenzivní bek dostal pozvánku po více než dvou letech. To Radovan Pavlík je úplný nováček, který dostane šanci v českém áčku vůbec poprvé, a bude z celého Říhova výběru nejmladší. Nutno ale podotknout, že se jedná o zkušeného mládežnického reprezentanta, nastoupil už k 80 utkáním v národním dresu. Třetím do party je Tomáš Vincour, který byl povolán dodatečně. Hradecký ostrostřelec má na kontě 22 startů za seniorskou reprezentaci, naposledy nastoupil v sezóně 2015/16.

Zapomenout nemůžeme ani na zahraniční zástupce v hradeckém dresu. Pozvánku do slovenské reprezentace obdrželi Mislav Rosandič a Matej Paulovič, druhý jmenovaný bohužel s týmem na Německý pohár pro zranění neodcestuje.

Dvacítka zůstává doma, devatenáctka letí do Finska

Náročný program má před sebou i druhá nejstarší kategorie – U20. Hlavní kouč Václav Varaďa, jemuž je k ruce jako asistent hradecký kouč Aleš Krátoška, nominoval celkem 22 hráčů, které čeká přesun do Hodonína. Na jihu Moravy absolvuje dvacítka třídenní kemp, od 9. do 11. listopadu se zde v rámci turnaje čtyř zemí střetne postupně se Švédském, Ruskem a Finskem. Pro hráče se jedná o poslední akci před mistrovstvím světa juniorů, které hostí na přelomu roku kanadská města Vancouver a Victoria.

Ve výběru Václava Varadi nechybí Michael Gaspar a Jaroslav Dvořák, kteří jako hradecká záloha působí v Litoměřicích, a oba již v minulých letech v mládežnické reprezentaci hráli. Mezi případnými náhradníky nalezneme kvarteto východočeských hráčů, jmenovitě Daniela Dvořáka, Filipa Jiráska, Mikuláše Pohla a Jakuba Mušku.

David Bruk jakožto hlavní trenér kategorie U19 povolal na nadcházející akci rovněž 22 hráčů, mezi nimiž najdeme Daniela Dvořáka a Dominika Sklenáře, které čeká v devatenáctce premiéra. V předchozích letech ale oba Česko reprezentovali. Mezi náhradníky je připraven kapitán hradecké juniorky Miroslav Kukla. Mladíky čeká nejprve třídenní společný kemp v Rokycanech, načež cestují do finského Vierumäki, kde se od 9. do 11. listopadu představí ve třech utkáních proti domácímu celku.

Česká U18 bez zastoupení, se sedmnáctkou odletěl do Kanady Janda

Také reprezentace U18 se rozhodně nudit nebude. Alois Hadamczik nominoval 26 mládežníků, v této kategorii však Mountfield HK tentokrát svého zástupce nemá. Osmnáctka zůstává v reprezentační pauze doma, na programu je třídenní kemp v Kravařích. Tamtéž odehraje od 7. do 11. listopadu turnaj pěti zemí, kde hostí týmy Švýcarska, USA, Finska a Švédska. Turnaj čtyř zemí ve slovenských Michalovcích odehraje slovenský výběr U18, jako náhradník byl na tuto akci trenérem Viliamem Čachem nominován i hradecký junior Dalibor Ďuriš. Slovenští mladíci se na turnaji utkají s týmy Německa, Běloruska a Dánska.

O kategorii níže, tedy v U17, už hradeckého zástupce najdeme, a sice Martina Jandu, který v letošní sezóně zažívá reprezentační premiéru. Jako náhradníci figurovali v pozvánce také Kryštof Lang, Jakub Naar a Tomáš Perička. Tým pod vedením Karla Berana již má za sebou krátký kemp na Kladně, nyní už se nachází v kanadském Saint John, kde se účastní prestižní World Hockey Challenge.

Ještě před turnajem stihl výběr U17 sehrát přípravné utkání proti Švédsku, ve kterém si Martin Janda připsal asistenci, k vítězství Čechům ale nepomohl. V rámci WHC pak národní tým podlehl 1:5 Spojeným státům a 2:3 po prodloužení jednomu z výběrů Kanady. Poslední zápas ve skupině sehraje sedmnáctka ve středu proti druhému kanadskému výběru.

V šestnátce kvarteto Lvů, premiéru si v U15 odbyl i gólman Žalčík

Mezi dorostenci reprezentace U16 má hradecký hokej největší zastoupení, pozvánky do hlavního týmu se po skvělých výkonech dočkali Matyáš Budina, Šimon Marha, Lukáš Pajer, Jakub Tichý a Marek Pelda. Mladé hradecké naděje spolu s reprezentačním týmem cestují na západ Čech, konkrétně do Sokolova a Chebu. Zde po třídenním kempu vyzvou ve třech zápasech národní výběr Švýcarska.

Nejmladší gólmani z kategorie U15 již mají za sebou přípravný kemp v Havlíčkově Brodu, který proběhl 29. října. Za Mountfield HK se ho zúčastnil brankář Mario Žalčík, který tak nabral první zkušenosti v rámci mládežnických výběrů.