Preview k zápasu
čt 5.3.2020 | Daniel Krátký

Poslední kolo. Vybojují Lvi proti Rideře start předkola v Hradci?

Základní část hokejové extraligy se chýlí ke svému konci. Hradec má sice jisté předkolo play off, otázkou však stále zůstává, koho vyzve a jestli sérii hranou na tři vítězné zápasy zahájí na svém ledě. O tom se rozhodne v pátek, kdy pod Bílou věž přijedou již zachráněné Vítkovice. Všechna utkání závěrečného kola startují v jednotném čase – 18:00.

„Myslím si, že to může být pěkný hokej. Vítkovice přijedou uvolněné.“

9 Petr Šidlík (o pátečním zápase)

V poslední době se Mountfieldu herně ani výsledkově příliš nedaří, prohra ve Zlíně byla již třetí v řadě, a tak je nasnadě, aby poslední 52. kolo skončilo vítězně. Po jednozápasové pauze se do boje vrátil Petr Šidlík, který by měl nastoupit také do zápasu se svým bývalým týmem. „Máme před sebou poslední zápas, a v něm musíme všechno hodit za hlavu. Myslím si, že bychom měli jít do zápasu s čistými hlavami. Abychom dělali ty věci, které chceme, říkáme si je a trénujeme je. Nemůžeme být v křeči, musíme být uvolnění a snažit se co nejlépe připravit na play off,“ říká šestadvacetiletý bek.

Špatných výkonů si jsou pochopitelně vědomi také samotní hráči. V šatně však žádná špatná atmosféra není. „V kabině není žádná ponurá nálada, ale spíše taková naštvanost. Jsme v situaci, kdy nám poslední zápasy nevychází. Je tu taková zdravá na*ranost, je čas tu nepříznivou sérii skončit a jít do dalších zápasů,“ říká uvědoměle odchovanec Jihlavy, jenž si musel zaplatit ze svého tabulkové odstupné, aby se mohl z Dukly přesunout do Vítkovic.

Moravanům již v posledním zápase o nic nepůjde. Jsou zachránění. Bude to pro hradecké hokejisty ideální zápas? „Nevím, jestli existuje ideální zápas. Je to poslední utkání základní části, žádné další, ve kterém bychom si mohli cokoliv vyzkoušet, již nebude. Musíme se ukázat,“ míní jeden z šesti Čechů, kteří v zámořské juniorce zastávali pozici kapitána.

Lvi by měli proti Rideře uspět, pokud chtějí odstartovat předkolo na svém ledě. „Samozřejmě je vždycky lepší začínat doma. Hlavně výhoda do rozhodujícího pátého zápasu, který je lepší hrát doma,“ myslí si účastník světového šampionátu juniorů na přelomu let 2013 a 2014. Soupeřem v posledním kole budou Vítkovice, známý to soupeř pro hradeckého zadáka. „Hodně lidí se ve Vítkovicích protočilo, dost jich ani neznám. Myslím si, že budou uvolnění a půjde jim to trošičku víc, než když byli předtím v nějaké křeči a naháněli body. Myslím si, že to může být pěkný hokej,“ uzavírá.

JesseDudas
Jedenatřicetiletý rodák z kanadské Alberty působil již šest sezón v Maďarsku, které také reprezentuje. Jeho přesun do Vítkovic se vyřešil v poslední den přestupního období. Za Moravany odehrál ofenzivně laděný bek devět zápasů, ve kterých si připsal čtyři asistence.

Moravané doplnili kádr. A vyplatilo se

V brankovišti Vítkovic dostali v této sezóně prostor pouze Miroslav Svoboda a Daniel Dolejš. První jmenovaný odchytal většinu – třiačtyřicet zápasů, ve kterých dvacetkrát slavil po utkání s diváky výhru za dva nebo tři body. V posledních třech zápasech, do kterých nastoupil, inkasoval účastník světového šampionátu juniorů v roce 2015 pouhé čtyři branky. Celková úspěšnost bývalého brankáře Plzně, Třince či Jihlavy vystoupala na 92,06 %. O rok starší, a tedy pětadvacetiletý Dolejš je se 178 centimetry jedním z nejmenších gólmanů ligy, i tak však odchytal třináct duelů a hlavně v závěru pomohl k důležitým výhrám – v Třinci (3:2) a Liberci (2:1sn).

Jednou z tváří obrany Ridery je pochopitelně kapitán Jan Výtisk, který se stabilně pohybuje na vrcholu tabulky (nyní na druhé příčce za Michalem Gulašim) Radegast indexu. Zajímavým jménem je rovněž Peter Trška (4+17). Extraligový šampión z roku 2017 s Brnem je v Ostravě zřejmě spokojen, prodloužil totiž smlouvu o další tři sezóny. V defenzívě lze nalézt také hradeckou stopu. V Mountfieldu si své odehráli Blaž Gregorc či Mislav Rosandič, přičemž druhý jmenovaný má v Hradci smlouvu i na příští extraligový ročník.

Železní muži Vítkovic jsou v této sezóně Dominik Lakatoš, Alexandre Mallet a Jan Schleiss. Tito tři totiž zasáhli zatím do všech z jedenapadesáti extraligových utkání. Nejproduktivnějším hráčem však je Roberts Bukarts. Lotyšský forvard nasbíral dvaačtyřicet bodů (16+26) v šestačtyřiceti zápasech. Své si odvedl také Ondřej Roman, který nastřádal o deset bodů méně (14+18). Vedení Ridery se vydařily všechny last-minute posily – Jan Hruška (4+8), Martin Dočekal (1+4) a také Peter Šišovský (1+5) výraznou měrou přispěli k udržení moravského týmu v elitní soutěži.

TOP 3 důvody, proč dorazit na utkání s Vítkovicemi:

  • 1. Mountfield bojuje o to, aby zahájil předkolo na domácím ledě
  • 2. Lvi chtějí na závěr základní části ukončit sérii porážek
  • 3. Mislav Rosandič poprvé od trejdu v Hradci

Ridera se úspěšně zachránila

Vítkovice do sezóny nevstoupily zle, ale jejich výkony a také výsledky měly sestupnou tendenci. Pomyslným vrcholem bylo pro vedení šest porážek v řadě s hrozivým skóre 8:32, po kterých následovala změna kouče. Jakuba Petra a jeho trenérský štáb nahradil Mojmír Trličík, který spolu s Rostislavem Kleslou vedli tým v Hradci Králové, kde překvapivě zvítězili 2:0. Ani změna trenérů však klid nepřinesla. Ridera bojovala po celou dobu o záchranu, kterou definitivně potvrdila až v 51. kole, ve kterém porazila omlazené Karlovy Vary 8:2.

Moravané mají celou sezónu obrovské problémy v defenzívě, však také inkasovali již 170 branek, což je po Litvínovu a Kladnu nejvíce. Navíc také na svého brankáře pouštěli nejvíce střel na zápas, průměrně si Miroslav Svoboda nebo Daniel Dolejš připsali takřka šestatřicet zákroků. Velkým problémem byly pro tým vedený Jakubem Petrem i posléze Mojmírem Trličíkem také oslabení. V nich sice Vítkovičtí nebyli procentuálně nejhorším týmem, avšak inkasovali v nich nejvíce branek, a to konkrétně 41. Jedno prvenství si ale drží, připsali si totiž nejvíce hitů (510) z celé ligy.

Vítkovice dokázaly před začátkem sezóny naposledy vyhrát pod Bílou věží ještě v roce 2017. To již ovšem neplatí, jelikož v Hradci Králové zvítězily 2:0. Předtím však Mountfield držel sérii čtyř vítězných bojů, ve kterých navíc inkasoval pouhé dvě branky. Svěřenci Vladimíra Růžičky a Tomáše Martince se tak pochopitelně pokusí započít novou sérii a rozloučit se se základní části extraligy výhrou. Celkově ovládli hradečtí Lvi devět domácích utkání ze třinácti, navíc se skóre 34:22. Zajímavostí je rovněž to, že tři body putovaly do Ostravy pouze dvakrát (stejně jako dva body), a to pokaždé po výhře 2:0.

Vstupenky stále v prodeji, přijďte Lvy povzbudit i vy

Poslední kolo základní části je tu, hradečtí hokejisté v něm vyzvou Vítkovice. Oplatí jim předchozí domácí porážku a vybojují si start předkola na domácím ledě? O tom se přesvědčíme v pátek od 18:00. Pokud ještě nemáte vstupenky na páteční zápas, můžete si je zakoupit skrze on-line aplikaci nebo přímo na pokladnách zimního stadionu. Ty se v den utkání otevírají už ve 13:00 a lístky zde lze pořídit i v jeho průběhu. V ČPP Aréně bude zároveň Radegast index zóna, ve které si můžete vyzkoušet, čemu všemu dokáží čelit obránci! Více informací zde.

Sestavy z minulého utkání