Preview k zápasu
čt 2.1.2020 | Adam Kodet

První test roku 2020: Rozjetá Kometa s bývalými Lvy

Protože hradečtí hokejisté utkání 32. kola proti Třinci předehrávali už v říjnu, měli tak o dva dny volna více než zbytek extraligy, což každému sportovci přijde vhod. Další program bude totiž pro Mountfield opět znovu nelítostně nahuštěný, protože kromě vložených ligových kol si jako zákusek dopřeje dvojzápas proti Djurgårdenu. První prověrkou bude pro Lvy soupeř z Brna, který po rozpačitých výkonech zapsal tři přesvědčivé výhry a dostává se do své pověstné formy, která bude kulminovat v play off. V dresu Komety se navíc představí dva hráči, kteří letos válčili i za Hradec – Daniel Rákos a Tomáš Vincour. Duel startuje v 18:00.

„Venku nejsou tak silní jako doma, je to hratelný soupeř.“

32 Jakub Lev (o duelu s Kometou)

I na straně Hradce však nastoupí hráč, který sezónu začal na druhé straně barikády. „Že je to zrovna Brno, to se spíš jen tak sešlo. Samozřejmě se na zápas těším, všechny kluky tam znám,“ polemizuje před utkáním Jakub Lev, který byl do Hradce vyměněn za Daniela Rákose právě z Brna. Toho jistě čeká v případě úspěchu tučné zápisné. „Něco mám připravené a určitě budu chtít do kasy přispět. Motivaci ale máme v každém zápase. Máme trochu jiné představy o tom, kde v tabulce bychom chtěli být,“ připomíná důrazný centr.

Pro rodáka z Rokycan je jeho první letošní angažmá určitou výhodou do vzájemného zápasu. „Pokud se mě někdo zeptá, svůj názor k tomu přidám. Trenéři mají ale soupeře nakoukané a podle mě nepotřebují, abych jim radil,“ líčí s lehkým úsměvem. Obratem ale přece jen svůj pohled na sílu Komety přidává. „Měli taky nějakou krizi, ale teď se chytli a poslední zápas vyhráli velkým rozdílem. Venku ale nejsou tak silní jako doma, takže je to hratelný soupeř,“ bilancuje.

Mountfield se momentálně v tabulce nachází na pozicích, na které z posledních let rozhodně není zvyklý. „Je potřeba bodovat za tři body, aby se udělala sekera i dole pod námi,“ ví nejnovější posila v dresu Lvů. Zlepšené výkony a poslední dva výsledky jsou však dobrým vkladem do zbytku sezóny a stíhací jízdou za sedmým přímým postupem do play off v řadě. „Je to jen další zápas a tím to nekončí. Musíme jít dál a dál a dívat se případně i na ten hořejšek tabulky,“ říká závěrem Jakub Lev s potřebnou motivací.

PeterMueller
Vousatý snajpr svému týmu chyběl dva měsíce. Po návratu ale září, v šesti utkáních má bilanci 7+7!

Produktivní první lajna a příkladný bojovník v obraně

V brance Komety si letos zvolili jednoznačného muže číslo jedna, překvapivě to byl od začátku sezóny Karel Vejmelka. Ten vstoupil do sezóny v obdivuhodné formě, která mu dokonce vynesla pozvánku do národního týmu. V průběhu ročníku se ale svezl se zhoršenými výkony celého týmu a jeho úspěšnost klesla na 91,40 %, což je devátý nejlepší ligový počin. Rodák z Třebíče jako jediný naskočil do 32 zápasů a je nejvytěžovanějším brankářem ligy. Lukáš Klimeš povětšinou sleduje svého parťáka jen ze střídačky a vysedávání na lavičce prokládá starty za prvoligový Přerov, kde je stejně jako loni jasně nejlepším gólmanem soutěže. S koncem roku také skončilo hostování Marka Čiliaka ve Zlíně, v brankovišti Komety je tak pořádný přetlak.

Jediní dva obránci, kteří letos nepotřebovali omluvenku, jsou Ondřej Němec a Filip Pyrochta. První jmenovaný je s 18 body nejproduktivnějším zadákem týmu, druhý zase nejvytěžovanějším mužem Moravanů. Tvrďák Michal Gulaši si vysloužil za prosinec pověstnou zelenou helmu a vede také celkové bodování Radegast indexu. Rozdal 51 hitů a zablokoval 71 střel, v obou statistikách mu patří druhá pozice v celé soutěži. Tomáš Malec je zase specialistou na oslabení, v této herní situaci stráví plných 27% svého ice-timu, nejvíce ze všech hráčů extraligy.

Staronový trenér týmu z moravské metropole Libor Zábranský se může stejně jako loni spolehnout na nejobávanější útok soutěže ve složení Mueller-Holík-Zaťovič. Centr Petr Holík je s 37 zářezy nejpilnějším sběratelem bodů, Martin Zaťovič je s 19 trefami druhým nejlepším střelcem ligy. No a americký bombarďák Peter Mueller? Po dvouměsíční zdravotní pauze naskočil do šesti utkání, připsal si v nich neskutečných 14 bodů a naposledy proti Karlovým Varům měl bilanci 3+3! Daří se také navrátilci Tomáši Vincourovi, který za šest utkání stihl nasbírat víc bodů, než za celý letošní pobyt na východě Čech, konkrétně 4 góly a 5 nahrávek. Tomáš Plekanec kromě bodů sbírá i trestné minuty, 18 menších trestů je nejvyšší příděl z celé soutěže.

TOP 3 důvody, proč přijít na zápas se Brnem:

  • 1. Hradec čeká první utkání v roce 2020
  • 2. Oba týmy se na konci roku dostaly do dobré formy
  • 3. Jakub Lev, Daniel Rákos a Tomáš Vincour naskočí letos poprvé proti týmu, ve kterém sezónu začínali

Brňané jsou ve vzájemných duelech úspěšnější

Hokejisté historicky nejúspěšnějšího sběratele titulů vlétli do nového ročníku náramně. Z prvních čtrnácti případů odešli jen dvakrát bez bodu a okupovali nejvyšší patra extraligové tabulky. Jenže na konci října začal postupný úpadek výkonnosti, který po pěti porážkách v řadě vyústil v rezignaci trenéra Petra Fialy a návrat spasitele Libora Zábranského. Ani jeho příchod na střídačku ale okamžitý efekt nepřinesl a z dalších deseti zápasů Kometa šestkrát padla. Brňanům ale přišla vhod třízápasová domácí série před koncem roku, během které vyřídili Spartu 5:3, Vítkovice 3:1 a naposledy doslova zdemolovali Energii 9:1 a momentálně se vezou na vítězné vlně.

Moravané patří k nejofenzivnějším celkům tabulky a jsou jedním z pěti týmu, které už pokořily hranici stovky nasázených branek. Brno patří také k nejpřesněji mířícím útokům, hned 11,5 % střeleckých pokusů si najde cestu až do sítě. Naopak jeho obrana je nebývale prostupná – inkasovala už 95 branek, šestý nejhorší počin, a nechala na svou branku projít 1001 přesný pokus, páté nejhorší číslo. Devízou Komety je disciplína, 272 posbíraných trestných minut je nejnižší součet v soutěži. Možná by ale Brňané potřebovali trénovat oslabení přímo v zápasech častěji, úspěšnost v této herní situaci 77,67 % je druhá nejhorší za Pardubicemi. Naopak přesilovky modro-bílých jsou smrtící. Úspěšnost využití 25,44 % a úspěšnost střelby 20,71 % hovoří za vše.

Kometa Brno je nejčastějším soupeřem Mountfieldu HK, důvodem jsou dvě série play off, které spolu oba celky odehrály. Nutno podotknout, že obě ovládli Moravané, a celková bilance 22:14 vyznívá také pro dvojnásobného mistra z let 2017 a 2018. Brno se z gólu do hradecké sítě radovalo v 95 případech, Hradec skóroval jen devětašedesátkrát. Osmkrát svítilo na konci zápasu na tabuli skóre 2:1, pětkrát se v těchto případech slavila Kometa. Sedmkrát Lvi nevstřelili proti Brnu ani gól. Oba letošní zápasy ovládli Jihomoravané a celkově se radovali už šestkrát za sebou.

Vstupenky stále v prodeji, přijďte Lvy podpořit i vy

Po novoročních oslavách opět startují extraligové boje a na Lvy čeká neoblíbený, ale atraktivní soupeř. Sezení je téměř vyprodané, zbylé vstupenky na stání můžete zakoupit skrze on-line aplikaci nebo přímo na pokladnách zimního stadionu. Ty se v den utkání otevírají ve 13:00 a lístky zde lze pořídit i v průběhu utkání. U stánku za hlavním vchodem zároveň probíhá předprodej vstupenek na Královský ples! Cena za sezení ve velkém sále je 450 korun a za volné sezení v malém sále činí 390 korun.

Sestavy z minulého utkání